fbpx
Таг: Коце Трајановски

таг: Коце Трајановски

Обвинителството со нови докази за „Талир-2“, ВМРО-ДПМНЕ не плаќало данок на имот пет години

Со цеде и документи, обвинителот Љубомир Лапе, утрово на Основниот кривичен суд во Скопје му предложи дополнување на доказите во судењето за предметот „Талир 2“, кое се однесува на противзаконската градба на Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ, објави денеска истражувачкиот портал Призма. Меѓу четириесетината докази, се најдоа и решенија од Град Скопје за данок на имот за седиштето на партијата. Според...

Новата Градска куќа продадена на ЕВН-Македонија за 12,7 милиони евра

Град Скопје соопшти дека на вчера одржаната електронска аукција за продажба на зградата под Кале, која беше планирана за нова Градска куќа, нов сопственик на објектот што почна да се гради во времето на Коце Трајановски и уште не е завршен, станала компанијата ЕВН Македонија. Таа била единствениот заинтересиран купувач, а била постигната цена од 785.031.818 денари (12.764.745 евра) „Вчера...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ги партизираше јавните претпријатија и културните институции

Советничката во Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ, Светлана Колариќ реагираше на отчетот на градоначалникот, Петре Шилегов и на прес-конференција рече дека, „100-те дена поминале во лаги, неработење и партизација на адмнистрација и јавните претпријатија на Град Скопје.“ Таа додаде дека, иако Шилегов ветувал чист воздух, Скопје се уште е најзагаден град во светот. „Градот Скопје е меѓу првите пет најзагадени градови во светот....

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го избра новиот Извршен комитет

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва го избра новиот состав на Извршниот комитет (ИК) на партијата, а во неговиот состав се најдоа и актерот Тони Михајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци и сопственик на „Кожувчанка“, Митко Јанчев, и поранешниот директор на ЈСП Скопје, Игор Јанушев. Покрај нив се е и долгодишниот парламентарец и функционер на партијата Александар Николоски, како и поранешниот министер...

Андонов: Власта го лажеше народот дека ќе владее демократски, сега покажува насилство

Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест пред Министерството за правда рече дека „власта го лажела сопствениот народ дека демократски ќе владее, но сега покажува терор, насилство и уништување на човечки судбини и животи“. - Знам дека на тие што го тероризираат сопствениот народ, ништо не им значи оваа држава. Очигледно е дека покрај недостигот од патриотизам, имаат недостиг и од човечко чувство, етичност....

Незадоволството ќе роди нови поделби и тензии, порача Милошоски

Со местените апсења и со нарачани судски пресуди се прави неправда, а неправдите ќе родат и нови неправди, реваншизмот ќе роди друг реваншизам, незадоволството ќе роди нови поделби и тензии, нагласи Антонио Милошоски, пратеник и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на денешниот протест пред Министерството за правда. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ една недела одржува протести против приведувањето и притворањето на нејзини членови...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов бесрамно се фали со проекти на Трајановски

Петре Шилегов бесрамно продолжува да се фали со проекти на Коце Трајановски, реагираа денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека денешниот повик на Град Скопје за субвенционирање на печки за греење со пелети е трет по ред и бил планиран во годишниот план донесен во време на Трајановски. „Шилегов затскрива дека ова е трет по ред повик, а претходно беа објавени...

Шилегов: Одлуките ќе ги носиме со граѓаните и во консултација со стручната јавност

Новиот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, рече дека ќе работи одговорно, транспарентно, домаќински и, пред сè, во интерес на сите граѓани на Скопје. По преземањето на функцијата од досегашниот градоначалник Коце Трајановски, тој рече дека сите одлуки ќе се носат заедно со граѓаните, а во консултација со граѓанските здруженија и со стручната јавност. - Посветено и одговорно ќе ги спроведуваме...

Шилегов неофицијално во првиот круг победува во Скопје

Според неофицијалните информации на веб-страницата на ДИК, од преброените гласачки ливчиња од 657 избирачки места од вкупно 685 во Скопје, кандидатот за градоначалник од СДСМ, Петре Шилегов, оствари победа во првиот круг, со речиси 135.000 гласови, наспроти малку повеќе од 96.000 на неговиот противкандидат, Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој во изминатите два мандати беше на чело на главниот град. Според членот...

Трајановски очекува да биде изгласан тој што нуди нови проекти за Скопје

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, Коце Трајановски, денеска гласаше на избирачкото место 2489 во просториите на урбаната заедница Автокоманда. „Имав задоволство денеска да го искористам своето гласачко право. Мислам дека граѓаните на Градот Скопје ќе дадат поддршка на тие што имаат реализирано проекти и на тие што ветуваат и нудат нови проекти...

