fbpx
Таг: конфискација

таг: конфискација

Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ да се пренамени во студентски дом, бараат студентите

Конфискуваното седиште на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да биде пренаменето во студентски дом, бараат студентите и директорот на Државниот студентски дом „Скопје“, откако Основниот кривичен суд Скопје денеска одлучи да ја конфискува Белата палата. Од Универзитетското студентско собрание (УСС) на УКИМ велат дека оваа идеја ја дискутираат веќе извесно време и дека по донесувањето на судската одлука ќе бараат поддршка и реуредување...

Обвинителот Ајро побара затворски казни, конфискација на имот и да се плати штетата во случајот „Трезор“

Oбвинителот Артан Ајро во завршните зборови за случајот „Трезор“ денеска побара судијката Џенета Бектовиќ на обвинетите лица да им изрече казни затвор но и конфискација на имот, бидејќи како што истакна тој, обвинетите кривичните дела ги сториле од лукративен карактер. Покрај затворски казни во пресудата, Обвинителството од Основниот кривичен суд-Скопје побара обвинетиот Сашо Мијалков да го задолжи да надомести износ...

Бубевски: Му честитам на Судот за конфискацијата на имотот во „Труст“

Јавниот обвинител од Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски рече дека е задоволен од пресудата во случајот „Труст“ со која на обвинетите Сеад Кочан и Василие Авировиќ им се изрекуваат затворски казни од шест години за првиот и три години затвор за второобвинетиот. Бубевски ја поздрави и одлуката на судот да го конфискува имотот и рече дека нема да бараат притвор за...

Путин ќе ги тужи САД

Рускиот претседател, Владимир Путин, му наложил на Министерството за надворешни работи да ја тужи американската администрација поради запленувањето на имотот на руските дипломатски претставништва во САД, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Путин претходно најави дека ќе наложи преземање правни дејства поради кршењето на имотните права на Русија од Вашингтон. - За почеток ќе дадам налог Министерството за надворешни работи да...

Владата на денешната седница донела одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“

Владата денеска ја одржа 22. седница, на која биле донесени одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“, а се од интерес на локалната самоуправа и се однесуваат на енергетиката, информираат од владината прес-служба. „На денешната седница, Владата ја донесе уредбата за методологија за распределба на приходите од данокот на додадена вредност (ДДВ) по општини за 2018 година. На седницата беше истакнато...

Заев ги повика граѓаните да гласаат без да се плашат

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа во изборна единица 4, Зоран Заев, денеска од Струмица ги повика граѓаните да гласаат в недела, бидејќи, како што рече, треба да изберат помеѓу живот и режим. - Изборот се врши преку тајно гласање. Повторувам, тајно гласање. Изборниот глас на граѓаните е таен, тоа е уставно гарантирано право. Никој не знае за...

Федерализација ќе нема, но конфискација на имот ќе има, порача Заев од Штип

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Штип на Коалицијата за живот во Македонија, рече дека јавното признание на високите претставници на ДУИ дека УЧК ги водела владата и собранието, а дека албанскиот јазик се спроведува во сите институции, му ја урна темата на Груевски со која тој ја гради својата предизборна кампања за наводната федерализација и...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да објасни на кој начин стекна имот вреден 60 милиони евра

Со 60 милиони евра приграбени пари од џебот на граѓаните на Македонија, обвинетиот Груевски и неговата партија на власт, ВМРО-ДПМНЕ, купиле партиски имот распространет на 33.000 квадратни метри, се вели во соопштение на СДСМ. Во него се додава дека владејачката партија треба да им објасни на граѓаните на кој начин стекнала имот вреден 60 милиони евра. „Доколку се утврди дека овој имот...

Јанева: За украдените пари нема помилување

Никој не може да го задржи незаконски стекнатиот имот, тој подлежи на конфискација и за него не важи никаква аболиција или помилување, посочи специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешната прес-конференција во обвинителството. - Би сакала да го цитирам член 97, став 3 од Кривичниот законик кој вели: „Одлука за конфискација судот ќе донесе во постапка определена со закон и...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...