fbpx
Таг: коронавирус

таг: коронавирус

Нови 14 случаи на ковид-19 од 2.876 тестирања, оздравени двајца, нема починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.876 тестирања, а регистрирани се 14 нови случаи на ковид-19: Тетово – 8, Гостивар – 3, Скопје – 2 и Струга – 1. Регистрирани сe 2 оздравени пациенти од Скопје. Не се регистрирани починати пациенти. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја...

Утре почнува вакцинирање за ковид-19, без закажан термин

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од утре граѓаните ќе може да се вакцинираат за ковид-19 без да закажат термин за вакцинација. „Граѓаните кои немаат закажано термин, првата доза вакцина ќе може да ја примат во пунктовите во здравствените, домови, болници или поликлиники во градовите, односно во постоечките вакцинални пунктови во здравствените установи. Во спортските сали, ќе се врши масовна...

Нови 11 случаи на ковид-19, оздравени четворица, а починато едно лице

Министерството за здравство информира дела согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.723 тестирање, а регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19: Скопје – 5, Тетово – 3, Битола , Берово и Пехчево – по 1 Регистрирани се 4 оздравени пациенти од Скопје и Битола – по 2 . Пријавено е едно починато лице...

Пет нови случаи на ковид-19, оздравени 86, а починато едно лице

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.531 тестирање, а регистрирани се 5 нови случаи на ковид-19: Скопје – 2, Велес, Кавадарци и Берово – по 1. Регистрирани се 86 оздравени пациент од: Скопје – 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид –...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.628 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 466.451 граѓани. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 310.384 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.940 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.628 граѓани. Во државата вкупно...

Нема починати од ковид-19, четири нови случаи од 2.514 тестирања, оздравени 11 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на ковид-19 од Скопје  –  3, Битола - 1. Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово - 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1.Не се регистрирани починати...

МЗ: Пристигнаа 500.000 вакцини од производителот „Синовак“

Денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500.000 вакцини што ги купивме од производителот „Синовак“, информираат од Министерство за здравство. Вакцините ќе бидат соодветно складирани во Поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина каде што има доволно капацитет да се сместат во ладните соби по што ќе бидат дистрибуирани до пунктовите низ државата согласно закажаните термини за вакцинација. Ова е...

Вкупно 90 пациенти болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците во државата

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64 во ковид центрите во земјава, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје и во земјава има хоспитализирано 10 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. „Во Скопје е примен еден пациенти и 9 во...

Прослава за положен испит по анатомија ќе им донесе казни од по 2.000 евра на 28 студенти

zabava
Прославата за положениот испит по анатомија, дваесет и осуммина студенти од Медицинскиот факултет може да ги чини по 2.000 евра. Полицијата ги затекнала студентите во стан во Скопје во раните утрински часови додека тие славеле за поминувањето на еден од најтешките испити на нивните студии. Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – непостапување...

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година, велат од МВР

аМинистерството за внатрешни работи ги информира државјаните на Република Северна Македонија дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните објавен во „Службен весник“, важноста на пасошот, дипломатскиот пасош и службениот пасош, чиј рок на важење е истечен, односно истекува по 31 јули 2020 година, се продолжува до 31 декември 2021 година. „Имено, измената на...

Нови 28 случаи на ковид-19, оздравени 23, починати пет лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп - 1. Регистрирани се 23 оздравени пациент од:Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – по...

Нови 16 случаи на ковид-19 од 3.109 тестирања, оздравени 38, а починати седум лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19, од :Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1. Регистрирани се 38 оздравени пациенти, од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по...

Низ болниците во земјава се лекуваат 141 ковид-пациенти и има околу 430 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 141 и има околу 430 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците во внатрешноста е пријавено дека се лекуваат вкупно 83 пациенти...

Полициски час од полноќ и други олеснителни мерки ќе предложи главниот координативен кризен штаб до Владата

Главниот координативен кризен штаб го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести и врз основа на епидемиолошките текови и состојби во државата, намалување на бројот на хоспитализирани лица и бројот на заразени лица, за утрешната седница на Владата се препорачуваат следните мерки за усвојување: Почнувајќи од 12 мај 2021 година, забраната и посебниот режим на движење на населението и...

Вкупно 883 пациенти се лекуваат во ковид центрите низ државата, има 847 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 499 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a во Скопје 384. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 57 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани, а вкупно до сега 74.076

Министерство за здравство информира дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. -На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 74.076 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 7.963 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.123 граѓани. Во државата вкупно вакцина и ревакцина примиле 92.253 граѓани. Со последните бројки...

Нови 949 ковид-позитивни од 3.610 тестирања, 737 оздравени и 33 починати лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 357, Битола – 85, Куманово – 69, Прилеп – 43, Велес – 39, Охрид – 36, Тетово – 34, Струмица и Кочани – по 29, Гостивар – 28,...

Нови 193 случаи на ковид-19 од 1.192 тестирања, оздравени 1.014, а починати 34 лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар...

Текстилни влакна лажно претставени како чипови што излегуваат од ПЦР тестови и маски

На споделеното видео не е претставена ниту заштитна маска, ниту ПЦР тест, како што се тврди во постот, туку е направен манипулаторски обид да се направи паралела меѓу паразити кои излегуваат од скакулец, со наводно постоење на исти такви паразити во заштитната опрема и во тестовите за детекција на коронавирусот. Во постот преовладува тврдењето дека ПЦР тестот и маската...

Контраспин: Со радосни вести и оптимизам против колективна депресија

Колку дози оптимизам се потребни да се одржи духот позитивен, кога дневно битката со тешкиот вирус ја губат по 35, дури и по 50 лица?  Па, тоа е секојдневно по еден речиси полн патнички автобус! Тоа е страшно, жално, тоа е трагедија која се случува пред нашите очи. Нема тука друг опис. Не може на тие семејства, кои изгубиле...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...