fbpx
Таг: Косана Мазнева

таг: Косана Мазнева

Арсовска прво ја фалеше, а сега вели дека не била задоволна од работата на Мазнева

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, само три месеци откако ја пофали за работата, сега вели дека ја разрешила директорката на ЈП „Комунална хигиена“ Скопје Косана Мазнева-Николиќ затоа што не била задоволна од нејзината работа. Според неа, од страна на директорката Мазнева не била реализирана програма „За модерно Скопје“ и затоа вчера била разрешена. Мазнева-Николиќ е 37-от директор што Арсовска...

Арсовска ја разреши Косана Мазнева од директорка на „Комунална хигиена“ Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја разреши од функцијата директорка на ЈП Комунална хигиена Скопје, Косана Мазнева. Од Град Скопје не одговорија на нашите прашања за ова последно од низата разрешувања, додека досегашната директорка, Мазнева за Мета.мк потврди дека не е повеќе на функцијата. „Точно е, разрешена сум од директорското место. Причините не ги знам, не ми беа соопштени,...

(ИНТЕРВЈУ): Кашиковски за случајот „Комунална хигиена“: Мазнева мора да ги почитува одлуките на инспекторатот

Директорката на ЈП Комунална Хигиена Скопје, Косана Мазнева, мора да врати на работа над 30 вработени отпуштени во јули годинава, бидејќи Државниот инспекторат утврдил дека нивното отпуштање е незаконско. Но, бидејќи директорката не реагира на наредбата на инспекторатот, а ниту на Управниот одбор на претпријатието, ние ќе продолжиме да ги користиме сите законски мерки и 100% сум сигурен дека...

Мазнева има рок до петок да образложи зошто дала отказ на 32 работници од „Комунална хигиена“

„Комунална хигиена“ Скопје има рок од уште два дена да поднесе забелешки во однос на решението на Државниот инспекторат за труд, кој ја задолжи директорката Косана Мазнева Николиќ да донесе писмен акт со кој ќе ги поништи одлуките за отказ што претходно им ги врачи на 32 работници. Редакциите на Мета.мк и на Порталб.мк се консултираа со надлежни лица од...

Инспекторатот утврдил дека директорката на Комунална хигиена незаконски ги потпишала отказите на работниците

Државниот инспекторат за труд (ДИТ), по поднесената преставка од вработените во јавното претпријатие Комунална хигиена - Скопје, донел инспекциска мерка со која менаџментот на претпријатието се задолжува да донесе писмен акт со кој ќе ги поништи одлуките за отказ поради тоа што истите се спротивни на закон и колективен договор, соопштија синдикатите ССМ и СУТКОЗ. „Соработката помеѓу ССМ и ДИТ...

Мазнева не пријавила ниту во МВР ниту во обвинителството дека вработени земале плата, а не оделе на работа

Ниту во Министерството за внатрешни работи, ниту пак во Јавното обвинителство нема евидентирани кривични пријави, во врска со лицата за кои директорката на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Косана Мазнева-Николиќ, изјави дека живеат во Германија и Швајцарија, а земаат плата од Комунална хигиена. Мазнева ова го изјави на заедничката прес-конференција со Данела Арсовска, градоначалничка на Град Скопје, по драматичните случувања во јавното...

Градот чист пак ќе никне – во Скопје полека се чисти отпадот [галерија]

Некаде чисто, а некаде сè уште валкано. Вака изгледа Скопје денеска, по еколошката драма што ја доживеа, откако вработени во ЈП Комунална хигиена - Скопје речиси четири дена не го собираа сметот поради штрајк, со барања за повисоки платите, исплата на К-15 и добивање бенифициран стаж, но и барања да се вратат на работа отпуштените колеги. Вчера во попладневните часови...

Мазнева: Заврши работата со мафијашките структури, „Комунална хигиена“ е повторно во функција

Директорката на ЈП „Комунална хигиена“, Косана Мазнева-Николиќ на денешната прес-конференција рече дека „успешно се справиле со мафијашките структури кои не дозволувале ниту еден вработен да ги извршува своите задачи и дека сега ситуацијата е ставена под контрола“. Со висок тон се обрати градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, која ѝ даде поддршка на Мазнева, велејќи дека сите треба да...

