fbpx
Таг: Комисија за заразни болести

таг: Комисија за заразни болести

Комисијата за заразни болести бара да се забранат свадби, прослави и настани на затворено во Тетово и регионот

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести бараат воведување на рестриктивни мерки во Тетово и регионот поради алармантниот пораст на бројот на активни случаи на ковид-19. На утринската координација денеска се разговараше за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до Главниот координативен кризен штаб на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се...

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки за заштита од ковид-19

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата и во моментов останува на досега прeпорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба. „Лесно зголемување на позитивни од тестирани за ковид-19 има во Скопје и Тетово. Според анализите во Тетово ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите...

Од среда да се укине полицискиот час и да се дозволат забави во клубови, предлага Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека утрово на Комисијата за заразни болести донеле неколку одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб. „Од среда, 16 јуни, да се укине целосно полицискиот час, да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави и да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено,...

Полицискиот час да важи до 1 јуни, препорачува Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразниу болести не препорачува олабавување на рестриктивните мерки. Тие предлагаат забраната за движење на населението, полицискиот час, од полноќ до 4 часот наутро, да продолжи да важи и во наредните две недели, односно до 1 јуни. Работењето на сите угостителски објекти во овој нереден период, да биде и понатаму до 23:30 часот. Тоа го препорачала Комисијата по редовниот...

Од 27 април до 15 мај полициски час од 21 часот, угостителите да работат со летни тераси, предлага Главниот кризен штаб

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледувал предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на истите предлага на наредната седница на Владата, да се усвои одлука со која постојните мерки кои се со важност до 20 април 2021 година (вторник), да продолжат да се применуваат до 27 април 2021 година (вторник), информираат од владината...

Комисијата за заразни болести препорача уште седум дена рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска препорача продолжување на рестриктивните мерки и во наредните седум дена односно, забрана и посебен режим на движење на граѓаните во временскиот период од 20 часот до 5 часот наредниот ден, што стапи во сила пред две недели. Препораката на Комисијата ја разгледа Кризниот штаб, а Владата треба да ја разгледа на утрешната седница и да...

Полицискиот час останува да важи до 6 април, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлука да биде продолжена актуелната мерка за забрана и посебен режим на движење на граѓаните на целата територија на државата во временскиот период од 22 часот до 5 часот, почнувајќи од денеска, односно од 23 март до 6 април. Мерката полициски час беше донесена на 10 март и...

Полицискиот час од 22 до 5 часот продолжува да важи и по утрешниот ден

Министерството за здравство информира дека од утре продолжува да важи забраната за движење од 22 часот до 05 часот наутро. Владата оваа мерка ја донесе на 10 март, по предлог на Комисијата за заразни болести, при што беше најавено дека ќе трае до 22 март. Од Министерството за здравство велат дека Комисијата за заразни болести следните денови согласно епидемиолошките анализи...

Здравствените работници исцрпени, Лекарската комора бара воведување на дополнителни мерки за заштита од ковид-19

Лекарската комора апелира и ги повикува сите граѓани да ја препознаат сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме предизвикана од ширењето на ковид-19 и со заеднички придонес и делување да им помогнат на лекарите во борбата за заштита на индивидуалното и колективно здравје. „Капацитетите на болниците речиси се исполнети, секојдневно бараме дополнителен кревет за згрижување на тешко болните. Голем проблем...

Филипче: Бројките растат, ќе има и затегање на мерките ако овие не дадат резултат

Се наоѓаме во трет бран од почетокот на пандемијата. Во изминатиот месец имаме постојан раст на бројот на активни случаи. Според Институтот за јавно здравје, имаме 11.889 активни случаи и имаме раст од 5.000 нови случаи во последниот месец. Имаме околу 1.100 пополнети болнички места. Притисокот во Скопје беше голем и правевме систем на менаџирање и координација на сите...

