fbpx
Таг: Комисија за заразни болести

таг: Комисија за заразни болести

Владата ги прифати предлозите на Комисијата за заразни болести

Вчерашните препораки на Комисијата за заразни болести добија зелено светло од владините министри. На денешната седница Владата ги прифати препорките на Комисијата за: Ограничување на работното време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен за оние што вршат испорака, ограничување на капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50 отсто од вкупниот број предвидени патници во едно...

Филипче: Ситуацијата е сериозна, новите мерки се последен чекор пред воведување на полициски час

Работното време на сите економски оператори, пред сѐ на угостителските објекти, да биде до 23 часот, јавниот превоз да работи до 50 отсто од капацитетот на автобусите, вработените во администрацијата, како и секаде каде дозволува работниот процес, или да работат во смени или од дома, зависно од профилот на работното место. Ова се предлозите на Комисијата за заразни болести,...

Д-р Караџовски: Нема да ни помогнат уште 500 доктори и 20 болници ако не сме дисциплинирани

Самите ако не си помогнеме на себе, нема да ни помогнат ниту уште 500 доктори, 500 медицински сестри, ниту уште 20 болници. Затоа, бараме помош од сите, од целото население. Да ги почитуваме мерките, тоа треба да го направиме за нас, за нашите семејства. Инаку, ќе ги преполниме болниците. Ќе се прават ротации на персоналот, но бројот на тие...

Комисијата со предлог-одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање. „Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во...

МЗ: Учениците да ги почитуваат протоколите бидејќи епидемиолошката состојба е сериозна

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата. Апелираме на максимална сериозност и соработка од сите граѓани, пред нас е период во кој сите мора да бидат максимално внимателни, посочуваат од Мининстерството за здравство, по најавите на учениците дека ќе почнат да одат во...

Учениците ќе може да останат на продолжен престој во училиште, но без да се мешаат паралелките

Одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, односно учениците од иста паралелка и од исто одделение ќе може да останат на продолжен престој во училиштето, без притоа да се мешаат паралелките и одделенијата. Оваа одлука ја донесе Владата на денешната седница. Оттаму информираат дека усвоен е и извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство...

Студентските и ученичките домови ќе се отворат со намален капацитет

Студентските и средношколските ученички домови повторно ќе бидат отворени под услов во една двокреветна соба да биде сместено само едно лице, а во соба со над два кревета ќе може да бидат сместени максимум две лица. Оваа одлука вчера ја донесе Владата по препораката на Комисијата за заразни болести. Поради оваа одлука Владата до Собранието ќе достави Предлог - закон...

Филипче: Состојбата со ширење на ковид-19 се влошува, размислуваме за нови рестрикции

Состојбата со ширењето на ковид-19 се влошува и кај нас, но и во европските земји односно во земјите во светот. Британија, Чешка, Холандија, се само некои од земјите кои најавија нов пакет на рестриктивни мерки, а за такви мерки размислуваме и ние, рече на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Велика Британија планира нов национален карантин, Шкотска најави рестрикции,...

Сместување во студентски дом е далеку побезбедно и поевтино отколку под кирија, велат студентските лидери

Неизвесно е дали, кога и под кои протоколи повторно ќе се отворат студентските домови за сместување на студентите во академската година што следи. Студентите ќе мора да ја почекаат конечната одлука, која треба да ја соопшти Комисијата за заразни болести. За ова информираше и министерката за образование и наука, Мила Царовска на прес-конференција. „Протоколите за отворање на училишните и студентските...

Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа

Утринава, Комисијата за заразни болести донесе предлог-одлука хронично болните лица да се вратат на работа, освен за оние лица кои имаат извештај од специјалист за забрзана прогресија на болеста, информираат од Министерство за здравство. „За работничките кои се на продолжено породилно отсуство, отсуството ќе трае до 31 декември. Исто така, продолжува и ослободувањето на бремените жени од работа. За родителите...

