fbpx
Таг: крајбрежен дел

таг: крајбрежен дел

Со уривање на хотел продолжи акцијата за рушење дивоградби на охридското крајбрежје

Со рушење на хотелскиот објект „Грин спејс“, денеска во Охрид продолжи акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје. Со учество на претставници од локалниот и од државниот градежен инспекторат во Охрид, акцијата за рушење на дивоградбите продолжи со уривање на хотелскиот објект лоциран во близина на езерскиот брег, непосредно до стариот пат за Струга. „Отстранувањето на нелегално...

Повторно се чисти натрупаното ѓубре во Охридското езеро кај Љубаништа

Охридските општински власти повторно го чистат натрупаното ѓубре на крајбрежјето на Охридското езеро кај Љубаништа. По реакциите на граѓаните и на медиумите, екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ започнаа нова акција за чистење и собирање на отпадот кој во текот на изминатите неколку денови беше натрупан на крајбрежјето на Охридското Езеро, на потегот од кампот Љубаништа до границата со Албанија. Акцијата...

Во ураганот Харви загинаа 60 лица

Во тропската бура Харви, која го опустоши крајбрежниот дел на Тексас, загинаа 60 лица, објавија локалните власти. Во невремето на 26 август, кое донесе поројни дождови и ветер со сила и до 215 километри на час, десетина илјади лица ги имаа напуштено своите домови. Пред доаѓањето на ураганот, претседателот Доналд Трамп одобри прогласување зона на елементарна катастрофа.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...