fbpx
Таг: координација

таг: координација

Во Македонија нема тело што врши контрола на спроведувањето на мерките за климатска акција

Државниот завод за ревизија бара од државата да преземе активности за создавање предуслови за непречено функционирање на национално тело што ќе биде задолжено за контрола и координација на имплементацијата на проекти и прашања поврзани со климатската акција во Македонија. Оваа ревизорска препорака за формирање Национално тело за климатски промени е доставена до Министерството за животна средина и просторно планирање, при...

Целосното воено интегрирање на земјава во НАТО ќе се оствари следната седмица

Со потпишувањето на Заедничката декларација за интеграција на Северна Македонија во НАТО, следната седмица ќе се реализира целосната воена интеграција на земјава во Северноатлантската алијанса, информира Министерството за одбрана. „Процесот на воена интеграција на Северна Македонија во НАТО започна по потпишувањето на Протоколот за пристапување на нашата земја во Алијансата. Процесот на воена интеграција го следеше, координираше и имплементираше работна...

Филипче со својот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави за патувањатa

Министерот за здравство Венко Филипче ќе патува во Атина каде што со неговиот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави околу патувањата и отворањето на границите. Тој на денешната прес-конференција посочи дека Европската комисија вчера излегла со пакет мерки за патување во ЕУ и согласно препораките за координирано делување, денеска ќе се одржи тој состанок во Грција. - На...

Владата и владините служби нема да користат пластика за еднократна употреба

Владата на вчерашната седница во Куманово ја задолжила Службата за општи работи и услуги при набавките за потребите на премиерот, владата, министерствата и органите во нивни состав, секретаријатот и други стручни служби на владата и Уставниот суд да не набавува вода и други пијалаци во пластична амбалажа, како и пакувања на шеќер, пластични лажички за мешање на кафе и...

Се формираше телото за помирување, ќе го предводат Ременски и Александрова

Во Собранието се формираше меѓупартиското парламентарно тело за помирување во кое ќе членуваат потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи, како и пратеници кои не се во пратеничка група, а претставник треба да одредат поголемите пратенички групи, оние на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со коалициите. Со телото ќе претседаваат двајца копретседавачи, потпретседателката на Собранието Фросина Ременски и Емилија Александрова од независната...

Координација кај Џафери за формирањето на телото за помирување

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе одржи координација со потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи и претставниците на политичките партии што не се организирани во пратенички групи. Тема на координацијата е формирањето интерпартиско парламентарно тело за помирување и интеграција, на барање на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Координацијата требаше да се одржи вчера, но на состанокот...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Почетокот на продолжението на Комисијата за уставни прашања на која треба да продолжи претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени согласно Договорот со Грција е закажан во 14 часот. Претресот по оваа точка...

Координација во Собранието за претстојниот референдум

Во Собранието денеска попладне претседателот на Собранието Талат Џафери ќе одржи координативна средба со потпретседателите, координаторите на пратеничките групи и претставникот на Владата. Според најавите, во фокусот ќе биде референдумот закажан за 30 септември и неговата кампања. Јавноста очекува одговори дали и како пратениците и пратеничките групи ќе учествуваат во кампањата (јавна пропаганда) за референдумот, но и дали Собранието, како...

Одлуката за распишување на референдум по координацијата на Џафери

Одлуката, дали денеска ќе биде распишан референдумот за името, ќе се знае по редовната понеделничка координација на претседателот на Собранието, Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи. Нема официјални информации дали има некаков договор меѓу власта и опозицијата, особено за референдумското прашање, а според неофицијалните информации се е оставено на договор на лидерите на СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ Зоран...

Џафери даде нова пауза за пауза за координација за законот за јазиците

По првата пауза од еден час, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја продолжи 32. седница на Собранието на која како прва точка на дневен ред требаше да биде третото читање на законот за употреба на јазиците, но Џафери повторно ја прескокна. По барањето на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, Џафери даде пауза од половина час за координација...

