fbpx
Таг: колективен имунитет

таг: колективен имунитет

Мурал во центарот на Скопје испраќа порака дека децата се заштитени тогаш кога се вакцинирани

Мурал со дете на ролерки, кој оваа недела беше насликан на фасада на зграда во центарот на Скопје симболично ја осликува потребата на родителите и старателите да направат сѐ за да ги заштитат децатa преку нивно вакцинирае. Со муралот, УНИЦЕФ порачува дека за да ги заштитат здравјето и безбедноста на децата, родителите треба да знаат дека редовната вакцинација во детството...

Трета доза досега примиле повеќе од 70 илјади граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.434 дози вакцини, од кои 1.268 се аплицирани како прва доза, 1.021 се ревакцинирани, а 2.145 граѓани примиле трета доза вакцина, информираат во Министерството за здравство. - Заклучно со 26 ноември вкупно се вакцинирани 828.770 граѓани, ревакцинирани се 794.666 а трета доза примиле 70.937 граѓани. Педесет и седум отсто од граѓаните над...

Вистиномер: Целта на вакциналниот пасош не е контрола на граѓаните

Според стручната јавност, најважната цел на вакциналниот пасош е да се зголеми бројот на граѓани кои ќе примат вакцина, што пак, ќе доведе до колективен имунитет. Друга важна работа што ја овозможуваат вакциналните пасоши е да не се дозволува мешање меѓу вакцинирани и невакцинирани на затворен простор, со што се спречуваат нови инфекции. Наспроти тоа што се тврди во...

Филипче: Вакцинирајте се, без оглед на тоа дали сте прележале ковид-19 или не

Докажано е дека со прележување на ковид-19, не се создава доволна количина на антитела во организмот, па затоа е неопходно граѓаните да се вакцинираат. Ова го кажа министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите. Тој уште еднаш информираше за новите мерки кои беа усвоени на вчерашната владина седница, а нагласи и дека вакцината е единствениот начин до...

Колективен имунитет би постигнале кон крајот на летото, оценува Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче очекува колективен имунитет да постигнеме до крајот на летото. Тој вели дека со пристигнувањето на поголемата количина на вакцини од 500.000 дози од „Синовак“, и 100.000 „Фајзер“ се очекува вакцинирање од 15.000 до 20.000 граѓани на ден. „Веќе е направен планот како ќе се одвива вакцинацијата дневно, согласно бројот на пријавени граѓани. Апелирам да се пријават,...

Би-Би-Си: Израел е близу до постигнување колективен имунитет на ковид-19

Професор Ејал Лешем, директор на Медицинскиот центар „Шеба“, најголемата болница во Израел, е уверен дека земјата е близу до постигнување на колективен имунитет на новиот корона вирус, известува Би-Би-Си. Професорот го поткрепува своето тврдење со фактот дека и покрај тоа што рестриктивните мерки се олабавуваат, бројор на нови случаи во Израел и понатаму паѓа. Тоа значи дека доволен дел од...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...