Филипче: Aлгоритмот за оздравени пациенти е сменет затоа што по 10 дена без симптоми вирусот не е пренослив

Согласно новиот алгоритам за оздравување пациенти заболени од ковид-19, за разлика од досегашните правила според кои со истекот на 14 дена беше потребно да се добијат два негативни последователни тестови во период од 24-48 часа, сега еден пациент ако е асимптоматски случај во период од 10 дена, ќе се смета за оздравен по 11 дена. Познавачите ја поздравуваат оваа...

Сојузот на средношколци и Комисијата за заразни болести денеска дискутираа за спроведување на протоколите

На состанокот на Комисијата за заразни болести кој се одржа изутринава, присуствуваа и претставници од Сојузот на средношколци на кој им беа презентирани извештаите со деталната состојба од ковид-19 во Република Северна Македонија, информираат од Министерството за здравство. „На состанокот, претставниците на Сојузот на средношколците ги претставија барањата на учениците, од најголем дел се веќе во планот на Комисијата за...

За наставниот час да трае 30 минути наместо 40, треба да се менуваат законите за основно и средно образование

Ако треба наставниот час од септември да трае 30 минути наместо 40, за тоа треба да има измени на законите за основно и за средно образование, а за да има измени, треба да има Собрание, вели за „Мета“ Александар Стојанов, в.д директор на Центарот за јавно здравје и член на Комисијата за заразни болести, по денешната средба на членовите...

Освен за првачињата, наставата да се одвива онлајн предлага Комисијата за заразни болести

Сè уште нема конечен одговор како ќе се одвива наставата од први септември. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести се разгледуваа протоколите за работа на училиштата, а веќе за утре е закажан состанок на кој ќе присуствуваат претставници на Министерството за труд и социјална политика и ќе бидат разгледани протоколите за работа на градинките. „Став на Комисијата за...

Уште се чека мислењето на Комисијата за заразни болести за наставата од 1 септември

Новата учебна година ќе започне со физичко присуство во училница, а има варијанта истата да започне и како комбинација од физичко присуство на децата во помали групи и онлајн настава. Трета опција е целосно наставата да се изведува од дома, преку компјутер. Ваква одлука донеле надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), која денеска се најде пред членовите на...

Угостителите бараат протоколи за организирање на прослави и настани

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија денеска одржа состанок со Комисијата за заразни болести, на која угостителите повторно ја искажаа неопходноста од креирање и донесување соодветни протоколи кои би се почитувале за контролирано одржување на прослави и настани во угостителските објекти. Континуирано на состаноците на ТУК со Комисијата за заразни болести, се укажува дека дел...

Комисијата за заразни болести дала предлог до Владата да се воведе ПЦР тест за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека Комисијата за заразни болести утрово одржала состанок на кој донела одлука да достави предлог до Владата, од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа. „Препораката на Комисијата...

Разрешен директорот на ЦЈЗ Скопје, Арбен Зибери, нов в.д. директор е Александар Стојанов

Министерството за здравство информира дека е разрешен в.д. директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р. Арбен Зибери. На негово место е назначен епидемиологот д-р Александар Стојанов. „Одлуката следува откако Зибери на својот профил на Фејсбук, пласира неточни изјави изјави во јавноста со што директно наштети на угледот на членовите на Комисијата за заразни болести, доведувајќи го во прашање кредибилитетот...

Контраспин: ДУИ како и ВМРО-ДПМНЕ – епидемијата им е ринг за изборни цели

Контроверзните тврдења на д-р Арбен Зибери, кандидат за пратеник од ДУИ, дека издејствувал(ле) отворање на границите „без протоколите од СЗО“ за да дојдат Албанците од дијаспората и да гласаат за ДУИ, се директно подривање на довербата во Комисијата за заразни болести и здравствено-политичките власти, со што се создава опасност по јавното здравје Д-р Арбен Зибери, директор на скопскиот Центар за...

Филипче: Зибери користи евтина и лоша предизборна реторика

Не е вистина изјавата на директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери, дека тој како член на Комисијата за заразни болести, издејствувал да се отворат границите и за да можат иселениците Албанци да дојдат да гласаат. Тој воопшто не е член на комисијата, а ова е само евтина предизборна реторика, оцени министерот за здравство Венко Филипче, откако Зибери...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...