fbpx
Таг: комплекс Космос

таг: комплекс Космос

Пресуда за уривањето на „Космос“: Никола Груевски доби девет години казна затвор, Јанакиески три

Основниот кривичен суд-Скопје денеска ги објави пресудите во случајот „ТНТ“, којшто се однесува за рушењето на станбениот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Судот ги прогласи за виновни обвинетите, при што поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на девет години казна затвор. Некогашниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е осуден на три години затворска казна. Поранешниот градоначалник на...

Денеска ново рочиште за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски

Случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе има ново рочиште во Основниот суд Скопје 1. Обвинети за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот, поранешен пратеник и партиски лидер Фијат Цаноски, се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Врховниот суд минатата недела донесе одлука да...

Почна судењето за „Космос“, Груевски и Јанакиески велат дека не се виновни

Во Основниот суд Скопје 1 претпладнево почна судењето за случајот ТНТ покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кое главни обвинети се поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски. Покрај нив, обвинети се уште четири лица за уривањето на комплексот...

Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Од СЈО ни потврдија дека добиле известување од судот дека Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло за предметот да оди...

Јанакиески го прашува СЈО зошто ги повредило неговите права на приватност

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје, со која ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) против решението на Кривичен суд, со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“, со писмо до јавноста, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е обвинет во дава случаи, обвини дека СЈО ги прекршило неговите...

На местото на „Космос“, ФОН ќе гради универзитетски град

Универзитетот ФОН потпишал меморандум за соработка со коинвеститорите „ЈИДА констракшн“ и ФИНЕ, со кои ќе обезбеди финансиска и техничка поддршка за доизградба на универзитетскиот град на местото на поранешниот станбен комплекс „Космос“, кој беше урнат во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, како и за изградба на нова универзитетска болница. „Со потпишувањето на овој меморандум, субјектите ја одбележуваат интернационализацијата на Универзитетот...

Груевски: Не се чувствувам виновен, ниту планирам да ја напуштам државата

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по распитот пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, на кој се задржа околу еден час, изјави дека не се чувствува виновен, додавајќи дека и во иднина очекува да има нови обиди за негово малтретирање и повикување во судот. Тој рече дека постапките на Специјалното јавно обвинителсто и...

Одложен распитот на четворицата осомничени во случајот „ТНТ“

На барање на адвокатите, денеска во Основниот суд Скопје 1 повторно се одложи распитот на четворицата осомничени во случајот „ТНТ“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за уривањето на комлексот „Космос“ на бизнисменот Фиат Цаноски. Како што информираат од Кривичниот суд, одбраната од судијата на претходна постапка побарала дополнително време за да го заврши увидот во предметот и во...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...