Филипче: Полицискиот час ќе почне од среда и ќе трае секој ден во период од две недели

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека полицискиот час во целата земја би започнал од среда навечер (10 март) и засега е одлучено оти ќе трае во период од две недели, вклучувајќи го и викендот во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро. „Евидентно беше дека во текот на изминатата недела до 10 дена се...

Комисијата за заразни болести предлага полициски час од 22 до 5 часот

Министерот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска предложи воведување на полициски час во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава. Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот. „Министерот образложи дека овој предлог на Комисијата е поради...

Комисијата за заразни болести предлага угостителските објекти и натаму да работат до 21 часот

Да не се менува работното време на угостителските објекти и истите да продолжат да работат до 21 часот, а државната и јавна администрација да работи во смени или онлајн од дома, согласно карактеристиките на институциите. Ова е препораката на Комисијата за заразни болести, од каде што велат дека и натаму треба да останат на сила истите досегашни мерки за...

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски позитивен на ковид-19

Докторот и претседател на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски е позитивен на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. „Според епидемиолошката анкета, д-р Караџовски деновиве немал контакти со други лица од поширокото семејство, колеги од ИЈЗ, ниту со членовите на Комисијата за заразни болести“ информираат од ресорното министерството. Како што велат оттаму, Караџовски е дома во изолација и се чувствува добро. Во...

Од утре до 21 јануари рестораните ќе работат до 18, а хотелите до 21 часот, забранети се јавни групирања за празниците

Од утре стапува на сила новиот пакет рестриктивни мерки што ги усвои Владата, на предлог на Комисијата за заразни болести, а кои ќе важат до 21 јануари, со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од ковид-19 во престојниот период на празници, потсетуваат од Министерството за здравство. „Угостителите од утре ќе затвораат во 18 часот, наместо во 21...

Од 18 декември до 21 јануари угостителските објекти да работат до 18 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Со цел да се избегне ширење на корона вирусот и зголемување на бројот новозаразени случаи во престојниот период на празници, Комисијата за заразни болести во текот на денешниот ден ќе препорача до Владата во периодот од 18 декември до 21 јануари нови рестриктивни мерки, меѓу кои и угостителиските објекти да се затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот...

Комисијата не предложи нови мерки, во изминатото деноноќие хоспитализирани 28 ковид-пациенти

Комисијата за заштита од заразни болести денеска одржа состанок со членовите, на кој не беа предложени нови рестриктивни мерки и препораки за заштита од ковид-19. Ова значи дека засега останува да се почитуваат мерките кои се веќе на сила, како што се забрана за работа на угостителски објекти после 21 часот, забраната за групирање повеќе од четири лица во текот...

Здружението за општа и семејна медицина реагира: Никој не нè слуша, а речиси сите нè обвинуваат

Здружението на лекари по општа и семејна медицина во допис до медиумите реагираше на барањето вина и одговорност од матичните лекари за големиот број хоспитализации и компликации кај пациентите среде корона кризата. Велат дека Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство воопшто не ги послушале нивните назнаки и предлози за решавање на состојбите. Дополнително, велат тие, ставени се во...

Комисијата за заразни болести засега без препораки за нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести засега не предлага нови рестриктивни мерки. Но, зависно од епидемиолошката ситуација наредниве денови, можно е од следната недела да се воведат дополнителни мерки.  „По заедничките консултации со сите членови на Комисијата, попладнево одлучија дека нема да дадат препорака за нови рестриктивни мерки. Комисијата за разгледување на нови дополнителни мерки ќе одлучува на состанокот во понеделник, за...

Вистиномер: Мицкоски гледа хонорари онаму каде што ги нема

Не е точно дека здравствените власти, вклучително и Комисијата за заразни болести седум месеци зборувале едно те исто – предвидувале две илјади заболени! Тоа беше на стартот од пандемијата – нова болест, многу малку се знаеше за вирусот и проекциите беа такви врз основа на тогашните сознанија и бројот на заболени. Сите знаеме дека таа бројка е одамна надмината,...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...