fbpx
Таг: Костадин Костадинов

таг: Костадин Костадинов

Мета факт: Ветениот ученички дом во Струмица чека на изградба, активностите се во тек

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов во периодот пред локалните избори во 2021 година, вети изградба на нов ученички дом во дворот на училиштето за средно образование „Димитар Влахов“. Во овој момент дом на таа локација нема, но, во тек се активностите за изградба и се работи на ова ветување, па врз основа на тоа, исполнувањето на ова ветување оценуваме...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди за бркање на новинари од „непожелни“ медиуми. Тој на почетокот на прес-конференцијата во прес-клубот на Бугарската телеграфска агенција (БТА) во Софија првин ги нарече „Дневник“, „Капитал“, „Mediapool“ и „Клуб Z“, „жолто-кафени...

Во протестите против ковид мерките во Софија повредени девет полицајци

Девет полицајци повредени и двајца уапсени демонстранти е епилогот на протестите вчера попладне пред објектот на бугарското Народно Собрание, кога противниците на ковид-мерките и пратеници на партијата „В'зраждане“ (Преродба) се обидоа неколку пати да влезат во бугарскиот парламент, јави Бугарската национална телевизија. Со остра осуда за насилствата и за навредите и нападите врз новинари се огласија владејчката партија „Продолжуваме со...

Владата ветува развој на МРТ во новиот мандат, ќе го дозволи ли тоа собранискиот состав?

Изборот на новиот состав на Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија (МРТ) во Собранието на РСМ е една од главните точки кои ќе покажат дали власта предводена од СДСМ и опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеале да изградат консензус во однос на важните општествени прашања во новиот четиригодишен собраниски мандат. Мандатот на актуелните членови на Програмскиот совет на МРТ им истече во...

Експлозија во дуќанот на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, партиите со реакции

Во семејната продавница на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски утрово околу 3:00 часот била фрлена експлозивна направа. Како што информираат од МВР, во 3:40 часот било пријавено дека на улицата „Ѓорче Петров“ излегувал чад од пекара, во сопственост на Б.М. (62), а претходно се слушнала детонација. Влезната врата била целосно извадена од лежиштето и причинета била материјална штета, но...

Опозицијата и власта се скараа за носењето закони по скратена постапка

Власта и опозицијата денеска се скараа околу предложените закони што се разгледуваа на 116 - та седница на Собранието. Од ВМРО - ДПМНЕ обвинија дека владејачкото мнозинство ја злоупотребува процедурата „скратена постапка“, со цел да се избегнат дебатите за законските решенија коишто се носат. Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ, Лилјана Затуроска рече дека се заобиколуваат процедурите кои едно законско...

Kостадинов ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласат за одземање на мандатот на Груевски

Пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов денеска ги повика своите колеги од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за одземање на мандатот на Никола Груевски, пратеник и поранешен премиер кој избега во Унгарија и доби азил. „Исто како Груевски, и Мицкоски сака да префрла одговорност на неговите пратеници кога му е тешко да соопшти јасна одлука и став“, рече Костадинов и додаде дека лидерот...

СДСМ одлучи да не оди на предвремени парламентарни избори

Извршниот одбор на СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори, заедно со претстојните претседателски избори, како што бараше опозицијата. Портпаролот Костадин Костадинов по завршување на седницата синоќа изјави дека, граѓаните бараат резултати во економијата, реформите и интеграциите. „Државотворна партија на која на прво место и се интересите на граѓаните и државата не мисли на предвремени избори дури и кога рејтингот...

Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени

Постигнат е договор со крилото на БЕСА на Биљал Касами да се гласа за измените на уставот, изјави на прес-конференција попладнево портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прецизираше што е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде објаснето преку партиски соопштенија. Рече дека продолжението на седницата на која ќе се гласа за уставните измени треба да биде закажана од...

СДСМ: Сите соучесници вмешани во бегството на криминалецот Груевски мора да одговараат

Пред две недели антинародниот пион Христијан Мицкоски, јавно, во интервју на „Алсат-М“ призна дека имал повеќечасовна средба со неговиот ментор, осудениот криминалец Никола Груевски, рече денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов како реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - На таа средба, според признанието и зборовите на Мицкоски разговарале за „иднината“ и „личните моменти“ на осудениот Никола Груевски. Јавноста,...

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да го блокира референдумот

ВМРО-ДПМНЕ измислува нови барања, техничка Влада, амнестија и слично и сака да прикаже вештачка криза, само за да ги спасат криминалците од одговорност. Тоа е единственото нешто за кое што се бори Мицкоски, порача Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата, велејќи дека напорите на опозициската партија не се насочени кон интересите на државата и граѓаните, туку „за нив...

Костадинов: Договорот е патриотски чин, Иванов е должен да потпише

Пратеникот од СДСМ и коалицијата, Костадин Костадинов, на прес-конференција во Собранието, откако пратениците вторпат го ратификуваа Договорот со Грција, порача дека станува збор за патриотски чин и договор што го обезбедува и зајакнува македонскиот идентитет, носи членство на Македонија во ЕУ и НАТО и ја обезбедува македонската иднина. Тој рече дека претседателот Ѓорге Иванов е должен да го потпише, бидејќи...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во...