fbpx
Таг: композитор

таг: композитор

[ФОТО] Величествен концерт на Дуке Бојаџиев во Градскиот парк во Скопје

Вчера вечер во рамките на одбележувањето на Денот на Европа, 9 мај во Градскиот парк во Скопје се одржа концерт на филмскиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев. Сцената на која 20-члениот симфониски оркестар на Македонската филхрамонија под диригенство на маестро Ана Спасовска изведуваше дел од воодушевувачкото творештво на Бојаџиев, беше поставена пред езезерцето во скопскиот парк каде на посетителите...

„TIME“ е новиот сингл со призвук на филмска музика од нашиот композитор Никола Мицевски

Македонскиот композитор Никола Мицевски го објави својот втор сингл насловен „TIME“ во соработка со гитаристот Дамјан Пејчиновски. Видеото на песната заедно со спотот зад чија изработка се потпишува Даниел Јовески  официјално излезе вчера. Ова е втор пат Мицевски да објави сингл по првиот „Круг“ што достигна високо препознавање во композиторската сфера на класичната музика. Композицијата придружена од изведбата на гитара на...

Почина маестро Александар Џамбазов, човекот што остави печат на многу децении во музиката

Почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, на 85-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја соопшти неговиот син Игор Џамбазов на својот Инстаграм-профил, каде напиша: Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години, од денес, конечно со својата Анче. Вечен нека ни е споменот на тебе, маестро мој. Александар Џамбазов е роден на 3 февруари 1936 година. Од...

„Гугл“ со насловна посветена на Бетовен

Денеска се одбележуваат 245 години од раѓањето на неповторливиот Лудвиг ван Бетовен. Со својот приватен живот, мрачниот карактер и со нескротливиот дух, но со луцидните и брилијантни блесоци на неговата музичка величественост, остана запаметен како контроверзна личност од светот на уметноста, а со своите дела остави маркантно влијание и печат врз музичката уметност. Лудвиг ван Бетовен е роден 17 декември 1770...

Холивудскиот композитор Џејмс Хорнер загина во авионска несреќа

Холивудскиот композитор и автор на музиката за филмскиот хит „Титаник“, Џемјс Хорнер, загинал во авионска несреќа, што се случила вчера во Калифорнија, пренесуваат светските медиуми. Тој имаше 61 година. Според медиумите, Хорнер, кој бил обучен пилот, бил сам во мал приватен авион кој, од засега непознати причини, се срушил северно од Санта Барбара. Композиторот, кој е двоен добитник на престижниот „Оскар“,...

Почина композиторот Сотир Голабовски

За својата дејност добитник е на голем број стручни и општествени признанија
По долго боледување, денеска почина истакнатиот македонски композитор, музиколог и музички педагог Сотир Голабовски, соопшти Сојузот на композитори на Македонија. Тој оствари значаен творечки композиторски опус, во кој одгласите од европската авангарда од седумдесетите години на минатиот век наоѓаа значаен одраз. Паралелно со ова беше еден од втемелувачите на современата македонска музикологија. За својата дејност, добитник е на голем број...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...