fbpx
Таг: коњ

таг: коњ

Коњичкиот спорт е идеален за сите генерации, домашни јавачи ја закитуваат земјава со злато на меѓународни натпревари

„Коњичкиот спорт е единствениот во светот каде не постои машка и женска конкуренција одделно, туку сите се натпреваруваат заедно во зависност од возрасната граница. Притоа, е спорт што нѐ учи дека треба да коегзистираме заедно со животното, тоа може да донесе одлука којашто не е секогаш во согласност со нашите барања, и нашиот перформанс денес колку што зависи од...

Бел коњ кој бил врзан на балкон во Дебар Маало спасен и однесен во зоолошка (Фото)

Акција за спасување на бел коњ кој бил оставен на балкон во напуштена куќа била спроведена синоќа во скопската населба Дебар Маало. Како што соопштија од ЗОО Скопје, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од коњот како стои на балкон во центарот на главниот град, екипи од Зоолошката градина, Агенцијата за храна и ветерина и полицијата почнале акција за...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...