fbpx
Таг: Комисија за избори и именувања

таг: Комисија за избори и именувања

Вклучувањето на политичките партии ја отвора можноста за менување на Законот за информации од јавен карактер

Одложувањето на изборот на директор на Агенцијата за информации од јавен карактер, според новинарите и експертите за транспарентност, ја отвора можноста за менување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Ова се случува поради тоа што со стапување во сила на овој закон, политичките партии ќе бидат исто така обврзани да објавуваат информации во случај граѓаните,...

Политиката го кочи спроведувањето на новиот Закон за пристап до информации

Заедно со државниот ревизор, заложник на политичките договарања е и изборот на директор на Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер. Новиот закон ќе стапи на сила на 30 ноември, со што ќе престане да функционира Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер, пишува „Порталб.мк“. Важноста на изборот на директор и функционирањето...

Поранешните членови на ДИК Чичаковски, Дума, Милев, Бонева и Јакупи добија апанажа

Петмина од осумте доскорешни членови на Државната изборна комисија ќе добијат апанажа, одлучи собраниската Комисија за избори и именувања на денешната седница. Апанажа во траење од една година ќе добијат поранешниот претседател на ДИК, Александар Чичаковски, членовите од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и Субхи Јакупи од ДУИ. Другите тројца членови - Реџеп Прекопуца, Атанас...

Наследниците на Габер и на Старова во Уставниот суд, тест за кохабитацијата со Иванов

Собранието доцни со изборот на член на Уставниот суд кому му престанува мандадот, изјави Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања на 30 август, презентирајќи ги резултатите од имплементацијата на првиот дел од реформскиот план „3-6-9“. Станува збор за избор на член на Уставниот суд на местото на досегашниот судија Исмаил Дарлишта, кому деветгодишниот мандат му истече на 31 јули. Тој...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека со молчењето ги крши демократските принципи

И денешното осумнаесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието не успеа да се помести од мртва точка. Наместо да се дебатира за избор на членови на Комисијата за избори и за именувања, се разговараше за таканаречената „тиранска платформа“, за која пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно бараа одговори од СДСМ. Пратеникот Илија Димовски од говорницата порача дека дебатата е еден од двата клучни...

Седницата продолжува в понеделник, предлогот на СДСМ не се најде на дневен ред

Без суштинска расправа и со многу процедурални забелешки, заврши денешното деветто продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија за избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања и за избор на претседател на Собранието. Претседавачот со седницата, поранешниот спикер на Собранието, Трајко Вељаноски, не го стави на гласање предлогот на СДСМ да се...

Собранието по осми пат ја продолжува конститутивната седница

Пратениците денеска со почеток во 11 часот по осми пат ќе расправаат на конститутивната седница на Собранието, на која на дневен ред е изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања и изборот на претседател на Собранието. Изминатите седум продолженија на седницата поминаа во меѓусебни расправии и надмудрувања помеѓу пратениците за платформата на албанските партии,...

Пратениците се надмудруваат кој колку тужби за клевета и навреда поднел

На седмото продолжение на Конститутивната седница, пред паузата за ручек, пратениците наместо за точката на дневен ред односно за изборот на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања расправаа кој колку тужби за клевети и навреди поднел. Откако независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари...

Пратениците продолжија со кавгите за платформата и за двојазичноста

Со процедурални забелешки и со реплики, главно на пратеници од својата партија, и со вадење дури и сообраќајна дозвола како доказ за двојазичност, денеска почна шестото продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која се дискутира за третата точка, односно Комисијата за избори и за именувања. Како и претходните пет продолженија, и денешното почна со препирки за платформата на...

Најстариот пратеник Маноиловски ги повика пратениците да работат за Македонија

Петтото продолжение на конститутивната седница поминува во меѓусебни надмудрувања на политичките партии и во давање процедурални забелешки, наместо во расправа за точката на дневен ред, односно за избор на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања. Најстариот пратеник во Собранието, Бранко Маноиловски од ДУИ, ги повика пратениците да ги остават партиските интереси и да работат во...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ си контрираат за законот за јазиците во Собранието

Пратениците на денешното второ продожение на конститутвината седница, како и вчера, наместо да дискутираат по првата точка за избор на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, најголемиот дел од дебата го поминаа во дискусија за палтформата на албанските партии и за употребата на законот за јазиците. Артан Груби од ДУИ рече дека албанската платформа не...

Со половина час доцнење, почна второто продолжение на конститутивната седница

Со половина час доцнење, почна второто продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која прва точка на дневен ред е изборот на претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за избори и за именувања, а втора точка е изборот на претседател на Собранието. Вчера претседавачот Трајко Вељаноски ја прекина седницата во 18 часот, иако пратеникот од СДСМ, Оливер Спасовски, побара...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не блокира, туку „од демократијата го црпи правото за дебатирање “

Работата на Комисијата за избори и именувања е беспредметна затоа што денеска поднесовме предлог од 20 пратеници за кадидат за претседател на Собранието на Република Македонија, а тоа е Талат Џафери, рече на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. - Граѓаните се сведоци кој сака да ја продолжи кризата. Реплицирањето на пратенциите на ВМРО-ДПМНЕ сами на себе е кршење на...

Продолжи конститутивната седница – дипломатите седнаа на местата на новинарите

Со половина час доцнење претседателот на Собранието од претходниот состав, Трајко Вељаноски по тримесечна пауза го отвори продолжението на конститутивната седница. Седницата почна на 30 декември, минатата година, а беше прекината бидејќи немаше договорено парламентарно мнозинство и пратениците не можеа да изберат претседател на законодавниот дом. На денешното продолжени на конститутивната седница, единствени две точки на дневен ред се изборот на...

Собрание: Извесно е само дека седницата ќе почне, сè друго е до волјата за излез од кризата

Парламентарните политички партии денеска, по три месеци пауза и преговори, ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која почна на 30 декември минатата година, а беше прекината затоа што немаше договорено парламентарно мнозинство и пратениците не можеа да изберат претседател на законодавниот дом. Според агендата на денешното продолжение на конститутивната седница, кое е закажано за 12 часот, единствени две точки...

Еден, два, три, десет или сто предлози за нов спикер на утрешната седница на Собранието

Парламентарните политички партии утре, по три месеци пауза и преговори, ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која почна на 30 декември минатата година, а беше прекината затоа што партиите немаа договорено парламентарно мнозинство и не можеа да изберат претседател на законодавниот дом. Според собраниската агенда, за утре во 12 часот е закажано продолжението на конститутивната седница, а како единствени...

Претседателот на Комисијата за избори и за именувања ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ

Парламентарните политички партии на денешната координација во Собранието договориле претседателот на Комисијата за избори и за именување да биде од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, а конститутивната седница на Собранието да продолжи в понеделник. Kоординаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, рече дека името на претседателот на Комисијата ќе се знае во текот на денот. Сепак, извори од ВМРО-ДПМНЕ, за дел од...

Во 11 часот продолжува координацијата за Комисијата за избори и за именувања

Денеска, во 11 часот, во Собранието продолжува координацијата на парламентарните политички партии кои треба да се договорат кој ќе биде претседателот на Комисијата за избори и за именувања. Два дена партиите не можат да ги усогласат ставовите и цврсто остануваат на своите претходни изјави. ВМРО-ДПМНЕ бара претседателот на комисијата да биде член од нејзините редови бидејќи има најголем број пратеници, додека СДСМ...

Напладне продолжува координацијата за Комисијата за изборите и за именувањата

Денеска напладне продолжува координацијата на партиите во Собранието за избор на претседател на Комисијата за избори и за именување. Партиите вчера се обидоа да постигнат договор за избор на претседател на комисијата, но не успеаја да се договорат дали претседателот ќе биде од редовите на ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ. На вчерашната координација парламентарните партии успеаја да постигнат согласност само околу бројот на...

ДЕБАТА: Кинеското влијание во земјава расте, а граѓаните сонуваат за Кина како економски џин

Директни инвестиции во економијата, инфраструктурата, телекомуникациите, медиумите, академска соработка со универзитетите и функционирање на институтите Конфуциј се стратешките инструменти на кинеското влијание не само во Северна Македонија, туку и...