fbpx
Таг: Коалиција Маргини

таг: Коалиција Маргини

Во пораст родово базираното насилство во кибер-просторот

Според истражувањето на Хелсиншкиот комитет во кое биле опфатени 300 испитаници во три градови, дури 78 отсто биле жртви на кибер насилство. Родово базираното насилство во кибер просторот врз жените и девојките е во пораст, а тоа го покажуваат истражувањата што се прават и кај нас и во светски рамки. Има ситуации кога ваквите случаи завршуваат со самоубиство, поради...

Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Коалиција Маргини на дебатата за одбележување на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата (IDAHOT) што вчера се одржа во резиденцијата на ЕУ на која во присуство на шефот на Делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, првата дама, г-ѓа Елизабета Ѓорѓиевска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз го презентираше извештајот „Секојдневниот и емоционалниот живот на...

Повлекувањето на предлог-Законот за матична евиденција ја продолжува дискриминацијата врз трансродовите лица

„Институциите се однесуваат со нас на начини како да сме криминалци, започнувајќи со обвиненија за фалсификување на личните документи од страна на полицијата, кога притоа истите се издадени со решение од МВР, во Управата за матична евиденција за вадење на извод нѐ враќаат по неколку пати секој пат со изговор дека ги немаме потребните документи, вработувањето не доаѓа предвид...

„Тука сме за тебе“, нова кампања за помош на жртвите на родово базирано насилство

„Не прикривај. Пред другите и пред себе. Зборувај отворено за твоите проблеми, во сигурна средина. Тука сме за тебе“. Ова е пораката до жените кои преживуваат родово-базирано насилство, која ја упатува организација на жените на општина Свети Николе и невладината организација „КХАМ“ од Делчево, со која ги повикуваат да побараат бесплатна психо-социјална и правна помош од нивните стручни тимови...

КСЗД: МОН да го повлече од употреба учебникот со вознемирувачка содржина

По поднесена претставка од страна на Коалиција МАРГИНИ, Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди продолжено и повеќекратно вознемирување врз основа на род, сексуална ориентација, родов идентитет, социјално потекло и припадност на маргинализирана група во учебникот Социологија за трета година реформирано гимназиско образование, од страна на: авторите Кеснофон Угриновски и Трајан Крстевски, рецензентите Илија Ацевски, Момир Стаменковиќ и Зоран Петрушевски и Министерството...

(Галерија) Сексуалните работници и работнички упатија апел за декриминализација на нивната работа

Сексуалните работници и работнички денеска го одржаа по 14-пат Маршот на црвените чадори во чест на 17 Декември, Меѓународен ден за стоп на насилството врз сексуалните работници и работнички. Маршот беше организиран од СТАР – Прв Колектив на сексуални работници на Балканот и од поддржувачите ХОПС – Опции за здрав живот Скопје и Коалиција Маргини. Низ централното градско подрачје, тие...

Анализата за правното признавање на родот во земјава укажува на отсуство на јасна законска рамка

Со поддршка на Советот на Европа и Коалицијата Маргини, вчера во Собранието на Република Северна Македонија во организација на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата се одржа тркалезна маса на тема „Правното признавање на родот во Северна Македонија“. Целта на тркалезната маса беше да се презентира Прелиминарната анализа за правното признавање на родот во Северна Македонија и наодите...

Изречени мерки за директорот на училиштето „Лазо Ангеловски’“ поради насилство кон вработена

Постоење на насилство од страна на директорот на ООУ „Лазо Ангеловски“ во Скопје кон вработена во истото училиште, утврди Граѓанскиот суд во Скопје. Пресудата е резултат на тригодишна борба на вработената преку нејзиниот полномошник, адвокатката Марта Гусар. „Коалиција Маргини и Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2019 објавија извештај во кои побараа институциите да го истражат проблематичното однесување на директорот...

Парадата на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни, организаторите очекуваат безбеден и успешен настан

Организацискиот одбор на Скопје Прајд денеска одржа прес-конференција во социјалниот клуб „Комитет“, на која се објавија детали околу одржувањето на втората Парада на гордоста во Скопје на 26 јуни. Пресот го отвори Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласувајќи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш...

Во Градскиот парк во Скопје одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работнички

Под мотото „Црвениот фустан добро ми прилега“ во Градскиот парк во Скопје беше одбележан Меѓународниот ден на сексуалните работници 2 Јуни, во организација на ХОПС - Опции за здрав живот Скопје, со партнерските организации од Платформата за декриминализација на сексуалната работа, Здружение за поддршка на маргинализирани работници STAR - The First Sex Workers Collective in the Balkans и Коалиција...

