fbpx
Таг: кратки филмови

таг: кратки филмови

Денеска почнува третото издание на Галичник Филм Фестивал

Под мотото „Диши длабоко и погледни кон небото. Си замисли желба? Се гледаме на Галичник!“, денеска (3 август) официјално започнува третото издание на фестивалот за краток филм Галичник Филм Фестивал. Организаторите најавуваат филмови што доаѓаат директно од селекциите на Cannes Film Festival, Oscars, Sundance, IDFA, Toronto International Film Festival и Locarno Film Festival. Официјалната селекција на третото издание, како и претходните...

ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните кратки филмови за годинава

Стручното жири на овогодинешниот меѓународен фестивал на кратки филмови ФИЛМАЈ ги објави наградените и селектираните филмови. Наградата „Лазар Ѓорѓевиќ“ за најдобра режија ја добива Самир Карахода од Косово за филмот „Изместени“, чија премиера беше во официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал минатата година и до сега освои повеќе награди на престижни фестивали. Владимир Самоиловски е добитник на наградата „Радислав Ристевски“ за најдобра...

Повик за учество во 24 часовниот маратон „Shoot4Earth“за едноминутни филмови со еколошка содржина

Меѓународниот филмски маратон за кратки филмови „Shoot4Earth“ што оваа година ќе се одржува на 14 и 15 мај. Сите заинтересирани може да се пријават за учество до почетокот на натпреварот на официјалната страна на програмата www.shoot4earth.org. Станува збор за невообичаен фестивал, односно натпревар во организација на Универзитетот во Печ, во градот Сексзард во Унгарија, Факултет за културни науки, образование и...

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска ја освои главната награда на „ЗИНЕБИ“, фестивалот во Билбао

Последниот снимен краток филм на Марија Апчевска-Петровска успеа да ја добие главната, прва филмска награда на 63-то издание на ЗИНЕБИ - Билбао Интернационален Фестивал за Документарни и Кратки Филмови. Призанинето на овој фестивал му ја донесе на филмот и номинацијата на престижната манифестација Европски Филмски Награди (European Film Awards). Покрај ова, филмот се кити со големи интернационални успеси, достигнувајќи номинација...

„За убавите моменти да станат поубави“ – интервју со режисерката Ана Андонова

Филмот за Ана е платното на кое ги слика емоциите кон темите што ја засегаат додека изворните идеи се секојдневни ситуации од кои произлегуваат значајни сценарија. Себе си во сферата на филмот се „монтира“ уште од 14-годишна возраст, а последователните години ѝ донесоја бројни меѓународни награди и признанија. Tаа сега студира на Американскиот универзитет на Европа - ФОН од...

Сними филм на мобилен и до 15 ноември пријави се за учество на „Мобил филм фест“

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил филм фест“ објави отворен повик за филмови за учество на 12-тото издание, кое е предвидено да се одржи од 25 ноември до 1 декември годинава. Право на пријавување имаат сите заинтересирани лица кои снимиле филм со мобилен телефон што не е подолг од 10 минути, а исто така критерум е филмовите...

В петок почнува Фестивалот за краток филм „Астерфест“

В петок започнува шеснаесеттото издание на Фестивалот за краток филм „Астерфест“, кој ќе се одржи во Амфитеатарот во Струмица, под мотото „Нови мотивации“.  „Астерфест“ ќе биде затворен в недела. Организаторите на фестивалот соопштија дека во официјална интернационална конкуренција се 24 кусометражни играни, документарни и анимирани филмови. На отворањето на фестивалот в петок, 13 август, со почеток во 20 часот ќе бидат...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...