fbpx
Таг: Ковачевски

таг: Ковачевски

Ковaчевски се сретна со новиот дирeктор на ЕК за соседство и преговори за проширување

Европската Унија очекува брз развој на регионот и силно ја поддржува Република Северна Македонија во следниот чекор на евроинтеграциите. Таква порака, како што соопшти македонската влада, упатиле Герт Јан Купман, новиот генерален директор за соседство и преговори за проширување од Европската комисија (ЕК) и со Микела Матуела, вршителка на должност директорка за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседство и...

Ковачевски пред една недела знаеше кој е ставот на Груевски за уставните измени, а сега не знае

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски се доведе во ситуација на недоследност во изјавите околу ставот на претходниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени. Причина за ова најверојатно е војната што се води меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој има „пишманџии“ во своите редови околу уставните измени, со кои Бугарите треба да бидат споменати како посебна етничка заденица во...

Премиерот Ковачевски го достави до Собранието составот на реконструираната влада

Премиерот Димитар Ковачевски го доставил до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, соопштија од владината Служба за информирање. Во новиот владин кабинет, Алијанса за Албанците ќе води три министерства, од нив едно што досега беше на СДСМ. На клучните позиции во министерството за здравство и министерството за информатичко општество и администрација, досега раководени од Алтернатива, исто така, ќе седнат кадри...

Ковачевски: Го разбирам скептицизмот на граѓаните за пругата кон Бугарија, но ќе работиме напорно [Галерија]

Свесен сум дека постои скептицизам, јас сум еден од оние кои практично пораснаа со проектот железница кон Бугарија. Од моментот кога станав свесен за тоа што се железнички коридори, тогаш почна да се гради овој железнички коридор и сѐ уште не е изграден. И знам зошто постои тој скептицизам, таа недоверба дека некогаш и ќе се случи ова. Системот...

Kовачевски за „Ди Пресе“: Дезинформации пласираат оние кои не сакаат земјата да напредува

Дезинформациите во земјава во врска со војната во Украина се распространуваат со финансиска поддршка од Русија, во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“, вели премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Говорејќи за дезинформациите што во земјаваа се пласираат во контекст на политичката ситуација и војната во Украина, Ковачевски рече оти не смета дека дезинформациите се производ на домашните „кујни“, туку...

Ковачевски: Ситуацијата со рударско-енергетскиот комбинат е крајно алармантна

Нова хаварија има во РЕК Битола! Повторно не работи еден од трите блокови, Блок 1, којшто беше во прекин цели 100 дена. Блокот работеше само една недела, од 11 до 18 јануари, обвини денеска на прес-конференција Васко Ковачевски, пратеник и член на Комисијата за енергетика на СДСМ. - Ситуацијата со рударско-енергетскиот комбинат е крајно алармантна. Поради постојан дефект на некој од блоковите, РЕК...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...