fbpx
Таг: кредит

таг: кредит

Грција и кредиторите постигнаа договор за новите обврски од мерките за штедење

Грчката влада и кредиторите успеаја да постигнат договор за новите грчки обврски и мерки за да може државата да добие зелено светло за исплаќање на новата рата од кредитот за Грција. По неколкумесечни тензични преговори и натегања, грчкиот министер за финансии, Евклидис Цакалотос, рано утринава објави дека е постигнат договор и дека преговорите се успешно завршени. Владата во Атина е...

Напредок во преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори

Грција и европските министри за финансии успеаја да постигнат напредок во разговорите за реформите што треба да ги спроведе грчката влада заради исплаќање на следната рата од грчкиот кредит. Според информациите во Грција, со постигнатиот напредок и со прелиминарен договор е договорено во Атина да се вратат претставниците на европските кредитори пред Велигден за да се довршат разговорите и да се...

ВМРО-ДПМНЕ ја дала партиската зграда под хипотека

ВМРО-ДПМНЕ неколку дена пред изборите зела кредит од три милиони евра од Комерцијална банка и за таа цел го заложила под хипотека новото седиште, палатата „Христо Татарчев“, објави „Призма“. Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш. Освен својот дел од објектот, ВМРО-ДПМНЕ во банката...

Изградбата на автопатиштата доцни, а трошоците се зголемуваат, констатира ДЗР

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, што се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови - април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија. Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е...

Јавниот долг изнесува 50,6 проценти од БДП, објави Министерство за финансии

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и за јавниот долг, кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и на јавниот долг во однос на вториот квартал се должи на издавањето на еврообврзницата во јули 2016 година, која е наменета за покривање...

Британската економија ќе претрпи штети од одлуката за напуштање на ЕУ, смета Тереза Меј

Британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека британската економија ќе претрпи штета од одлуката за напуштање на Европската Унија, но таа нема да биде толку сериозна како што предвидуваат некои аналитичари. - Ни претстојат тешки времиња. Видовме дека податоците во овој, актуелен момент, даваат противречни сигнали за ситуацијата во економијата. Сметам дека таа реагира подобро отколку што имаше некои претскажувања по референдумот,...

Неизвесно исплаќањето на ратата од 7,5 милијарди евра за Грција

Грчката влада повторно брка време за да го заврши договорот со кредиторите за да си отвори пат за исплаќање на ратата од 7,5 милијарди евра од европскиот кредит за земјата. Владата на Алексис Ципрас мора неделава да ја заврши „домашната задача“ за измена на неколку закони и амандмани од новиот пакет мерки кои ги бараат европските кредитори, кои забележаа...

Еврогрупата даде зелено светло за исплаќање на 10,3 милијарди евра за Грција

По речиси 11 часа состанок, Еврогрупата заврши со договор и зелено светло за исплаќање на рата од грчкиот кредит. Европските министри за финансии договорија Грција да добие 10,3 милијарди евра кои ќе бидат исплатени во две фази и договорија насоки за намалување на грчкиот долг во три фази. Покрај несогласувањата, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и натаму останува во финансиската програма...

СДСМ: Злосторничкото здружение на колена посегна по нови 4,3 милиони евра

Опозициската партија СДСМ денеска го осуди новото задолжување на Владата, додавајќи дека граѓаните протестираат и поради тоа. „Додека Македонија е на нозе поради злосторничкото здружение кое Иванов го помилува од криминалите што ги правеле изминативе 10 години, Ставрески ги задолжува граѓаните со нови 4,3 милиони евра. Граѓаните се на нозе и поради огромното задолжување што го прави злосторничкото здружение на...

Русија ѝ одобри на Ерменија заем од 200 милиони долари за купување оружје

Русија денеска ѝ одобри заем на Ерменија од 200 милиони долари за купување руско оружје. Кредитот е за десет години со поволна каматна стапка. Ерменија е еден од сојузниците на Москва на чијашто територија Русија има воена база. Средствата за набавка на ново оружје ќе го разгневат Азербејџан, кој има спор со Ерменија околу областа Нагорно-Карабах.  

Пад на девизните резерви од 67 милиони евра

Девизните бруто-резерви на крајот од третото тримесечје на 2015 година изнесуваше 2.187,4 милиони евра, што претставува пад од 67,5 милиони евра во однос на претходниот квартал, соопшти Народната банка во најновиот квартален извештај. - Намалувањето на девизните резерви во најголем дел се должи на трансакциите за сметка на државата, како резултат на остварените високи отплати врз основа на обврски кон...

