fbpx
Таг: Коперникус

таг: Коперникус

Климатските промени во Македонија: Снег зимава немавме, температурите лани над просекот [инфографик]

Акутниот проблем со глобалното затоплување бил присутен во Македонија и во 2022 година, земајќи го во предвид фактот имало повисоки просечни температури на воздухот доколку се споредат со тридеценискиот просек за периодот 1981-2010 година. Позитивното отстапување од средногодишните просечни температури на воздухот на национално ниво лани изнесувало 0,7 Целзиусови степени, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според извршените...

Глобалното затоплување присутно во земјава, и лани температурите биле над просекот [инфографик]

Во 2021 година во Северна Македонија имало температури на воздухот коишто продолжиле да ги одразуваат трендовите на глобалното затоплување, со позитивни отстапувања кај температурите од нормалата за речиси цела земја. Ова е заклучокот наведен во Годишниот извештај на Управата за хидрометеоролошки работи за 2021 година (УХМР), изготвен од авторката м-р Александра Стевков од Секторот за метеорологија при УХМР, којшто...

Климатски промени: Последните седум години најтопли во човековата историја

Глобалното затоплување продолжува и научните податоци за последните седум години покажуваат дека тие се најтоплите во човековата историја, пренесува Гардијан. Температурата на светско ниво во 2021 година била за 1,2 Целзиусови степени над прединдустриските нивоа. Ова значи дека климатските промени со несмалено темпо продолжуваат да создаваат екстремни временски услови на Земјината топка, предизвикани од емисиите на стакленички гасови. Европската климатска...

Шумските пожари изминатово лето биле ем побројни, ем покатастрофални и донеле рекордни емисии на CO2

Службата за следење на атмосферата на ЕУ „Коперникус“ деновиве објави загрижувачки податоци за емисиите на стакленички гасови по катастрофалните пожари кои летово ја зафатија северната хемисфера на Земјината топка. Во текот на овогодинешната сезона во јули и август забележани се „екстремни пожари и по интензитет и по фреквенција“. Само во јули, на глобално ниво биле испуштени 1.259 мегатони на...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...