Со изложбата на ФРАНКО Б, вечерва во МСУ се отвора Викендот на гордоста Скопје 2021

Со ретроспективната изложба „Заслепени од љубов“ на ФРАНКО Б, вечерва во Музејот на современа уметност ќе се отвори деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје 2021. Овогодинешниот фестивал за квир култура, уметност и теорија ќе се одржува во периодот од 2-9 јуни во Музејот на современа уметност, КСП ЈАДРО и кафе барот Шортбас. „Основната кураторска тема на овогодишното издание на...

Коалиција „Маргини“ поддржува учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

Здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, кои се дел од коалицијата „Маргини“ ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во образовните политики, особено од аспект на унапредување на пристапот до образование, еднаквоста и недискриминацијата во образованието. Според нив, клучен проблем,...

Објавен повик за обуки за медиумски работници за унапредување на медиумската писменост за родово базираното насилство

Организацијата ХОПС – Опции за здрав живот Скопје во партнерство со Коалиција Маргини и Националната мрежа за борба против насилството врз жените и семејното насилство, објавува јавен повик за учество на обуки за унапредување на знаењата и вештините кај медиумските професионалци во областа на родово базираното насилство и насилството врз жени и девојчиња, но и за улогата на медиумските...

Европскиот суд за човекови права со пресуда против Македонија за прекршување на правата на луѓе кои употребуваат дроги

На 22 октомври годинава, Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) донел пресуда против нашата земја, со која утврдил дека државата го прекршила правото на приватност на две лица со откривање на нивните медицински податоци на полицијата, информираат од Коалиција Маргини и Здружението ХОПС - Опции за здрав живот Скопје. „Пресудата се однесува на случај од 2010 година, кога по пријава...

Граѓанските здруженија ги повикаа партиите да потпишат декларација за приоритетно донесување на Законот за заштита од дискриминација

Девет мрежи на здруженија на граѓани кои заедно бројат повеќе од 100 здруженија ги повикуваат политичките партии кои учествуваат во парламентарните избори да ја поддржат декларацијата за приоритетно донесување на Законот за спречување и заштита од дискриминација од страна на идниот парламентарен состав. „Целта на декларацијата е политичките партии да се обврзат дека овој Закон ќе го донесат веднаш по...

За две години МВР евидентирало четири кривични дела од омраза по основ на сексуална ориентација

Говорот на омраза кон ЛГБТИ заедницата континуирано се шири, но бавно се евидентира и санкционира. Тоа најлесно може да се забележи на социјалните мрежи, но го потврдуваат и податоците од Министерството за внатрешни работи. Оттаму за Мета.мк изјавија дека започнале со месечно евидентирање на кривичните дела од омраза од јануари 2018 година. „Имено во периодот од 2018 година заклучно со...

Дрндаревска: Откако се укина Законот за заштита од дискриминација се вративме на почетокот на борбата

Јуни е месец кога се слави гордоста на ЛГБТИ заедницата, која е една од најмаргинализираните во земјава, но и насекаде во светот. ЛГБТИ лицата секојдневно се соочуваат со предрасуди, дискриминација, вербално и физичко насилство. Но како искра на локално ниво, беше минатогодишното одржување на првата парада на гордоста во Република Северна Македонија. Една година подоцна, разговараме со Драгана Дрндаревска,...

Коалиција „Маргини“: На властите не им се важни правата на маргинализираните граѓани

Коалицијата „Маргини“ која се залага за заштита и почитување на основните човекови права на маргинализираните заедници реагираат по одлуката на Уставниот суд со која се укина Законот за спречување и заштита од дискриминација. Од „Маргини“, одговорноста за пропустите во постапката ја лоцираат кај Собранието кое необезбедило уставно мнозинство за изгласување и условување на законот. Тие велат дека уште еднаш...

Цветковиќ: Си протнале свои шовинистички и патријархални идеологии во учебникот по социологија

Дел од учебник по социологија за втора година средно образование, вчера и денеска предизвика лавина реакции во јавноста. Станува збор за содржина која ја дискриминира жената, односно тврди дека ако жената е затворена дома, таа нема можност да прави кривични дела. „Причините за различното учество на жените во криминалитетот се објаснуваат со општествената положба на жената. Ако жената е затворена...

Вистиномер: Не е точно дека мајмунските сипаници се предизвикани од вакцината против ковид-19

Постот што го рецензираме го оценуваме како невистинит. Мајмунските сипаници не се предизвикани од вакцините против ковид-19 бидејќи ниедна од нив не го содржи вирусот на мајмунски сипаници. Мајмунските...