fbpx
Таг: компјутер

таг: компјутер

Поновите компјутерски игри почнаа да бараат многу простор на хард дискот

Повеќето гејмери и гејмерки се соочуваат со главен проблем при инсталирање на  релативно понови игри, затоа што во просек подобрите игри зафаќаат околу 100 гигабајти и ако симнат неколку, им се преполнува просторот на нивниот персонален компјутер. Поради ова, има тенденција и напори од поодамна на интернет да се направат што повеќе игри да се играат во Browser, како Google...

СЗО зависноста од компјутерски игри ја стави на листата на ментални нарушувања

Светската здравствена организација (СЗО) ги додаде зависноста од компјутерски игри и рискантното играње компјутерски игри, на нивната нацрт - листа на ментални нарушувања поврзани со зависности. Според дефиницијата на СЗО, првото нарушување го карактеризира шема на однесување поврзано со постојано играње дигитални игри или навраќање на такво однесување манифестирано преку „нарушена контрола на играњето, зголемен приоритет кој се дава на...

Трамп: Ниту еден компјутер не е сигурен

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ниту еден компјутер не е безбеден кога станува збор за приватност на податоците. Тој изрази скептицизам во поглед на безбедноста на интернет-комуникацијата која неговата администрација ќе ја користи секојдневно во планирањето на меѓународните односи. Трамп на новинарите на новогодишната прослава што ја организираше на својот имот во Флорида, им рече дека ретко користи електронска пошта...

Децата со аутизам добија платформа за компјутерски игри

Платформа преку која безжично, со гестови, ќе може да се контролира компјутерска игра изработија студентите од Факултетот за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Оваа платформа, која денеска беше промовирана во Штип, е наменета за деца со аутизам и со синдром на дефицит на внимание, познат под кратенката АДХД. Раководителот на проектот, професорот Сашко Коцески, рече дека платформата е изработена...

Дали само учениците ќе се офајдат од набавката на 300.000 таблети?

По проектот „Компјутер за секое дете“, основните и средните училиште од следната година ќе се подноват со „таблет-компјутери за секое дете“, информираше заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски. „Компјутер за секое дете“ мина со многу контроверзии и сомнежи за набавките на опремата, а до ден-денес не е познато колку точно пари чинеше проектот. Опозицијата обвини дека од  првичниот проект...

Нов проект: Таблет за секое дете

Таблет-компјутери ќе се набавуваат во училиштата, информираше заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, објави телевизија „Сител“. - Во првата фаза ќе се потрошат 152 милиони денари. Во 2017 година, таблет ќе добијат основците од шесто до деветто одделение, во 2018 година, најмалите, од прво до петто одделение - изјави Спиро Ристовски, заменик-министер за образование и наука.

Изработен компјутер во форма на коцка

Француската компанија „Кјуб“ направи револуционерен компјутер во облика на коцка, наречен „кјуб“. Компјутерот, со големина од 12 сантиметри од двете страни, е опремен со модерна технологија и е компатибилен со сите периферни уреди, монитори, тастатури и компјутерски глувци, пишува порталот „Инфос-мобајлс“. Како што наведува порталот, компјутерот може да биде испорачан во различни модели и има големи можности, бидејќи „телото“ може да...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...