Пратениците се поправија, го усвоија извештајот на Народниот правобранител

Собранието попладнево го прифати извештајот на Комисијата за политички систем за спроведување на препораките за надминување на констатираните состојби содржани во извештајот на Народниот правобранител за почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права за 2016 година. Со ова, како што изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, се поправа грешката со неусвојувањето на извештајот направена на...

По вчерашните тензии, денеска нема седница, координаторите се договараат како понатаму

Собранието на Република Македонија ја одложи шестата седница на чиј дневен ред се предлог-одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител, како и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата, како што информираат собраниските служби, наместо за денеска во 11 часот е презакажана за понеделник во истото време. Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ...

Данев: Мнозинството поради партиски интереси ги одложува локалните избори

„ВМРО-ДПМНЕ кажа дека почетокот на јули е најповолниот датум за одржување на локалните избори, во интерес на граѓаните, но парламентарното мнозинство сметаше дека нивен партиски интерес е да го одложи терминот и практично да го избере последниот што сметавме дека е рационален. Но ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да излезе на избори и во јули и во октомври бидејќи знаеме дека народот...

Локални избори во октомври, договорија партиите на координација без ВМРО-ДПМНЕ

На денешната координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, претставниците на парламентарните партии се договориле дека е потребно да се донесе предлог-закон за изменување и за дополнување на Изборниот законик, со кој одржувањето на локалните избори ќе биде предвидено за првата половина од октомври, а мандатот на сегашните градоначалници и советници ќе биде продолжен до изборот на новите членови на советите...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на најавената координација во Собранието

Талат Џафери не е избран за претседател на Собранието на Република Македонија во законска процедура и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не гледа причина зошто би одговарала на покана која пратеникот Талат Џафери ја испраќа во својство на претседател, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека партијата нема да учествува на најавената координација во Собранието. „Покрај тоа што...

Партиите утре на координација со претседателот на Собранието

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, утре ќе свика координација на претставниците на политичките партии во Собранието, на која треба да се реши кога ќе се продолжи конститутивната седница и по кој тек ќе се одвива таа. Се очекува на координативниот состанок да се зборува и за можните решенија по истекот на мандатите на локалните власти, како и да се...

Утре нова координација за избор на претседател на Комисијата за избори и за именувања

Ниту по паузата парламентарните политички партии денеска не постигнаа договор за претседател на собраниската Комисија за избори и за именување и ја одложија координацијата за утре во во 12 часот. Изборот на претседател на Комисијата е основа за закажување на продолжението на конститутивната седница на Собранието, на која треба да биде избран претседател на законодавниот дом. Вчера партиите се договорија само...

Словенија испратила експерт за санирање на последиците од невремето

Словенечката Влада испратила стручно лице во Македонија, кој како дел од тимот експерти на Европската Унија (ЕУ), ќе работи на координирање на активностите за отстранување на последниците од невремето кое во саботата го погоди Скопје. „Владата на Република Словенија, на седница заклучи дека врз основа на барањето на Владата на Република Македонија преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ во...

Партиите запнаа со измените на Изборниот законик што ги договорија пред два дена

Координацијата во Собранието на која требаше да се прецизираат измените на Изборниот законик, кои во средата ги договорија претставниците на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, денеска беше двапати откажана, а пратениците заминале на работен состанок во Министерството за правда, јавува „Телма“. Политичките партии, два дена по постиганиот договор, според информациите, запнале околу деталите од измените на Изборниот...

Русија и САД ќе се координираат за воените мисии во Сирија

Москва и Вашингтон се договорија дека треба да имаат подобра координацијата за да се избегнат инциденти за време на воени мисии во Сирија, соопшти руското министерство за надворешни работи. „Воени официјални претставници од двете држави постигнаа договор за време на видеоконференција“, стои во соопштението. Пентагон вчера соопшти дека е поведена истрага за минатонеделните руски воздушни напади врз позиции на сириската опозиција,...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...