fbpx
Таг: краток филм

таг: краток филм

„The PCR Song“ избран за најдобар експериментален филм на фестивал во Индија

Македонскиот краток филм во режија на Иванка Апостолова Баскар, „The PCR Song“ победи во категоријата најдобар експериментален краток филм на Меѓународниот Филмски Фестивал во Индија (International Motion Picture festival of India). „The PCR Song“ влезе во официјалната селекција за избор на филмови, а потоа се премести на листата на победници, здобивајќи се со признанието „Award Winner“. Филмот зема учество и на...

Една година од протестите и упадот во Капитол во САД

Минатата година, на 6-ти јануари голема група на поддржувачи на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп се собраа пред зградата на конгресот протестирајќи ја одлуката добиена по изборите во 2020 година и прогласувањето на новиот и сега актуелен претседател, Џо Бајден. Протестот е забележан како вистински историски ужас во кој беа нападнати полициски службеници, ранети повеќе од 150 луѓе и...

„Северен пол“ избран за најдобар интернационален филм на фестивал во Колумбија

Краткиот македонски филм на режизерката Марија Апчевска - Петровска доби уште една меѓународно признание, овој пат наградата „Санта Луција“ како победник во категоријата најдобар интернационален краток филм на колумбискиот „Фестивал за кратки филмови Богота“ (Bogota Short Film Festival), јавува продукциската куќа „Кино Око“, во чија продукција е „Северен пол“. https://www.youtube.com/watch?v=7rkYYtDKdyI Претходно филмот беше номиниран во категоријата за освојување на „Златната палма“...

„Пикавец“ е новиот краток аматерски филм што е работен на професионален начин

Вчера се одржа втората проекција на новиот македонски краток филм „Пикавец“ во градското кино Милениум во Скопје. Краткометражниот аматерски филм „Пикавец“ е воедно студентско деби во режија на Ѓорѓе Нешковиќ и корежија на Костадин Симовски. Кинематографијата е направена од страна на Михаил Митевски и Леона Јариќ, а монтажер е Емилија Лазаревска. Продуцент на филмот е Аника Чорбеска. Улоги во филмот...

Ема има 13 години, потекнува од Македонија и е авторка на наградуваниот документарен филм „Живо Море“

Ема Попоска е талентирано девојче што има македонско потекло, како прв јазик на училиште го зборува англискиот и живее во Хонг Конг. Таа има 13 години и на оваа возраст го сними својот прв краток документарен филм „Живо Море“. Филмот е оценет со високи награди на престижни светски филмски фестивали и има добиено заслужни номинации и признанија. Покрај градењето...

Премиера на краткиот филм „Пикавец“ утре во Кинотека

Краткометражниот аматерски дебитантен филм „Пикавец“ ќе биде премиерно прикажан утре во Кинотеката на Северна Македонија, со две проекции со почеток од 18 и 18:45 часот. Филмот е по сценарио и режија на Ѓорѓе Нешковиќ, а корежисер е Костадин Симовски. Продуцент е Аника Чорбеска, камерата е на Леона Јариќ и Михаил Митевски, а монтажата на Емилија Лазаревска. Музиката и аудиодизајнот ги...

Иванка Апостолова Баскар за својот нов филм „The PCR Song“: Клучната работа е односот кон деталите

Неодамна се одржа премиерата на најновиот филм, односно експерименталниот видео-театар проект наречен „The PCR Song“ на македонската артистка, режисерка и професорка Иванка Апостолова Баскар. Во разговор за Мета, таа сподели неколку впечатоци од премиерното прикажување на филмот, а дополнително поразговаравме и за процесот на изработка. Како помина премиерата, колку сте задоволна од заинтересираноста за филмот? Апостолова Баскар: Премиерата беше дигитална, на...

Во петок премиера на новиот експериментален филм од креативката Иванка Апостолова Баскар

„THE PCR SONG“ е најновиот триптих експериментален филм кој го потпишува името на проф. др. Иванка Апостолова Баскар како креатор на филмот. Неговата премиера ќе биде на 5 ноември во 20:00 часот преку платформата YouTube. Апостолова Баскар се јавува како креатор, продуцент, режисер и визуелен драматург во своето најново дело. Создавањето на видео театарскиот проект е инспирирано од изведбата „The...

„Вистината за Бади“ – краток филм на средношколци од Гевгелија за моќта на медиумската кампања

Средношколци од Гевгелија изработија краток игран филм насловен „Вистината за Бади“. Филмот ја прикажува моќта на една медиумска кампања и едностраната вистина, кои придонесуваат за потенцијална животна штета врз маалскиот миленик Бади. Филмот е во продукција на Центар за едукација, култура и активизам Мултус, Гевгелија и ученици од СОУ „Јосиф Јосифовски“ Гевгелија и е работен како дел од проектот „Сите...

Македонскиот „Види ја ти неа“ најдобар интернационален краток филм на „Санденс“

Краткиот филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски и продукција на Скопје Филм Студио и Црна Мачка Продукција на 34-от Филмски фестивал Санденс, најголемиот американски фестивал на независен филм, ја освои наградата Најдобар интернационален игран филм во категоријата кратки филмови. Во конкуренција за наградата беа 17 наслови од целиот свет. „Види ја ти неа“ е приказна за...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...