fbpx
Таг: Колективен договор

таг: Колективен договор

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Синдикатот на универзитетот побара потпишување на колективниот договор пред распуштање на парламентот. Протестираа и професорите пратеници од ДУИ кои се дел од Владата и мнозинството во Собранието, пишува Порталб.мк. Претседателот на...

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип, „Св. Климент Охридски“ од Битола, „Мајка Тереза“ од Скопје и „Св. Апостол Павле“ од Охрид, најавија дека утре во 13 часот, сите нивни  вработени ќе одржат мирен протест пред влезовите...

Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто од овој месец

Вработените на најстариот државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Македонија, од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22 отсто, а ретроактивно ќе им се исплати и разликата за месец јануари. Со ова започнува исполнувањето на обврската на државата која произлегува од колективниот поединечен договор на оваа високообразовна установа потпишан на 29 јануари 2022 година, а со...

Надлежните се договорија, вработените во УЈП ќе добијат повисоки плати за 30 отсто

Постигнат е договор помеѓу Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) и институцијата, околу барањата на вработените да им се зголемат платите за 30 отсто и да се почитува општиот колективен договор. Ова денеска го соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Таа рече дека договорот бил постигнат во петокот, а зголемени плати вработените ќе добијат...

Се стави потпис на Општиот колективен договор – ќе растат платите на администрацијата

Десет отсто повисока плата и регрес за годишен одмор или К-15 во висина од 10 илјади денари за над 130 илјади вработени во јавниот сектор. По повеќе од три години преговори Сојузот на Синдикати на Македонија (ССМ), како репрезентативен синдикат, и Владата вчера доцна попладнето ставија потпис на дологочекуваниот договор за нов Општ колективен договор за јавниот сектор. Зголемувањето на...

НАкС и СОНК: Колективниот договор е најдоброто системско и сеопфатно решение

Покачување на платите на наставниот кадар во просек за 40 отсто и на ненаставниот кадар во просек од 15 до 50 отсто во последната една и пол година, како и континуиран пораст на платите, се дел од најважните права за кои Независниот академски синдикат (НАкС) и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) рекоа дека се избориле со Колективниот...

Вработените на УКИМ ќе добијат значително повисоки плати, соопшти Сојузот на синдикати

УКИМ
Собранието на РСМ, односно претседателот Талат Џафери и претседателот на Сојузот на синдикати проф. д-р Ангел Ристов денеска потпишаа колективен договор со кој во 2024 и во 2025 година сите вработени на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, ќе добијат значително повисоки плати. Како што за Мета.мк вели проф. Ристов, се чека одлуката за колективниот договор да...

Вистиномер: Матичарите бараат подобри плати и работни услови, граѓаните – подобри услуги

Една од институциите коjашто секој граѓанин барем неколкупати ќе ја посети во текот на својот живот и тоа за клучни документи неопходни за неговото општествено и семејно функционирање, е Управата за водење матични книги (УВМК). Таму граѓаните се обраќаат кога бараат извод од родените, венчаница, посмртница за член од семејството кој го загубиле, потврда за брачна состојба, упис на...

Независниот синдикат на полицијата протестираше за подобри услови и повисоки плати на полицајците

Независниот синдикат на полицијата (НСП) вчера одржа протест во центарот на Скопје, на кој му се приклучија и неколку други синдикални организации. На протестот, кој го нарекоа „пред-генерална проба“ пред своевиден штрајк на национално ниво, од НСП побараа подобрување на условите за работа, повисоки плати, нови униформи и потпишување нов Колективен договор и нова систематизација. НСП се спротивстави на,...

Ревизорите бараат од МИА систематизирани работни места со утврдени задачи и контрола на авторските договори

Државниот завод за ревизија (ДЗР) во објавениот Ревизорски извештај изразува мислење со резерва во однос на вистинитото и објективно прикажување на финансиските извештаи на Македонската информативна агенција (МИА) за 2018 година и за усогласеноста на финансиските трансакции со релевантната законска регулатива, упатства и воспоставените политики. Ревизорите констатирале слабости во воспоставениот систем на внатрешни контроли кај благајничкото работење и процесот на...

СОНК: Државните пари се трошат нефукционално

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), се огласи со реакција на распределба на буџетските пари во културата на граѓанските организации. Велат дека станува збор за нефукционално трошење државни пари во дел од проектите. „Всушност со ништо не ја отсликуваат, презентираат или воздигнуваат културата во Република Македонија, особено не преку финансирање на проекти кои во најмала...

Компанијата „Фиат“ и синдикатот постигнаа договор, работниците го прекинаа штрајкот

Раководството на компанијата „Фиат“ и синдикатот потпишаа договор со што се стави крај на штрајкот во фабриката во Крагујевац. За време на разговорите било договорено зголемување на платите во согласност со стапката на инфлација, која ја проектирала Народна банка на Србија за наредните три години. Исто така, било договорено исплата на новогодишен бонус во август, а остатокот да биде исплатен во...

Синдикатот на културата од новата влада бара нов закон за култура

Синдикатот на култура на Република Македонија денеска упати низа барања до новата власт, за кои рече дека драстично ќе ги сменат лошите околности во кои е западната културата во земјава. На прес-конференција во МОБ, синдикатот побара замена на сегашниот Закон за култура со нова законска рамка по урнекот на европските земји, како и изземање на културата и на вработените во...

Синдикатот на новинари го достави колективниот договор до ВМРО-ДПМНЕ

Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници (ССНМ) денеска го достави колективниот нацрт-договор за медиумската индустрија до координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. „Секое од решенијата што ССНМ ги нуди во нацрт-договорот се добредојдени за вградување при евентуалното менување на Законот за медиуми, затоа што со тие решенија се подобруваат правата на медиумските работници, што е еден...

ССНМ: Колективен договор до враќање на достоинството на професијата

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) подготви колективен договор за системско решавање на проблемите во медиумската индустрија. Договорот предвидува регулирање на сите прашања што произлегуваат од работата на еден медиум како плати, работно време, начин на напредување, избор на уредници, како и правото на слободно и професионално работење. - Овој колективeн договор е резултат на речиси една година подготовки,...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...