fbpx
Таг: ќотек

таг: ќотек

Хелсиншки реагира на обвинението за велешанката – жртва на семејно насилство, која ќе одговара за „убиство на миг“

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат до Јавното обвинителство, коешто покрена обвинение за сторено кривично дело „убиство на миг“ против Пале Илиоска од Велес. Инаку, ОЈО Велес денеска извести дека 23-годишната велешанка на 29 септември лани „во семејната куќа во која живеела, доведена без своја вина во состојба на силна раздразнетост како последица на семејно насилство, го лишила од...

Една година тепање: Новинарите во Македонија станаа прва и крвава вест

Новинарите во Македонија во последнава година наместо автори на вести, самите станаа вест. Таков е и последниот случај со бруталното претепување на снимателот и на новинарот на „А1он“, Влатко Желчески и Александар Тодески, кој се надоврза на низата физички напади врз новинарите, било во текот на извршување на работните задачи или во друго време. Во изминатава година оштетувањата на...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...