fbpx
Таг: Ковид-19 пандемија

таг: Ковид-19 пандемија

Пандемијата не го спречи одржувањето на Поинт 9.0 – најголемиот собир на НВО секторот од регионот

Денеска во Сараево (БиХ), по 9-ти пат започна Поинт конференцијата (Политичка отчетност и нови технологии/Political Accountability and New Technologies), која претставува платформа за комуникација на граѓанското општество, охрабрува користење на новите технологии во сите области од јавниот интерес, презема улога на форум за размена на ставови и искуства, истовремено обидувајќи се да биде инкубатор за развивање на нови идеи,...

Американски радиоводител – антиваксер и критичар на Фаучи, се премислил на смртната постела

Пред да умре, Дик Фарел се попишманил и на пријателите почнал да им препорачува да се вакцинираат. Дик Фарел, радио водител од Вест Палм Бич, Флорида, САД, умрел на 4 август на 65-годишна возраст поради компликации предизвикани од ковид-19, јави познатиот веб-сајт за вести „Дејли Бист“. Фарел бил озлогласен поради постојаните напади против д-р Антони Фаучи, кого го нарекувал „лажлив  изрод“,...

Во Прилеп е во замав пандемијата со ковид-19, неделно заболуваат по 400 лица

Пандемијата од ковид-19 во Прилеп зема замав. Во овој втор бран се евидентираат неделно преку 400 заболени лица, што е на нивото на бројот од времето кога првиот бран на корона вирусот го достигна пикот во овој град. Од одделот за епидемиологија во Центарот за јавно здравје апелираат сите граѓани да се придржуваат до заштитните мерки. Во Прилеп, овој втор...

Србија од утре е во петдневен локдаун

Србија вовeдува нови, поостри мерки во борбата против корона вирусот. Од вечерва на полноќ сѐ ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи, мерка што важеше изминатиот викенд. Тоа го изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, која додаде дека ова мерка ќе важи најмалку до понеделник, како и дека засега нема да се воведува полициски час. „Апелирам...

СКМ: Текстилните и кожарските компании пред колапс, бараат помош од власта

Претседателот на Здружението на текстилна и кожарска индустрија при Стопанската комора на Македонија, Ангел Димитров денеска информираше дека минатата година поради ковид пандемијата, од вкупно 37.000 вработени во текстилната и кожарската индустрија во земјава, околу 3.000 останале без работа, а на околу 20 отсто од нив им се закануваат нови отпушања. Според него, причината за тоа е што голем...

Поради ковид-19, општинската зграда на Охрид ги затвори вратите за физички лица

Поради зголемениот број на заболени од ковид-19 на подрачјето на Општина Охрид,  од денеска, 11 март, опшинската зграда ќе биде затворена за физички посети на странки. Оваа мерка, по налог на градоначалникот Константин Георгиески, се воведува за поголема заштита на граѓаните и на вработените од ширењето на корона вирусот и за да се обезбедат услови за побезбедно функционирање на...

ССКМ бара формирање на посебен фонд за заздравување на женското претприемништво во услови на пандемија

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ), Здружението на бизнис жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање на посебен фонд за финансиска поддршка на женското претприемништво, со барање да се изготват родово поделени статистики за проблемите од кризата и да се креираат мерки за заздравување на женското претприемништво. На жените им е потребна поголема поддршка преку пристапот...

Меѓународната недела на Филозофскиот факултет: Онлајн предавања и дискусии со странски професори за пандемиите

Со предавање на полскиот професор и филозоф, Михаил Козловски од Факултетот за филозофија и социологија во Варшава, Полска, денеска започна третата по ред Меѓународна недела на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, која се одржи онлајн преку платформата Зум. Овогодинешната тема на настанот е „Истражување на пандемиите низ хуманистичките и општествените науки“, на која свое...

Бајден ќе ги врати САД во Парискиот климатски договор и ќе почне „отворање“ од ковид кризата

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише повеќе од 10 укази и наредби, меѓу кои и за враќање на САД во Парискиот климатски договор и прекин на забраната за патување од претежно муслимански земји, извести Си-ен-ен. Покрај другите одлуки со кои ќе се поништат претходни одлуки на Трамп што предизвикуваа...

Филипче: Мерките беа добро димензионирани, имаме пад на новите случаи

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вчерашното интервју за телевизија Сител рече дека мерките за борба против ширењето на ковид-19 биле добро димензионирани и дале резултат, односно во земјата има значаен пад на новодијагностицирани случаи и значајно намален број на хоспитализации. Тој рече и дека во земјава се веќе пристигнати два од петте фрижидери за вакцините на „Фајзер“,...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...