fbpx
Таг: Контекст

таг: Контекст

Змијата во логото на СЗО нема поврзаност со христијанството

На оваа објава ѝ недостасува соодветен контекст, па како таква врши манипулација на корисниците на социјалните мрежи и ги наведува да донесат погрешен заклучок. Змијата, иако во дел од христијанските верувања е симбол за нешто лошо, сепак во логото на СЗО е поради поинаква причина. Амблемот на СЗО бил избран од страна на Првото Светско здравствено собрание во 1948...

Видео од претседателот Џо Бајден и неговата внука Натали, извадено од контекст

Во постот што го рецензираме презентирано е видео од агол од којшто се добива впечаток како претседателот Бајден да се однесува непристојно. Дека презентираното во клипот од постот не соодветствува на реалната ситуација покажува видеоматеријал од над 10 минути, во кој комплетно е презентирано доаѓањето на Бајден со внука му на гласачкото место, гласањето како и неговата изјава пред...

Ксенија од Русија се преселила во Србија, не во С. Македонија

Постот преку насловот на текстот, во кој нагласува дека Ксенија од Русија се преселила „овде“, создава погрешна слика кај читателите дека таа дошла во С. Македонија. Иако, Русинката со своето семејство се доселила во Србија што може да се види во содржинскиот дел на написот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост на Фејсбук кој...

Единаесетто издание на „100.000 поети за промена“ во Струмица вечерва

Струмица повторно ќе биде домаќин вечерва на поетската манифестација „100.000 поети за промена“. Настанот го организираат глобалното движење „100.000 поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст – Струмица“. Ова е 11. издание на поетската манифестација. По претходно распишаните конкурси за поезија и плакат, ова издание на манифестацијата ќе се реализира на две локации. Во НУЦК „Антон Панов“ (камерна сцена) со...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...