fbpx
Таг: корона криза

таг: корона криза

Во глобални рамки корона-кризата повеќе ги погоди жените, вели гувернерката Ангеловска Бежоска

Корона-кризата во глобални рамки го нагласи уште повеќе прашањето за родовата рамноправност и степенот на вклученост на жените во општеството, бидејќи согласно со расположливите податоци, таа несразмерно повеќе ги погодува жените од мажите. Пандемијата наметна потреба од рестриктивни мерки коишто најмногу ги засегнаа дејностите коишто се засноваат на социјална интеракција, односно услужниот сектор, но и неформалната економија, каде што...

Млади кои корона кризата ја искористија за успешни бизнис приказни

Во корона кризата, дел од младите видоа можност да покренат свои бизниси или пак да ги прилагодат веќе започнатите според новото нормално, кое го наметнаа рестриктивните мерки за заштита од вирусот. Приказните кои за „Мета.мк“ ги раскажаа претприемачите од Битола Теона Манго, Горан Бакревски и Дарко Милевски, се пример дека, има и такви млади кои креативно и позитивно се справија...

НБРСМ: Растот на цените во периодот април – мај 2021 година изнесува 2,9 проценти

Годишниот раст на цените во периодот април – мај 2021 година изнесува 2,9 проценти и е во согласност со очекувањата според априлските проекции на Народната банка, се вели во соопштението на Народна банка. „Во однос на очекуваните движења на увозните цени, последните ревизии се во нагорна насока. Неизвесноста во однос на движењето на светските цени на примарните производи во следниот...

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за туризам, пристигнале над 2.600 апликации

Заклучно со денешниот ден, 16 јуни, се затвора јавниот повик за потврди-ваучери за организиран одмор за работници со ниски приходи. Јавниот повик беше објавен на 8 јуни, со краен рок за аплицирање 30 јуни, но за една недела од објавувањето, во архивата на Министерството за економија се пристигнати над 2.600 апликации, повеќе од двојно предвидените ваучери. „Министерството за економија ги...

(Не)вработени млади: отпуштања среде пандемија, пониски плати и недоволна информираност за работничките права

Здравствено – економската криза предизвикана од пандемијата со ковид-19 има сериозни импликации, како на глобално, така и на национално ниво. Оваа криза не само што не ги одбегна младите лица, туку истите силно ги погоди, со што ги доведе на врвот на категориите на ранливи групи на лица. Стапката на младинска невработеност во државата изнесува 39,2 проценти, што е...

СОНК ќе учествува на најавениот протест на Конфедерацијата на слободни синдикати

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура денеска соопшти дека ќе учествува на најавениот протест на КСС закажан за 15 април. Тие тврдат дека надлежните немаат слух за заштита на нивните интереси и затоа мора да ги бараат преку јавно незадоволство. Во своето соопштение тие потенцираат дека бројни се примерите за раскинување на договори за работа страна на работодавачите врз...

МЗЗПР со иницијатива до Уставен суд: 100 отсто плата за сите заболени работници од ковид-19

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) достави иницијатива до Уставниот суд за утврдување на законитоста и уставноста на точка 408 од Правилникот за професионални заболувања. Со неа се бара поништување на оваа  одредба и донесување на нова. Со неа, секој работник, според Законот за безбедност и здравје на работа, во случај на инфекција или заболување со ковид-19, да...

Лукаревска: Компаниите што добија финансиска поддршка од државата, ќе ја враќаат на три рати, без камата

сања лукаревска
Од сетот на економските мерки кои минатата година ги донесе Владата, со цел надминување на последиците од кризната ковид состојба, компаниите и самостојните вршители на дејност (СВД), кои добија субвенции за плати и за социјални придонеси за месеците април, мај, јуни, и за октомври, ноември и декември, имаат обврска примените средства да ги вратат во буџетот на државата, во...

Индустриското производство во февруари намалено за 12,2 отсто, бројот на вработени помал за 3,9 отсто

Ковид кризата продолжува негативно да влијае на индустријата во земјава. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во февруари 2021 година, во однос на февруари 2020 година, изнесува 87,8, односно истото е намалено за 12,2 отсто во однос на истиот месец лани. Индексот на бројот на работниците во индустријата во февруари 2021 година, во однос...

Истражување на „Мајкрософт“ покажало дека работниците се надеваат на далечинска работа и после пандемијата

Далечинско работење
Дури 73 отсто од работниците што работат од дома се надеваат дека далечинското работење ќе продолжи да биде опција и по завршувањето на пандемијата, покажала анкетата што „Мајкрософт“ ја спроведе на почетокот од годинава. Во годишниот извештај насловен „Индекс на работниот тренд“ е наведено - речиси 40 отсто од анкетираните одговориле дека сега чувствуваат оти можат целосно да се...

Просечната нето-плата во јануари изнесувала 28.272 денари

Државниот завод за статистика (ДЗС) објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари 2021 година, изнесува 28.272 денари и е за 2,7 отсто повисока во однос на истиот месец лани. Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен пак, во јануари 2021 година изнесува 42.204 денари и е за 2,7 проценти повисока во однос на истиот месец лани. „Ваквото зголемување...

Младите најпогодени од пандемијата, 37 отсто од нив имале примања под минималната плата во кризата

Во текот на корона кризата, Владата пристапи со "чадор" политики, односно обид да се опфатат што повеќе граѓани, а не со таргетирани мерки за специфични групи кои најмногу трпат од кризата, најдобро да бидат заштитени, потенцираше денес Блажен Малески од Реактор – Истражување во акција, при денешната презентација на документот „Млади во криза 2.0“ на група младински организации со...

АНКЕТА: Две третини од младите периодов имале проблем со менталното здравје, се опуштаат со музика, спорт, но и алкохол

Осаменост
Две третини од младите велат дека последнава година била предизвикувачка за нивното ментално здравје, покажа кратката анкета што „Мета.мк“ ја спроведе на Инстаграм. Најголемиот дел од нив велат дека се соочиле со анксиозност и депресија, но и со панични напади, параноја, деперсонализација и недостаток на мотивација и волја. На анкетата има и одговори во кои испитаниците велат дека се...

Алијанса за Албанците и Алтернатива со 19.500 амандмани дополнително го блокираа Собранието

Блокадата на работењето на македонскиот парламент продолжува. Албанската опозиција предводена од Алијансата за Албанците и Алтернатива поднесе над 19.500 амандмани на 10 предлог-закони што се најдоа денеска на расправа на собраниската Комисија за финансирање и буџет. Со ова, бројот на блокирани закони во Собранието порасна на 20, за што од албанската опозициска коалиција се поднесени 32.000 амандмани. Високиот број амандмани...

Анализа на „Фајненс Тинк“: Големите извозни компании се спасот на економијата после пандемијата

Домашните извозни компании можат да бидат основата на растот и на развојот на економијата по завршувањето на ковид пандемијата, затоа што тие се портата кон странските пазари и значително учествуваат во бруто домашниот производ. Во последните 10 години тоа бележи раст од 10 проценти, и лани достигна 62 отсто од вкупниот БДП. Иако сите извозни компании, помалку или повеќе,...

ДЗС: Во јануари издадени за 24,6 отсто помалку одобренија за градење во однос на лани

Почетокот на 2021 година донесе негативни резултати за градежниот сектор. Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2021 година се издадени 199 одобренија за градење, што е за 24,6 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесувала 2.016.567.000 денари, што е за 40,9 отсто помалку во...

Бројот на туристите во земјава во јануари бил намален за 49,2 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2021 година изнесувал 28.102, а бројот на ноќевањата изнесувал 65.031. Бројот на туристите во јануари 2021 година во однос на јануари 2020 година е намален за 49,2 отсто, а бројот на ноќевањата е намален за 40,7 отсто. Од вкупниот број на туристи, во првиот месец од годинава имало...

НБРМ: Финансискиот систем успешно им одговори на минатогодишните предизвици од корона-кризата

Финансискиот систем успешно им одговори на минатогодишните предизвици од корона кризата, информираат од Народна банка по одржана седница на Комитетот за финансиска стабилност. „Високите регулаторни барања во периодот пред појавата на корона вирусот и минатогодишните регулаторни мерки придонесоа за натамошното одржување на неговата стабилност, како и за негова подготвеност за натамошни предизвици. Имајќи предвид дека здравствената криза сѐ уште трае,...

Анализа на Порталб: Излегуваме од зона на „фискален комфор“ – внимателно со јавните финансии!

Парите од новото задолжување се земени, клучно е како ќе се менаџираат, односно трошат во време кога се уште постојат ризици поради здравствено-економската криза. Ова е ставот на економистите откако Владата ја издаде новата еврообврзница во вредност од 700 милиони евра – од нив 500 веќе се одлеваат за отплата на еврообврзницата од 2014-та година. Порталб.мк анализира уште колку ќе...

Невработеноста расте и покрај тоа што има слободни работни места

Бројот на невработени лица во јануари годинава изнесувал 158.681, што е зголемување за 2.249 лица во однос на претходниот месец кога бројот на невработени бил 156.432 лица, покажуваат податоците на Агенцијата за вработување. Забележително е дека бројот на невработени расте и покрај тоа што според податоците на Државниот завод за статистика во земјава во последното тримесечје од минатата година се...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...