fbpx
Таг: Космос

таг: Космос

Пропаднаа две години работа, „ТНТ“ се враќа на почеток

Враќањето на почетна точка на случајот на поранешното Специјално јавно обвинителство под името „ТНТ”, за уривањето на комплексот „Космос”, на стопанственикот Фиат Цаноски, го привлече вниманието на јавноста, бидејќи над две години се фрлија во вода. Со ова се допринесува кон зголемување на недовербата на граѓаните во ефикасноста на судството во оваа држава, која и онака е на алармантно...

Апелација му го укина притворот на Груевски за „Космос“, СЈО бара нов притвор

Апелацискиот суд Скопје му го укинал притворот на избеганиот екс-премиер Никола Груевски за случајот „ТНТ“, а обвинителот Бурим Рустеми од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) побара повторно Кривичниот суд да му одреди притвор, иако Груевски од Македонија избега уште на 11 ноември минатата година и е во Унгарија, каде доби азил. Рустеми побара повторно одредување притвор, велејќи дека Груевски веќе еднаш...

Цаноски повторно почна да го гради „Космос“

Компанијата „Фине ДОО“ и Фијат Цаноски од денеска ја започнуваат градбата на комплексот „Космос“, чија што градба треба да заврши најдоцна до почетокот 2021, информираат од компанијата. Споре најавите, тој ќе биде најелитниот станбен комплекс, а инвестицијата на комплексот изнесува близу 60 милиони евра. Сместен покрај реката Вардар, во населбата Ќерамидница, комплексот е предвидено да биде како град во град. „Големата зграда-...

Адвокатот на Груевски тврди дека ќе имало кривично дело ако не се срушел „Космос“

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како ни Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ го кажа адвокатот Димитар Дангов. - Груевски ниту самостојно, ниту во договор со Јанакиески не го поттикнале Тони Трајковски незаконски да го сруши објектот „Космос“. Одбраната...

Груевски од судот бара да не го малтретираат со секојдневни судења

„Понеделник, вторник, среда… секој ден сум на судење. На Зоран Заев судот му закажува на два месеци, мене секој ден. Ова веќе не е судење. Ова е фарса. Ова е малтретирање - се побуни обвинетиот експремиер Никола Груевски кај судијата Огнен Ставрев во Основниот суд Скопје 1, кој го премести денешното рочиште за предметот на СЈО „ТНТ“ за една...

Цаноски бара отштета од 55 милиони евра за урнатиот „Космос“

Бизнисменот Фијат Цаноски по завршувањето на првото рочиште од судењето за случајот „ТНТ“ денеска изјави дека очекува судот да донесе праведна одлука и обвинетите кои „и нанеле голема штета на Македонија" да бидат осудени. Во процесот за уривањето на комплексот „Космос“ на Цаноски, покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), главни обвинети се поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола...

Почна судењето за „Космос“, Груевски и Јанакиески велат дека не се виновни

Во Основниот суд Скопје 1 претпладнево почна судењето за случајот ТНТ покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кое главни обвинети се поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски. Покрај нив, обвинети се уште четири лица за уривањето на комплексот...

Јанакиески го прашува СЈО зошто ги повредило неговите права на приватност

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје, со која ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) против решението на Кривичен суд, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“, со писмо до јавноста, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е обвинет во дава случаи, обвини дека СЈО ги прекршило неговите...

Апелација дозволи „бомбите“ за „ТНТ“ и за „Топлик“ да се користат како доказ

Апелацискиот суд Скопје ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство против решението на Кривичен суд, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“. Првообвинет во „Топлик“ за случајот „Сончев град“ е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, а предметот „ТНТ“ се однесува на уривањето на станбениот комплекс „Космос“ и провобвинет е поранешниот...

Трајковски: Јанева за „Космос“ презентираше обвинувања и манипулации без докази

Катица Јанева срамно и непрофесионално игнорираше десетици решенија, вештачења и судски пресуди во корист на Општина Гази Баба, кои јасно докажуваа дека објектот „Космос“ на Фијат Цаноски е дивоградба, рече градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, на денешната прес-конференција. Според Трајковски, специјалната јавна обвинителка Јанева пред месец и половина во јавноста презентирала обвинувања и манипулации, без никаков доказ за дивоградбата „Космос“ и...

