fbpx
Таг: Кралица Елизабета Втора

таг: Кралица Елизабета Втора

Британската амбасада со иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за одбележување на Платинестиот јубилеј на Елизабета Втора

На почетокот на оваа година, Британската амбасада во Скопје покрена иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за да се одбележи 70-от Платинест јубилеј на Кралицата Елизабета Втора. „Беа поканети сите, од поединци, градови, училишта и компании да дадат свој придонес во збогатувањето на животната средина со засадување на дрво и Британската амбасада во Скопје ја започна иницијативата за засадување на дрва...

Голем број граѓани пред Бакингемската палата оддаваат почит кон кралицата Елизабета Втора

Голема толпа граѓани се собраа пред Бакингемската палата во Лондон за да оддадат почит кон британската кралица Елизабета Втора, пренесе Си-ен-ен. Додека веста за смртта на кралицата Елизабета Втора се рашири низ Обединетото Кралство, луѓето дојдоа до кралската резиденција за да положат цвеќе и да запалат свеќи. Николас Плеер (41), туристички водич во Лондон, рече дека „почувствувал морници“ кога слушнал дека...

Еко модна ревија за роденденот на Кралицата Елизабета: И модната индустрија влијае врз климатските промени

Националниот ден на Обединетото Кралство – роденденот на Кралицата Елизабета Втора, Британската амбасада во Скопје го одбележа со одржлива еко модна ревија на тема животна средина, при што беше потенцирана посветеноста кон климатските промени и потребата од подигање на свеста за проблемите со цел да се мобилизира акција. На модната ревија во Музејот на современа уметност во Скопје можеа да...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...