fbpx
Таг: крадец

таг: крадец

МВР поднесе кривична пријава против тројца полицајци, претепале крадец

Против тројца полицајци е поднесена кривична пријава поради сомнение дека сториле кривично дело со неовластена и прекумерна употреба на сила против крадец во Скопје, кој се здобил со тешки телесни повреди, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...

МВР фатила на дело малолетен крадец кој одзел златен накит од врат на минувач

Полицијата фатила малолетен крадец додека се обидувал да изврши „тешка кражба на дрзок начин“. Како што соопштија од МВР, вчера (28 септември 2021 г.) околу 14.10 часот на улица „Индира Ганди“ во Шуто Оризари, малолетниот крадец со употреба на сила одзел златен накит од вратот на Н.А. (61). Крадецот бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде...

Кражби во Тетово, украдени накит и пари

Разновиден златен накит, нараквици, прстени и друго, украдени се вчера во куќа на 63-годишен жител од тетовско Жеровјане. Засега непознати сторители ја скршиле бравата, влегле во куќата, целосно ги пребарале сите простории и од регал во една од спалните на вториот кат од куќата, поточно од украсно куферче, освен златен накит, одзеле женски часовник, бижутерија, 200 швајцарски франци. Со...

Нападнат тетовец откако затекнал крадец во својот автомобил

Седумдесет и шестгодишен жител на тетовското село Мала Речица бил нападнат од непознато лице, што го затекнал како се обидува да му го украде радиото од автомобилот. Како што информираат од полицијата, Љ.Р. (76) околу 17 часот во полициската станица во Тетово, пријавил дека дента, околу 11. 30 часот, го паркирал својот автомобил „ауди а-4“ на паркингот кај Арабати Баба-теќе, а...

Селаните од Слатино сами фатиле крадец и го предале на полицијата

Жителите од охридското село Слатино, кое од милост си го нарекуваат македонски Кумровец поради потеклото на еден од нашите политичари, ноќеска забележале крадец кој излегува од од една од куќите во селото. Како што дознаваме, тие го сочекале на излезот од селото и го фатиле, по што случајот го пријавиле во охридската полиција. Настанот го потврди портпаролот на СВР Охрид, Стефан...

Уапсени крадец и педофил барани со потерница

Полицијата изминативе два дена уапсила две лица кои се барале со потреница за издржување на неколкугодишни затворски казни, од кои едниот за кривично дело полов напад врз малоленик. Како што информираат од МВР, вчера екипа на скопската полиција го уапсила четириесет и шестгодишниот Африм Р. од Скопје, кој по судска наредба се барал за издржување затворска казна од 11 години...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...