Осомничените од „ТНТ“ денеска на распит

Осомничените во предметот „ТНТ“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство, денеска треба да бидат сослушани пред судија на претходна постапка во врска со мерките за обезбедување на присуство. Нивниот распит минатата недела беше одложен на барање на одбраната која побара дополнително време за увид во доказите. За сите четворица осомничени СЈО побара да се применат мерки за обезбедување на присуство, односно...

СЈО бара да ѝ се одземе пасошот на градежната инспекторка од Гази Баба

Специјалното јавно обвинителство бара да ѝ биде одземен пасошот на градежната инспекторка од Општина Гази Баба, Елисавета Најдовска, која е првоосомничена во случајот „ТНТ“, објави „24 Вести“. Од СЈО велат дека освен одземањето на патната исправа, побарале да ѝ биде наметната и обврска постојано да се јавува во Кривичниот суд. Истите мерки тимот на Катица Јанева ги барал и за другите...

Груевски: СЈО сака да го уништи мојот углед, a нема ниту еден доказ против мене

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, смета дека Специјалното јавно обвинителство не приложило ниту еден доказ на денешната прес-конференциј и дека таа била со чисто партиска реторика. Според Груевски, на обвинителите единствено им било важно да го постигнат политичкиот и партискиот ефект. „СЈО веќе стана институција под целосна контрола на СДСМ и нивен главен инструмент за полички прогон на луѓето од...

Милионски тендери од Владата за „Трансмет“, фирмата што требаше да го урива „Космос“

На денешната прес-конференција, Специјалното јавно обвинителство обелодени дека го отвора случајот „ТНТ“. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека иако уривањето на комплексот „Космос“ требало да го изврши фирмата „Трансмет“, која имала склучено договор со Општина Гази Баба, по налог на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, преку незаконски спроведена постапка за јавна набавка, била избрана фирмата „3М изведба“, која не ги...

СЈО: Груевски и Јанакиески го нарачале уривањето на „Космос“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска отвори нов случај, наречен „ТНТ“, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“ во сопственост на Фијат Цаноски. Како што изјави обвинителката Фатиме Фетаи, уривањето без сомневање било направено по налог на поранешениот премиер и на поранешниот министер за транспорт и врски, заедно со актуелен градоначалник на Општина Гази Баба и со инспекторка за урбанизам во...

Али Ахмети се појави како сведок во Специјалното јавно обвинителство

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во придружба на шефот на кабинетот, Артан Груби, денеска, точно во 14 часот, дојде на разговор како сведок во Специјалното јавно обвинителство. Пред да влезе, лидерот на ДУИ не даде изјава за медиумите. Од СЈО известија дека Ахмети е повикан на разговор во својство на сведок, но во интерес на предистражната постапка...

Сочниот и саркастичен Груевски: Значи, не да е посран, му тече и низ панталони

Вo дел од снимките што ги обелодени денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев, можеше да се чујат, како што рече Заев, премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, како се договараат да го средат проблемот со „Космос“ на Фијат Цаноски. Во разговорите има сочни детали и може да се чуе саркастично смеење на Груевски на сметка...

Јанакиески: „Космос“ беше срушен законски

Снимките кои вчера ги презентраше Зоран Заев претставуваат монтиран процес на странски служби, кои Заев ги користи за свои цели и по секоја цена сака да дојде на власт, рече министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. - Заев со неговиот тим не само што сака на нелегитимен начин да дојде на власт, туку и самиот се доведува во дефанзива,...

СДСМ: Миле Јанакиески да му се извини на Фијат Цаноски за „Космос“

Најмалку што може да направи Миле Јанакиески по обелоденетиот скандал „Космос“, во кој тој е извршител на Груевски, е да им се извини на Фијат Цаноски и на граѓаните на Македонија и да замине од политичката сцена, велат од СДСМ. „Со тоа нема да ја смени вистината за „модерните волови“ и динамити со коишто учествувал во уништувањето на милионска инвестиција,...

Кој е Фијат Цаноски: бизнисмен, пратеник и непријател на власта

Главна тема на денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше уривањето на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски. Тој беше и пратеник како претседател на партијата ПЕИ, која коалицираше со СДСМ во предизборната коалиција „Сојуз за иднината“. Цаноски е еден од основачите на првиот приватен факултет - Факултетот за општествени науки (ФОН) со насоки европско право и право на ЕУ,...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници...