fbpx
Таг: Корнелија Нинова

таг: Корнелија Нинова

БСП го врати мандатот, нови избори во Бугарија најверојатно во април

Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска и формално го врати мандатот за формирање влада. Тоа беше третиот мандат во рамките на најновиот обид Бугарија да добие политичка влада, а по ова Бугарија треба да организира нови парламентарни избори, коишто претседателот Румен Радев најверојатно ќе ги закажe за април, пишува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. „Направивме сѐ што е неопходно за да го исполниме...

По ДПС, и бугарските социјалисти велат би поддржале влада што ќе ја предложи Слави Трифунов

По Движењето за правда и слободи (ДПС), и Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска излезе со став дека би го поддржала формирањето на владата предложена од Слави Трифунов и неговата партија „Има таков народ“. Претседателката на БСП, Корнелија Нинова во изјава за Бугарската национална телевизија (БНТ) рече дека ако партијата на Трифунов предложи кабинет и ако му е неопходна поддршка,...

Заев – Нинова: Kако левичари, ќе придонесеме за поголема демократија во државите

Премиерот Зоран Заев, во својство на претседател на СДСМ, денеска во седиштето на Бугарската социјалистичка партија се сретнал со претседателката на партијата, Корнелија Нинова. Нинова ја поддржала Македонија во интегративните процеси кон НАТО и кон Европската Унија. „Договоривме најмалку еднаш да држиме билатерални конференции за да ги размениме сите неопходни искуства. Ние веруваме дека како левичари, во оштеството можеме да бидеме авангардата на демократизација на...

Заев во Софија договара заеднички енергетски проекти и ново поврзување на гасоводите

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката, а се разговара и за изградба на ново поврзување меѓу гасоводот на Бугарија и македонскиот гасовод. Тоа се две од побитните работи за кои во Софија денеска разговарале македонскиот премиер Зоран Заев и Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија. На средбата, која се одржа на...

ГЕРБ на Борисов победи на изборите во Бугарија

Претседателката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова го призна поразот на предвремените парламентарни избори, што се одржаа вчера во Бугарија, откако анкетите за излезност покажаа дека нејзината партија е на второто место, зад партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов. Нинова им ја честиташе победата на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), која според анкетите на гласачките места освоила...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...