fbpx
Таг: контрареплики

таг: контрареплики

Продолжува „расправата“ за разрешувањето на Зврлевски

Расправата за предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски, Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи денеска во 11 часот. Во вчерашното, 11-то продолжение на 6-та седница, покрај меѓусебните реплики, контрареплики и пофалбите за работата на јавниот обвинител, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ рецитираа поезија и раскажуваа вицови на сметка на новите кадровски...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на јавниот обвинител во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Пратениците на опозициската партија тврдеа дека предлогот за разрешување...

По бурната и тензична расправија, Џафери закажа саботно продолжение на собраниската седница

Минута по 22 часот претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 6-тата седница, на која се расправа за разрешување на Jавниот обвинител Марко Зврлевски, и го закажа следното нејзино продолжение за утре во 12 часот. За разлика од тензичната атмосфера меѓу 19 и 20 часот, кога првин пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата и бараа пауза, по што уследи ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да ги штити Зврлевски и криминалот

„ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да ги штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал, пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат целосна блокада на Собранието, дејствуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство“, порача на прес-конференција во Собранието на Република Македонија пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. - Ние сме свесни дека раководството...

Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на почетокот на денешното продолжение на седницата побара од претседателот на Собранието да ја прекине расправата поради членот 8-а од Изборниот...

Седницата за Зврлевски повторно прекината поради слави и имендени на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако и денеска координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара пратениците да прекинат со работа во 18 часот бидејќи голем дел од нив сакаат да го одбележат верскиот празник Павловден...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата цел ден си реплицираа и си контрареплицираа

Денешното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието, како и претходните, помина со реплики и со контрареплики на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните коалициски партнери 0д Социјалистичка партија и од ГРОМ. Тие ги предупредија пратениците од СДСМ дека не смеат да молчат, туку да се вклучат во дискусијата, порачувајќи притоа дека СДСМ е „уценета партија поради амбициите на нејзиниот лидер...

Театар на ВМРО-ДПМНЕ: „Ви благодарам за вашата реплика и се согласувам целосно“

Со остри реплики за тоа кој ја предава државата, кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги упатуваа кон СДСМ преку реплики и контрареплики едни на други и со забелешки дека пратениците ги злоупотребуваат процедуралните забелешки за политички ставови, но и со прекори од Вељаноски за неговите сопартијци, се одвиваше денешниот попладневен дел од конститутивната седница, која наликуваше на сите претходни. Остри критики...

Утре ново продолжение на репликите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

Со реплики и со контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и без дискусии на пратениците на СДСМ заврши денешното 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија. Следното продолжение, претседавачот со седницата, Трајко Вељаноски, го закажа за утре во 11 часот, отстапувајќи од досегашната практика - во петок да нема седница, бидејќи, како што образложи тој, претходно тоа бил...

ЛДП бара да се одблокира Собранието и да се избере легитимната влада

„Раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш потврди дека е антидржавно, со тоа што сега една недела го блокира и конституирањето на Собранието на Македонија. Никола Груевски треба да сфати дека е опозиција и од тој факт бегање нема“, се вели во соопштението на Либерално-демократката партија (ЛДП). ЛДП бара од Груевски да престане да се крие зад бескрајните реплики и контрареплики и...

Пратениците далеку од договор, седницата продолжува утре напладне

Конститутивната седница на Собранието на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата ќе продолжи утре напладне. Пратеникот на СДСМ, Оливер Спасовски побара седницата да продолжи и по 18 часот, но Вељаноски не се согласи да ја продолжи седницата и нејзино продолжување закажа за утре во 12 часот. Речиси целата...

Собранието на пауза по час и пол реплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

На продолжението на конститутувната седница на Собранието од 50 пријавени пратеници за збор, 47 се од ВМРО-ДПМНЕ, кои си реплицираат и контрареплицираат самите на себе за платформата на албанските партии и за заштита на суверенитетот и унитарноста на државата. Во моментов пратениците заминаа на едночасовна пауза. Пратеникот на СДСМ Оливер Спасовски, поради ваквата ситуација, процедурално се јави за збор и побара...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...