fbpx
Таг: косовски устав

таг: косовски устав

Тачи тврди дека Косово ќе добие своја војска до крајот на годината

Косовскиот претседател Хашим Тачи порача дека до крајот на оваа година Косово ќе добие своја војска. Тачи, во интервју за „Радиотелевизија Косово“ изјави дека во формирањето на косовската војска очекува силна поддршка и соработка од САД и од НАТО, вклучувајќи ги и измените на косовскиот устав, како неопходен услов. „Војската ќе биде воспоставена оваа година во соработка со НАТО и со...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...