fbpx
Таг: Компани

таг: Компани

Кафемати за светски брендови ќе се произведуваат во ТИРЗ-Прилеп

Германската компанија „ВИК“ ќе почне со прозводство на кафемати за светски познати брендови во ТИРЗ Алинци –Прилеп, беше истакнато денеска на прес-конференција во Владата. По Кина и Индонезија, Македонија е третата дестинација во која „ВИК“ отвора производствен погон со почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 работни места. За следните пет години, планирано е инвестицијата да се зголеми на 12...

Компаниите преку платформата за тендери на ЕУ имаат пристап до европските пазари

Македонските компании преку системот „Тендерс електроник дејли“ (Tenders Electronic Daily) ТЕД, што е платформа на ЕУ за тендери, имаат можност за слободен пристап за бизнис, со земјите членки на Европската Унија, како и Европската економска област и останатите континенти. Се работи за единствена онлајн платформа, посветена на јавни набавки, која приватниот и јавниот сектор ја користи за пристап до информации...

Компани се повреди, Манчестер сити ослабнат

Манчестер сити ги загуби речиси сите шанси за пласман во нокаут-фазата од Лигата на шампионите со поразот од ЦСКА Москва, а дополнителен проблем за Мануел Пелегрини претставува повредата што на тој меч ја заработи капитенот на тимот, Винсент Компани. Белгиецот се пожали на болки во мускулот, а деталните прегледи покажаа дека ќе му биде неопходна пауза за целосна рехабилитација, што значи...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...