fbpx
Таг: Кока Кола

таг: Кока Кола

Анализата во Хрватска покажа дека труењето со пијалок е од средство за чистење

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош денеска посочи дека во газираниот пијалок од кој се отру едно лице од Риека можно е да било ставено средство за чистење, пренесува Индекс.хр. Извештајот од наодот од вештачењето покажува дека засега има само еден докажан случај на лице кои има повреди односно оштетување на хранопроводот предизвикан од хемикалии. Ваквото труење е предизвикано од...

Труењата со газирани пијалоци во Хрватска под истрага, во земјава нема причина за паника

Во текот на неделава се затруле најмалку четири лица откако наводно пиеле пијалоци произведени од компанијата Кока-Кола во Хрватска. Едно лице е хоспитализирано откако, наводно, пиело минерална вода со вкус, во кафуле во Риека во саботата, пренесува Политико. Од четворицата затруени, тројца биле хоспитализирани во главниот град Загреб во вторникот, вели д-р Рајко Остојиќ, шеф на одделот за гастроентерологија...

Уште една измама: Кока-Кола не доделува мини фрижидери

Веб страница регистрирана на крајот од април годинава во Флорида, на македонски јазик пласира лажна наградна игра под брендот на Кока-Кола. Со проверка на факти утврдивме дека станува збор за измама чија цел е да се соберат чувствителни лични податоци на наивните граѓани, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост на социјалната мрежа Фејсбук, во...

И „Кока-Кола“, „Мекдоналдс“ и „Старбакс“ си заминуваат од Русија

Гигантите „Кока-Кола“ и „Мекдоналдс“ се приклучија на големиот број меѓународни компании што престанаа со работа во Русија поради руската инвазија на Украина, јави Би-Би-Си. На нив им се приклучи и „Старбакс“. Гигантот за брза храна „Мекдоналдс“ соопшти дека привремено ги затвора своите 850 ресторани во Русија, а „Старбакс“ своите стотина кафулиња. „Мекдоналдс“ во писмо од генералниот директор до вработените зборува...

Вистиномер: Во составот на Кока Кола нема абортирани фетуси

ХЕК 293 клетките се користат широко во фармацевтските истражувања, помагајќи им на научниците да креираат вакцини, како и лекови за ревматоиден артритис. Важно е да се забележи дека ниту еден дел од клетките од бубрезите на абортираниот фетус, не се дел од засладувачите на Сеномикс, ниту пак се дел од завршните продукти, во случајот Кока Кола! Ниту Кока Кола,...

Пад на акциите на „Кока-кола“ по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо

Кристијано Роналдо
Акциите на компанијата за пијалоци „Кока-кола“ паднаа значително по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, кој на прес-конференција на Европското првенство во фудбал отстрани од видик две шишиња со најпознатиот пијалок на оваа компанија и порача дека треба да се пие вода. За време на прес-конференцијата во пресрет на мечот помеѓу Унгарија и Португалија, фудбалската ѕвезда посегна по две стаклени...

„Кока-кола“ ќе произведува млеко

Од следниот месец „Кока-кола“ ќе произведува млеко. Од компанијата тврдат дека нивниот нов производ ќе им донесе „дожд од пари“, нагласувајќи дека новото млеко на полиците во продавниците ќе се најде веќе следниот месец.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...