fbpx
Таг: копање

таг: копање

Порталб: Во состојба на енергетска криза, се краде струја за копање криптовалути [инфографик]

Додека Северна Македонија, како и остатокот од светот, се соочува со енергетска криза, односно е во кризна состојба со снабдување на електрична енергија, во земјата незаконски со кражба на струја се копаат криптовалути. Несовесни граѓани, незаконски приклучуваат машини за копање криптовалути кои трошат многу струја и со тоа ја влошуваат кризната ситуација со снабдувањето електрична енергија. Според статистичките податоци што...

Една трансакција со биткоин произведува е-отпад колку справувањето со два фрлени Ајфони

Трансакцијата на секој биткоин создава количество на електронски отпад коешто е еднакво на фрлањето во канта на два Ајфони, покажува истражувањето на Централната банка на Холандија и Институтот за технологија во Масачусетс. Британскиот весник Гардијан пишува дека веќе се познати некои од негативните ефекти од „копањето“ биткоини, но ова најново истражување го сврти вниманието кон огромното количество на харвер којшто...

Вистиномер: Се пропушта контекстот кога се тврди дека студија покажала оти ризиците од вакцината ги надминале придобивките

Спротивно на невистинитото тврдење изнесено во постот што го рецензираме, конкретната студија не е поддржана од Светската здравствена организација. Таа е во претпечатена верзија и не е прегледана од...