Ѓубрето може да донесе бактериски инфекции, трихинелоза и стаорци

Еколошката катастрофа која му се заканува на главниот град може да предизвика бактериски инфекции и болести, велат експертите додавајќи дека бактериите уште полесно се размножуваат на високи температури од над 38 степени кои се најавени за овој период. Како што објаснува микробиологот проф. д-р Никола Пановски, ваквата состојба ќе придонесе и кон енормно размножување на стаорци, кои пак, носат...

Случајот „Комунална хигиена“ на виделина го извади сето ѓубре

Во целосен хаос и блокада помина викендот во главниот град, откако вработените во „Комунална хигиена“ почнаа протести и не го чистеа ѓубрето, Скопје почна да наликува на депонија, а надлежните институции топката, преку политички препукувања, си ја префрлаа едни на други. Вработените во „Комунална хигиена“ и вечерва се пред јавното претпријатие и протестираат, барајќи оставка од директорката Косана Мазнева-Николиќ, бараат...

Се собира ѓубрето од здравствените установи, протестот во „Комунална хигиена“ ќе продолжи до оставка на Мазнева

Вработените од Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ – Скопје денеска донеле одлука да го соберат ѓубрето од скопските болници и поликлиники, но се децидни дека нивниот протест ќе продолжи сѐ до оставка на директорката Косана Мазнева, јави Порталб.мк. Тие излегоа на терен и почнаа да го товараат ѓубрето од Специјалната хируршка болница „Св. Наум Охридски“ кај Собранието, од Клинички центар, од...

По ноќешниот протест на кој Мазнева со полиција „ги молеше“ работниците да работат, денеска почнува чистењето кај болниците

Директорката на скопското јавно претпријатие „Комунална хигиена“, Косана Мазнева, околу 1 часот ноќеска, со полициска асистенција, побара од работниците што штрајкуваат да излезат и да си ја вршат работат. Тие, пак, едногласно одбија да работат пред да им бидат исполнети условите, известува Порталб.мк, чиј новинар ноќеска беше во кругот на јавното претпријатие, близу Топлана „Исток“ и до поранешната фабрика...

Скопје се гуши во ѓубре, вработените протестираат, Мазнева се жали на закани по живот [галерија]

Директорката на Комунална хигиена, Косана Мазнева-Николиќ, денеска свика итна прес-конференција за да објасни зошто Скопје деновиве буквално се гуши во ѓубре, откако дел од вработените излегоа на протести, бидејќи на дел не им биле продолжени договорите за работа, а тие дополнително бараат и покачување на платите, бенефициран стаж и исплата на К-15. Тие реагираат дека Мазнева не прифаќа средба со...

Нема да го собереме сметот додека не се вратат на работа отпуштените колеги, велат вработени во Комунална хигиена

Вработените во Комунална хигиена во Скопје вчера вечер протестираа во знак на револт кон раководството бидејќи, како што велат, отпуштени биле десетици вработени, но и поради тоа што не им се исполнуваат барањата за зголемување на платите, К-15 и бенефициран стаж. Како што рекоа, сè додека нивните колеги не се вратат на работа и не се исполнат нивните барања,...

Вработените во Комунална преку предупредувачки протест ги бараат своите права, Мазнева им повикала полиција

Група вработени во Комунална Хигиена - Скопје, се обратија до редакцијата на Порталб.мк за да пренесат дека директорката Косана Мазнева не ги зема предвид нивните барања за преговори за покачување на платите, исплата на К-15 и бенефициран стаж и поради ова тие најавуваат протести. Според нив, наместо да ги покани на состанок, директорката повикала полиција. Комунална хигиена не одговори...

ЗНМ: Реизборот на Цветковски за директор не оди во прилог на реформите на МРТ

Здружението на новинари на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола, се вели во реакцијата на ЗНМ. Од таму додаваат дека „изборот на Цветковски е резултат на силниот притисок што врз членовите на Програмскиот совет го правеа опозициската ВМРО-ДПМНЕ и...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...