fbpx
Таг: конкурентност

таг: конкурентност

Кластер 3: Конкурентност и инклузивен растeж

Кластерот обединува прилично различни поглавја, чиј заеднички именител треба да е нивната поврзаност со развојот. Затоа, овој кластер е тесно поврзан со економските критериуми. Поглавја од кластерот 3: Конкурентност и инклузивен растеж         Информатичко општество и медиуми Оданочување Економска и монетарна политика 19 . Социјална политика и вработување Претпријатија и индустриска политика Наука и истражување Образование и култура Царинска унија Да почнеме...

Договор за грант од 8,2 милиони долари меѓу САД и Северна Македонија, во фокусот се корупцијата, конкурентноста и учеството на младите

фото Мин за финансии
Договор за грант за партнерство за развој во висина од 8,2 милиони долари, денеска потпишаа министерот за финансии Фатмир Бесими и претставникот на Канцеларијата на УСАИД во земјава, Ерик Јановски. Грантот ќе биде насочен кон три главни цели, јакнење на конкурентноста на компаниите, зголемено учество на младите во општеството и намалување на корупцијата во државата. „Овој договор меѓу РСМ и...

Бектеши најави поддршка за индустријата, туризмот и енергетската ефикасност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за Програмите кои што ќе ги реализира Министерството за економија во 2021 година, а кои што беа донесени на последната седница на Владата. Тој додаде дека во рамки на Министерството за економија следната година ќе се реализираат неколку програми за поддршка на индустријата, иновативноста, занаетчиството, туризмот и поттикнувањето на...

11 милиони долари грант од САД за приватниот и граѓанскиот сектор

Република Северна Македонија ја доби втората транша во висина од 11 милиони долари од грантот од САД наменет за развојната цел „Република Северна Македонија е просперитетно, самоодржливо и инклузивно демократско општество“. По тој повод денеска се одржа средба на која учествуваа заменик - министерката за финансии, Ширет Елези и претставник на УСАИД во Република Северна Македонија, Ненси Годфри. На средбата се потпиша Амандман на Договорот...

ИКТ компаниите бараат подобрување на даночната регулатива

Претставниците на проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ одржаа форум за подобрување на бизнис-климата во Македонија преку поттикнување на општествени и економски промени. Целта на форумот беше да се презентираат и дискутираат теми поврзани со даночната регулатива, даночната политика и работните односи кои се специфични за ИКТ секторот. Настанот е организиран како одговор на потребите на компаниите за...

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе штити од неконтролиран раст на цените на струјата

На денешната јавна расправа за предлог- законот за енергетика во Собранието, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев порача дека овој закон се носи за доброто на граѓаните и дека обезбедува конкурентност во енергетскиот сектор. „Овој Закон обезбедува конкурентност, а кога постои конкурентност има и бенефит за крајните корисници, бидејќи со зголемена конкуренција се подобрува квалитетот на услугите и се намалуваат цените“, рече...

Николовски: Се водат разговори за пласман на македонската зелка на рускиот пазар

Се следи состојбата со откупот и цената на пролетната зелка и се преземаат мерки за понуда на рускиот пазар, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Украина и Русија засега не увезуваат македонска зелка затоа што имаат прилив од други земји по многу поконкурентни цени. - Вложуваме максимални напори да го олесниме извозот, но притисокот од други земји е...

Владата ќе го укине Советот за јавни набавки за да ги поедностави процедурите

Владата ќе го укине Советот за јавни набавки, бидејќи со неговото воспоставување, јавните набавки станале покомплицирани и се одвивале во подолг рок од предвидениот, рече денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски, на дебатата „Реформа во системот за јавни набавки“. - Со Советот за јавни набавки, јавните набавки тешко се спроведуваат, имаат бројни неоправдани бирократски бариери, кои не само што не придонесуваат...

ЕБОР одржа работилница за компаниите за стока за широка потрошувачка

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) одржа работилница за начините за зголемување на конкурентноста и градењето на извозните капацитети на македонските компании за стока за широка потрошувачка. Учесниците разговараа за најдобрите меѓународни пракси во индустријата, пазарните трендови и стратегиите за развој на извозот. - Свесни сме дека компаниите имаат потреба од финансирање на нивните бизниси, но потребно им е практично...

Владата го утврди текстот на предлог-законите за регионалните депонии и за автопатот Скопје-Блаце

На предлог на Министерството за финансии Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по...