Партијата на пензионерите: Драги Аргировски го става членството на СЗПМ во позиција на продолжена рака на власта

Изјавата на претседателот на СЗПМ, Драги Аргировски, дека ветото на дополнителниот министер Кире Наумов ќе ја загрозело исплатата на платите и на пензиите, ги става и членовите на Сојузот во позиција на продолжена рака на власта, реагираат од Партија на обединетите пензионери и граѓани на Македонија. - Со кое право еден претставник на граѓанско здружение, изигрувајќи партиски јуришник, ги става...

Граѓаните ќе се информираат за земањето станбен кредит преку брошури

Народна банка промовираше брошура за граѓаните, која е водич при земање станбен кредит. Главната цел е да се подигне свесноста на граѓаните што значи земање кредит и да им се објасни целиот процес при донесување одлука. - Важно е граѓаните да знаат колкав износ на кредит можат да земаат, да знаат како да ги пресметаат вкупните трошоци, да одлучат дали...

Кредитот од 2,5 милиони евра повлечен од буџетот на Oпштина Битола

Советот на Општина Битола денеска расправа за ребалансот на буџетот за 2015 година, а во него ги нема парите од кредитот тежок 2,5 милиони евра, задолжување кое Oпштината го направи за изградба на инфраструктура во поранешната касарна. Повлекувањето на парите од кредитот ја изненади битолската опозицијата, дотолку повеќе што задолжувањето од самиот почеток крена многу прав во Битола. Александар Каспов, советник...

Обвинителството го стави под лупа задолжувањето на Општина Битола

Задолжувањето на Oпштина Битола со кредит поголем од 2,5 милиони евра, од Светска банка, за инфраструктурно уредување на поранешната касарна, каде во тек е изградба на станбено-деловни објекти, ставено е под лупа на Основното јавно обвинителство во Битола. Оваа информација за „Мета“ ја откриваат извори од Обвинителството, со напомена дека, наводно, ова е само проширување на истрагата, односно на предметот што Обвинителството го...

Расцеп во СИРИЗА по гласањето за грчкиот меморандум?

Грчката влада денеска е одново на тест. Гласањето за новиот кредит и пакет мерки за Грција ќе покаже колкава е поддршката од внатрешноста на СИРИЗА за владата и за напорите на премиерот Алексис Ципрас. Левичарската партија сè поизвесно е дека се наоѓа пред распад по утринскиот апел на поранешниот министер за енергетика, Панајотис Лафазанис, кој повика на формирање ново политичко...

„Тројката“ повторно во Атина

Претставниците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и на европските институции се вратија во Атина и од изутринава веќе ги чешлаат државните институции со барања за спроведување реформи за подобра функционалност на државата и за намалување на државните трошоци. Под силно полициско присуство, 45 функционери и чиновници на пониско ниво се среќаваат со нивните колеги за да дојде до усогласување на...

Истече времето, Грција не ја плати ратата, неизвесноста сè поголема

Истече времето за Грција и во Вашингтон и во Брисел. Грчката влада не ја исплати ратата од 1,6 милијарда евра од долгот кон ММФ, европската финансиска помош не е обновена и државата останува без финансиски средства, со огромен долг кон меѓународните институции. Со ова државата е во „дифолт“, односно нема да може да врши сервисирање на долговите ниту, пак, да...

Општина Тетово одлучи да се задолжи со 4 милиони евра

Одлука за отпис на долгови на социјални случаи, прогласување на дел од улиците во Тетово за еднонасочни, одлука за долгорочно задолжување на Општина Тетово, се само дел од 35-те точки што беа усвоени на денешната 24. седница на Советот на Општина Тетово. - Одлуката Oпштина Тетово да се задолжи долгорочно е за реализирање на голем број проекти значајни за градот - изјави Ермира Фида, раководителка на...

Општина Битола ќе земе кредит од 2,5 милиони евра

Мнозинството советници во општинскиот совет денеска дадоа зелено светло за Општина Битола да се задолжи со кредит од два и пол милиони евра. Задолжувањето ќе се реализира преку Проектот за подобрување на општинските услуги, финансиран со заем од Меѓународна банка за обнова и развој – Светска банка. За задолжувањето со кредитот гласаа 14 советници „за“, а девет „против“. Позајмените пари ќе се наменат за изградба на...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...