fbpx
Таг: конзул

таг: конзул

Црногорската влада го отповика почесниот конзул Бранко Азески

„Голема благодарност до сите оние со кои соработував на оваа важна мисија за бизнисите на нашите две држави. На Црна гора ѝ посакувам брз развој и просперитет, ана компаниите поголем профит“. Ова го објави претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, во врска со одлуката на црногорската влада за негово отповикување од должноста почесен конзул на Црна Гора во Македонија,...

Владата утре ќе го разгледува предлогот за затворање на конзулатот во Барселона

Владата утре, со почеток во 12 часот, ќе ја одржи редовната седница на која, меѓу другите точки на дневниот ред, ќе ја разгледа предлог-одлуката за давање инкубатори на трајно користење на повеќе клиники во земјата. Владата ќе го разгледа предлогот на Министерството за надворешни работи за затворање на Почесниот конзулат на Република Македонија во Кралството Шпанија, со седиште во Барселона, со...

Исчезна грчкиот амбасадор во Бразил

Грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е исчезнат една недела и постои сомнение дека е убиен за време на неговиот одмор во Рио де Жанеиро. Грчките медиуми пренесуваат информација од „Ројтерс“ дека бразилската полиција нашла јагленосано тело во автомобил со регистарски таблички кои одговараат на регистрацијата на автомобилот што во Рио де Жанеиро го изнајмил амбасадорот. Засега нема официјална потврда дека...

Австрија отвора почесен конзулат во Битола

Австрија отвора почесен конзулат во Битола, а за почесен конзул веќе е именувана универзитетската професорката Валентина Илиева. В недела во Битола се очекува да допатува Генералниот секретар на Австриското сојузно министерство за надворешни работи, Михаел Линарт, кој заедно со Државниот секретар на Министерството за надворешни работи, Елена Кузмановска, свечено ќе го отвори Почесниот австриски конзулат во Битола. Овој конзулат во Битола...

Владата распиша оглас за директори, конзул и за промотори во странство

Владата на Македонија oбјави  јавен повик за ангажман на четворица раководни функционери, и тоа двајца на високи раководни позиции во Владата и двајца во Агенцијата за привлекување странски инвестиции и за промоција на извозот. Огласот на Владата е наменет за избор на директор за Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој и генерален конзул од Македонија за Минхен, Германија. Сите заинтересирани кандидати...

Битолската поп-дива Билјана Дамјановска стана почесен конзул на БИХ

Битолската дива Билјана Дамјановска-Јанчевска е именувана за почесен конзул на Босна и Херцеговина во Република Македонија. Додека конзулатите на Велика Британија, Словенија и Хрватска отидоа под клуч, Босна и Херцеговина, на изненадување на поголем дел од јавноста, отвори свое претставништво на Широк сокак. Целта на новоотвореното конзуларно преставништо е продлабочување на економската и на културната соработка меѓу двете земји,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...