fbpx
Таг: Крањ

таг: Крањ

Димитров: Без Балканот Европската Унија не е комплетна

Дури и најдобрата формулација на зборови нема да биде доволна за да ја вратиме надежта и довербата во европското ветување за иднината, порача македонскиот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров денеска на „Економскиот форум Белград“, односно во дискусијата „ЕУ-Западен Балкан: Што може да очекуваме од состанокот на ЕУ во Словенија?“. Главниот фокус на дискусијата беше ставен на европската перспектива на...

Мајлинда Брегу ќе биде новиот генерален секретар на РСС

Следнот генерален секретар на Регионалниот совет за соработка ќе биде Мајлинда Брегу, поранешна министерка за евроинтеграции на Албанија за мандатот од 2019 до 2021, додека за следниот мандат од 2022 до 2024 година, е прифатена и кандидатурата на Игор Лукшиќ, поранешен шеф на дипломатијата на Црна Гора. Брегу ќе дојде на местото на Горан Свилановиќ, кој ја извршуваше оваа функција...

Повеќе од 60 настрадани во Мека, се урна кран врз најголемата џамија на светот

Најмалку 62 лица загинаа кога се урна кран врз најголемата џамија во светот, „Ал харам“ во Мека, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на саудиските власти за цивилна заштита. Агенцијата ТАСС пренесува дека најголем дел од жртвите се верници кои одат на аџилак во ова исламско светилиште. Според првичните информации, причина за несреќата бил силниот ветар кој го турнал кранот. Некои од локалните медиуми јавуваат дека...

Скопјанец загинал по пад од кран

Миодраг Н. (52) од Скопје вчера попладне го загубил животот, пагајќи од кран на висина од околу осум метри, информира полицијата. Несреќата се случила околу 16.30 часот во Гевгелија, додека скопјанецот изведувал електричарски работи, односно пуштање електрични кабли за видеонадзор, велат од полицијата. Смртта ја констатирал лекар од Итната медицинска помош. Јавен обвинител и екипа на гевгелиската полиција извршиле увид на местото. По наредбата...

Попоски на министерски состанок во Словенија

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на министерската средба „Брдо процес“, која се одржува на Брдо при Крањ, Република Словенија. На состанокот, чии домаќини се словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец и францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус, ќе учествуваат министрите на Австрија, Германија, Италија, Хрватска, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија и на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...