fbpx
Таг: Комисија за заштита од заразни болести

таг: Комисија за заштита од заразни болести

Поради голем број на хоспитализации се отвараат нови ковид оддели во болниците

Заради континуираниот пораст на бројот на новозаболени и со цел проширување на болничките капацитети, Комисијата за заштита од заразни болести препорача Клиниката за кожни болести и Клиниката за неврологија во Скопје да продолжат со работа како ковид центри и да се отвори дополнителен ковид оддел во ГОБ „8 Септември”, информираат во Министерството за здравство. На состанокот на Комисијата присуствувал министерот...

Стојанов: Проблем е да се чека ред во амбуланта, а не е проблем да се чека за на жичарница

Сојот омикрон многу брзо се шири во сите држави и тоа главно е проширен меѓу младите и тоа е добра причина да си останат на сила актуелните мерки, но и да се воведат нови, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов. Секаде во земјите во регионот и во Европа расте бројот на новозаразени од ковид, ова е петтиот бран, а Стојанов...

Филипче: Нема потреба од затворање граници и карантин заради Омикрон

Стабилна е епидемиолошката ситуација во земјава, минатата недела имавме 5 отсто помалку нови случаи во однос на неделата претходно. Во болниците има слободни кревети, вклучително и на Инфективната клиника, информира министерот за здравство Венко Филипче по состанокот со членовите на Комисијата за заразни болести. Тој рече дека во ситуација кога и покрај тоа што е релаксирано во болниците, сепак,...

На работа во јавен сектор само со негативен ПЦР или со потврда за примена една доза вакцина

Сите вработени во јавниот сектор, односно вработените во локалната самоуправа, во државните институции, при одење на работно место ќе мора да прикажат потврда за примена најмалку една доза вакцина или пак, да имаат негативен ПЦР тест направен на соствен трошок. Ако тоа го немаат, ќе треба да прикажат потврда дека прележале ковид во последните 45 дена или пак, да...

Предложено олабавување на рестриктивните мерки од 1 јуни: да не се носат маски надвор и свадби да се прават

Комисијата за заразни болести утрово донесе одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, соопшти Министерството за здравство. Причината за тоа е стивнувањето на пандемијата и намалувањето на бројот на активни случаи на ковид-19, од недела во недела. Комисијата до ГККШ предлага од 1 јуни заштитните маски да не бидат задолжителни...

Од 1 јуни е можно укинување на обврската за носење на маски на отворено

Можно е од 1 јуни да биде укината мерката за задолжително носење на маски на отворено, за што ќе одлучува Комисијата за заштита од заразни болести на состанок идната недела. Ова го изјави министерот за здравство Венко Филипче за ТВ21, кој најави дека наредната недела Комисијата ќе одлучува какви мерки за заштита од ковид-19 ќе бидат активирани од 1...

Владата забрани организирани прослави за празниците, Заев апелира да не се дозволи ескалација на пандемијата

Исправени сме пред нов предизвик од нашата битка со ковид-19. Соочени сме со изборот - да продожиме со превентивните здравствени политики или да влеземе во ризик со неодговорно празнување, рече пред малку премиерот Зоран Заев, кој одржа заедничка прес-конференција со министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заштита од заразни болести, д-р Жарко Караџовски. - Денес одлучивме...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...