fbpx
Таг: коњи

таг: коњи

Контрисајд во Ранковце е првиот ранч за терапија со коњи во земјава

Дружењето со животни исполнува со позитивна енергија, лекува болести, спасува животи. Тераписките методи кои вклучуваат коњи, кучиња, мачки... се одамна познати насекаде во светот. Од неодамна, ранчот Контрисајд во Општината Ранковце е местото каде секој што сака животни може да дојде и да помине еден ден опкружен со нивната љубов, во природа, како и да ја доживее гостопримливоста на...

АХВ: Месото од убиените коњи е уништено на Дрисла, скопската зоолошка немала дозвола да работи како кланица

Директорот на АХВ Николче Бабовски за „Вистиномер“ вели дека Зоолошката градина воопшто не е регистрирана како кланица и со убивањето на коњите, прекршени се четири закони, за што ќе следуваат прекршочни санкции. Тој додава дека од вкупно 17 животни, живи се само две. Според него, Зоолошката градина своите потреби за храна за животните треба да ги набавува на тендер,...

Кривични пријави за шест лица – полицијата во скопската зоолошка ги затекнала како колат коњи

Во обиколката на Зоолошката градина, пет лица биле затекнати во кујната, како подготвуваат храна од коњи кои ги колат на лице место за месото да го употребат како храна за дивите животни. На лице место излегле и инспектори од Агенцијата за храна и ветерина, кои констатирале неправилности во постапката. СВР Скопје против шест лица, меѓу кои и сега разрешениот...

Градоначалничката на Скопје го разреши директорот на Зоолошката градина

Откако денеска „Вистиномер“ објави Скопје ЗОО се убиваат коњи и мазги за прехрана на лавовите, доцна попладнево градоначалничката Данела Арсовска соопшти дека донела одлука за разрешување на директорот на Зоолошката, Кристијан Стаменов. „По скандалот кој денес ја потресе јавноста разрешен е вршителот на должност директор на Скопската зоолошка градина Кристијан Стаменов“, известуваат од Град Скопје и се оградуваат од индивидуално...

Во Зоолошката градина за два дена убиени се повеќе од 10 коњи и мазги за храна за лавовите

Нејасно е од каде потекнуваат овие животни кои вчера и денеска се убиваат во Зоолошката градина во Скопје. Директорот на ЗОО, Кристијан Стаменов, тврди дека им биле доделени од страна на Агенцијата за одземен имот, додека директорот на Агенцијата, Фатон Асани, тврди дека во последниве пет години, откако е тој директор, не се случило да се даде жива стока...

На коњи шверцувале 540 килограми сурово кафе од Македонија во Албанија

Граничната полиција вчера спречила шверц на 540 килограми сурово кафе од Македонија во Албанија. Двајцата осомничени шверцери ја натовариле стоката на три коњи и сакале да ја пренесат преку границата, која е во непосредна близина на дебарското село Селокуќи. Полицијата добила дојава дека се врши шверц и вчера рано наутро поставила заседа во атарот на селото. Притоа шверцерите побегнале и...

Загина жена откако на автомобил на автопатот Тетово – Гостивар налетале коњи

Триесет и осум годишна жена од Мала Речица загина во сообраќајна несреќа откако повеќе коњи налетале на автомобилот со кој се превезувала на автопатот Тетово - Гостивар. Сообраќајката се случила синоќа, околу 21.30 часот, во близина на клучката за село Тумчевиште. Од удирањето во животните, жената која била на предното совозачко седиште, и нејзината малолетната ќерка, која седела на задното седиште,...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и...