Кандидатите за градоначалник на Скопје се обврзаа дека ќе се грижат за чиста средина

Kандидатите за градоначалник на Скопје денеска потпишаа изјава со која ја прифаќаат платформата на „Коалицијата O2“ за чист воздух и за остварување на правото за чиста животна средина. Од коалицијата, меѓу другото, бараат активно вклучување на претставници од граѓанските иницијативи и на граѓани во подготовката на сите планови, програми, стратегии, буџети, ГУП, мерки против загадувањето, во носење на сите одлуки што ги засегаат жителите на Скопје. Граѓанската иницијатива, исто така,...

Анкета: Трајановски и Шилегов најверојатно во втор круг во трката за градоначалник на Скопје

Изборите за градоначалник на Скопје ќе бидат неизвесни, покажа телефонска анкета што во периодот од 23 септември до 2 октомври ја спроведе „М-проспект“ на барање на „Телма“ и на МЦМС, на примерок од 1.560 испитаници, со статистичка грешка од 2,5 отсто. Според податоците, разликата меѓу двајцата кандидати за градоначалник на Скопје, на ВМРО-ДПМНЕ , Коце Трајановски, и на СДСМ, Петре Шилегов,...

Груевски: Овие избори ќе бидат порака од народот за насилството на власта

На 15 октомври гласањето нема да биде само гласање за градоначалници и за советници, ќе биде порака од народот за овие четири и пол месеци владеење и злоупотреби, ќе биде порака и за секојдневните политички хајки и прогони, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на партискиот митинг во општина Центар. - На овие избори претходеа едни други избори во декември,...

СДСМ: Погрешните политики на Трајановски се причината за загадениот воздух во Скопје

Коце Трајановски ја продолжува практиката на неговиот шеф, Никола Груевски, и лицемерно се однесува кон граѓаните на Скопје, реагираат од СДСМ, на најавата на актуелниот градоначалник дека ако добие уште еден мандат, ќе набави 20 нови двојни електрични автобуси што не го загадуваат воздухот „Човекот кој ги исече дрвјата во Скопје и придонесе градот да стане најзагаден град во Европа,...

Коце Трајановски вети 20 електрични автобуси

Актуелниот градоначалник на град Скопје и кандидат за оваа функција на престојаните локални избори, Коце Трајановски, денеска на прес-конференција најави дека доколку повторно ја добие функцијата, ќе набави 20 нови двојни електрични автобуси што не го загадуваат воздухот. - Предвидуваме неколку мерки за модернизација на возилата на сите кои учествуваат во системот на јавниот сообраќаен превоз во Скопје. Првата мерка е...

Трајановски спинува околу неговата ефикасност

Градоначалникот Трајановски кој од граѓаните на Скопје го бара третиот мандат има нереализирани крупни проектни ветувања, особено во делот на инфраструктурата и екологијата. Оттука, неговото спротивно тврдење е извртена вистина или спин, пишува „Вистиномер“. „Еден од кандидатите за нов градоначалнички мандат за Скопје, Коце Трајановски, презентирајќи ја својата програма на отворањето на градскиот изборен штаб, меѓу другото го искажа и...

Кандидатите за градоначалници потпишаа кодекс за фер и демократски избори

Kандидатите за градоначалници во сите општини во Македонија и Градот Скопје го потпишаа кодексот за фер и демократски избори, по повод изборната кампања за локалните избори која ќе почне утре. Со потпишувањето на кодексот, кандидатите се обврзуваат дека нема да вршат никаков притисок или обид за притисок врз вработените во јавната и во државната администрација, во други институции или установи,...

СДСМ: Груевски, Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да понудат нова ера

Празната сала за време на обраќањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е порака и од неговото членство, граѓаните ќе изберат промена за подобар живот и на локално ниво, велат од СДСМ по повод обраќањето на Груевски на конвенцијата на партијата на која беа промовирани кандидатите за градоначалници. Од таму додаваат дека Никола Груевски, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ „не можат да...

ВМРО-ДПМНЕ во Скопје и во Гази Баба ќе ги кандидира Коце Трајановски и Тони Трајковски

ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе ги кандидира актуелните градоначалници на Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски, за свои кандидати за првите места во главниот град и во општината за локалните избори, соопшти Христијан Мицкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Како што соопшти тој, партијата и во општина Росоман најверојатно ќе настапи со сегашниот градоначалник, Стојанче Лазов, а за...

ВМРО-ДПМНЕ: Разликата помеѓу Трајановски и Шилегов е повеќе од очигледна

На скопјани ќе им биде лесно да одлучат за кого ќе гласаат на локалните избори, бидејќи разликата во квалитетот помеѓу Коце Трајановски и Петре Шилегов е повеќе од очигледна, велат од ВМРО-ДПМНЕ. - На граѓаните на Скопје им е потребен стабилен, вреден и чесен градски татко, а не градска пијандура. Петре Шилегов е човекот кој на Скопје може да му...

ФБИ изврши претрес на имотот на Трамп во Флорида

ФБИ изврши претрес во понеделникот во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за постапување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои...