fbpx
Таг: комеморација

таг: комеморација

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило Ѓукановиќ, премиерот Дритан Абазовиќ и градоначалникот на Цетиње Никола Ѓурашковиќ. „Од завчера нашиот град е окован во тага и шок, невини жртви страдаа без никаква вина во еден безумен напад“, изјави...

Почина академикот и поет Радован Павловски

На 84-годишна возраст во Скопје во вторникот почина академикот и поет Радован Павловски, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). По повод неговата смрт, МАНУ и Друштвото на писателите на Македонија ќе одржат заедничка Комеморативна седница во Свечената сала на МАНУ, на 28 февруари (понеделник) 2022 година, со почеток во 10 часот. Акад. Радован Павловски – поет, есеист и...

Заев: Ќе сториме сè да ги расветлиме причините за трагичната несреќа

Премиерот Зоран Заев со вицепремиерите, Оливер Спасовски и Бујар Османи и со министрите, Венко Филипче и Сухејл Фазлиу, денеска присуствуваа на комеморативната седница организирана од градоначалникот на Oпштина Гостивар, Арбер Таравари, во сеќавање и чест на загинатите граѓани од овој град во страотната собраќајна несреќа во која до сега 14 луѓе го загубија животот. „Како Влада и како надлежни органи,...

Во Драмски театар денеска комеморација за Ванчо Петрушевски

Комеморација за актерот Ванчо Петрушевски, кој завчера загина од струен удар во скопското село Орешани, ќе се одржи денеска во 10 часот во Драмскиот театар Скопје. Според извештајот од полицијата, Петрушевски станал жртва на струен удар додека качен на метална скала работел со електричен заварувач на пластични цевки во неговата викендичка. „Џинот од македонската актерска сцена својата кариера ја помина токму...

Борисов: Не смееме да ја заборавиме трагичната судбина на жртвите на холокаустот

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на денешното одбележување во дворот на Тутунскиот комбинат во Скопје на 75-годишнината од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот концентрационен логор Треблинка, порача дека балканските политичари мора да работат заеднички за подобра иднина на граѓаните и дека не смее да дозволат повеќе да се случуваат такви трагедии како холокаустот. - Да извлечеме заклучоци и...

Скопје, Битола и Штип одбележуваат 75-години од депортирањето на Евреите од Македонија

Со симболичниот „марш на живите“ и положување цвеќе на споменикот на 7.144 македонски Евреи кои биле депортирани во Треблинка продолжуваат сеќавањата и одбележувањето на холокаустот и заложбата за борба против антисемитизмот. Денеска пред споменикот ќе се обратат претседателката на Еврејската заедница во Македонија, Берта Романо Николиќ, премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, по што ќе се упатат кон...

Почина Томислав Чокревски, професор и поранешен министер за внатрешни работи

Во Скопје денеска почина проф. д-р Томислав Чокревски, поранешен министер за внатрешни работи, соопшти МВР. Чокревски беше на чело на Министерството за внатрешни работи од  почетокот на 1996 година до крајот на 1998 година. Тој беше и професор на Правниот факултет во Скопје, како и негов декан во 1991 и 1992 година. Од 1992 до 1994 година беше ректор на универзитетот...

Меркел: Мораме да го чуваме наследството на Хелмут Кол

Повеќе од 20 шефови на држави и повеќе стотици официјални претставници денеска присуствуваа на комеморацијата во Европскиот парламент во Стразбур, по повод смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол. Тие истакнаа дека Кол придонесе за обединувањето на Европа и за помирување на поранешните противници на континентот. Ковчегот покриен со знамето на Еврпската Унија, кој го внесоа осум германски војници, беше...

Анѓушев со владина делегација на комеморацијата за Хелмут Кол во Стразбур

Вицепремиерот за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со делегација на Владата денеска присуствува на комеморацијата за поранешниот германски канцелар Хелмур Кол, што се одржува во Стразбур, соопштија од Владата. "Еврoпa зaгуби еден гoлем чoвек, визиoнер кoј ги зaдoлжи идните генерaции дa прoдoлжaт дa јa следaт идејaтa зa oбединетa Еврoпa", изјaвил вицепремиерoт Анѓушев, изразувајќи сoчувствo...

Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро. Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските...

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, во дводневна посета на Македонија и на Грција

Томислав Николиќ, претседателот на Србија, од денеска ќе престојува во дводневна посета на Македонија и на Грција, јавува новинската агенција „Танјуг“. Денеска тој ќе им оддаде почит на српските војници погребани на воените гробишта од Првата светска војна во Солун, Грција, по што ќе оствари средба со Апостолос Цицикостас, гувернер на грчкиот регион на Централна Македонија. Николиќ утре ќе присуствува на...

Јанева во Палермо на комеморација во чест на судијата Фалконе

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во Палермо, Италија учествува на комеморацијата во чест на сицилијанскиот истражен судија Џовани Фалконе, кој на денешен ден пред 24 години беше убиен во атентат организиран од мафијата, чии членови ги гонеше Фалконе, заедно со неговиот соработник Паоло Борселино. Организатор на комеморацијата, како што соопштија од СЈО, е Фондацијата „Франческа Морвиљо Фалконе“, а во...

Светските лидери им одадоа почит на масакрираните Ерменци

Бројни светски лидери, меѓу кои и претседателите на Русија и на Франција, денеска во меморијалниот комплекс „Цицернакаберд“ во Ереван им одадоа почест на Ерменците кои настрадаа за време на Отоманското Царско. Денеска се одбележува стогодишнината од геноцидот над Ерменците, на ден кога се приведени 250 ерменски интелектуалци, настан кој се смета за прв чекор за масовно убивање Ерменци и по...

Одржана комеморација за жртвите во несреќата на „Џерманвингс“

Околу 1.400 луѓе, меѓу нив и 500 членови на семејствата на жртвите, присуствувале на комеморацијата која во знак на сеќавање на 150 патници што ги загубија животите во авионската несреќа на „Џерманвингс“ денеска се одржа во катедралата во Келн, пренесува ХРТ. На комеморацијата, на која била одржана екуменска богослужба, присуствувале германската канцеларка, Ангела Меркел, францускиот министер во владата, Ален Видалие,...

Одбележување на Националниот комеморативен ден на холокаустот

Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе го одбележат Јом Ашоа - Национален комеморативен ден на холокаустот и херојството на државата Израел во сеќавање на востанието на Евреите во Варшавското гето во 1943 година и комеморативен ден на 6 милиони Евреи убиени во холокаустот. Комеморацијата ќе се одржи во Меморијалниот центар на...

На 17 април Германија ќе одржи комеморација за жртвите од несреќата на „Џерманвингс“

На 17 април Германија ќе одржи национална комеморација и помен на жртвите од авионот на германската компанија „Џерманвингс“, кој со 150 патници и членови на екипажот се урна на француските Алпи, соопштиле денеска властите на Северна Рајна Вестфалија, пренесуваат агенциите. Церемонијата ќе биде одржана во Катедралата во Келн, во западниот дел на Германија, од каде потекнуваат најголем број од жртвите,...

По четири дена измачување, се ослободуваат две од трите блокирани крстосници во Скопје

Приватните превозници утрово почнаа да ги отстрануваат автобусите кои во понеделникот, на 05 декември, ги паркираа на три крстосници во главниот град. Со тоа сообраќајот во главниот град повторно...