fbpx
Таг: книга

таг: книга

Објавена книгата „Низ лавиринтите на книжевното писмо“ со трудови за истакнатите македонски писатели

Објавена е книгата „Низ лавиринтите на книжевното писмо“, со книжевни студии од македонскиот писател Ранко Младеноски. „Низ лавиринтите на книжевното писмо“ содржи анализи и интерпретации на семиотичките лавиринти на книжевно-уметнички дела на автори од современата македонска книжевност, две компаративни студии и два осврта за книги на странски автори. Тоа се анализи, толкувања и осврти на книжевни дела кои оставиле значајни...

Издадена книгата „Раскази на љубовта“ во која емоциите играат главна улога

Издавачката куќа „Готен“ ја објави збирката раскази „Раскази за љубовта“ од еден од најпопуларните современи чешки писатели, Михал Вивег. „Збирката раскази „Раскази за љубовта“ ги содржи главните карактеристики на прозното писмо на Вивег – одлично чувство за раскажување приказни, дозиран хумор, луцидно согледување на односите меѓу луѓето. Млади љубовници и постари љубовници, парови во брак и разведени, неженети мажи и вдовици, отворени...

Издаден „Столб што пее“ – четвртиот роман на Томислав Османли

Деновиве излезе од печат новиот роман на истакнатиот македонски писател Томислав Османли, „Столб што пее“. „Романот е со сложен хронотоп и наратив составен од девет меѓусебно поврзани текови, соединети во матицата на романот, којшто го следат и го засилуваат впечатливи документарни елементи: автентични фотографии, агенциски вести, tweet-ови, два природно вметнати расказни цитати од „Делата апостолски” на Новиот завет, интернет адреси...

Саем на книга 2022: Кај читателите е зголемен интересот за домашна литература

Изминатава недела, почнувајќи од минатиот вторник, па сè до денеска, под покровителство на Министерството за култура на Република Северна Македонија се одржа 34 меѓународен Саем на книга 2022. Повеќе посетители и љубители на книгата од земјава и странство имаа прилика да ги посетат бројните штандови со најразлична литература напишана и преведна на македонски, албански и турски јазик. По пауза од две...

МАИ ги додели книжевните награди во периодот меѓу двата саема, „Арс ламина“ доминира со 4 признанија

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) денеска, на вториот ден од Саемот на книга 2022 по шести пат ги додели своите награди за најуспешните изданија во периодот меѓу ланскиот и годинешниот саем. Доделувањето на признанијата за најголемите издавачки дострели во периодот меѓу двата саема се врши во осум одделни категории и три најдобро рангирани позиции во секоја од нив. Оваа година...

Објавена книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Објавена е книгата со наслов „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова која претставува хибридна збирка со куси лични истории, рецензии и есеи. На 6 мај од 17-19 часот во салата „Борис Трајковски“ каде се одржува Саемот на книгата, посетителите ќе имаат можност да ја купат оваа книга со посвета од авторката. „Јазикот е чудна ѕверка“ е конципирана како флуиден текст...

На 3 мај започнува 34-то издание на скопскиот Саем на книгата

Саемот на книга оваа година се враќа во својот редовен пролетен термин на одржување, од 3 до 9 мај во салата Борис Трајковски во Скопје. „Сите значајни домашни издавачки куќи најавија дека ќе се претстават со своите најнови наслови-изданија за 2022 година. Свое учество најавија и издавачки куќи од регионот, од Србија, Албанија, Косово и претставници од Република Турција“, се вели...

Вечерва промоција на „Скопје во високата зона“ од Калина Малеска

Вечерва со почеток во 20:00 часот во кафе книжарницата Буква ќе се одржи промоција на збирката раскази „Скопје во високата зона“ на професорката Калина Малеска. Станува збор за книга составена од раскази кои, низ четири циклуси, сосредоточени на различни визии што временски и просторно се шират во и околу Скопје, истражуваат различни потенцијални начини на постоење и доживување на искуствата,...

Друштвото на писателите на Македонија ги додели книжевните награди за 2021 година

Друштвото на писателите на Македонија ги додели традиционалните книжевни награди за најдобри поетски и прозни остварувања во 2021 година. Во конкуренција за книжевните награди беа значајни македонски писатели, но при изборот стручното жири мораше да селектира четири најдобри романи и поетски книги. За најдобра книга за деца и млади со наградата „Ванчо Николески“ беше избран романот „Имаш пчела на носот: роман...

„Бункер“ го објави графичкиот роман „Вавилон Берлин“, за кој во Германија се сними и популарна серија

Криминалистичкиот роман на Фолкер Кучер, за којшто во Германија се снимија дури четири сезони од истоимената популарна серија, во земјава доби своја верзија во вид на графички роман (стрип-книга) на македонски јазик. Автор на графичкиот роман „Вавилон Берлин“ е Арне Јиш, додека издавач на македонски јазик е „Бункер“. Сценариото во графичкиот роман на Јиш е малку поразлично од сценариото на...

Вечерва промоција на книга на Синоличка Трпкова – „Никогаш не кажувам“

„Ова е моја втора книга, но прво литературно дело, според нејзиниот уредувач Оливера Ќорвезироска. Интимна е, со личен печат, се чита брзо“, напиша на Фејсбук авторката Синоличка Трпкова во исчекување на вечерашната промоција на нејзината книга „Никогаш не кажувам“. „Пандемијата ги измолкна од мене овие блиц записи кои си тлееле со години. Јас не сум писател. Можеби сум професор што...

Излезе од печат „Антологија на македонската слем-поезија“

Денеска излезе од печат „Антологија на македонската слем-поезија“, прва и единствена книга од ваков тип во земјава, соопштија од „Поетри Слем Македонија“. Во книгата се сместени најдобрите слем-песни од најактуелните и најактивните слем-поети и слем-поетеси, како и слемерите со најголеми достигнувања за македонскиот слем во земајва и во странство. Во „Антологија на македонската слем-поезија“ се застапени 10 автори и авторки: Цвета...

Бугарската Фондација „Македонија“ во Скопје дели примероци на „Голяма българска читанка“ на Кузман Шапкарев

Читатели на новинската агенција „Мета“ кои живеат во скопската населба Мичурин вчера во своите сандачиња добиле отпечатени примероци од изданието „Голема бугарска читанка или вториот дел на бугарскиот буквар на наречје поразбирливо за Македонските Бугари“, кои биле спакувани во најлон кеса од Фондација „Македонија“ со испишана порака „Подарок од бугарскиот народ за нашите браќа“. Новинската агенција „Мета“ успеа да дојде...

Промоција на првата книга на Бомбакис – „Живот“

Вчеравечер во „Гарсон бар“ се одржа промоција на книгата „Живот“ од Бомбакис. Бомбакис или Кристијан Станковски или како што некои го знаат дечкото со картони од Аеродром ја напиша својата прва книга инспирирана од сопствениот живот. Неодамна и самиот објави за излегување на автобиографската книга во продажба, додека веќе некое време се знае за неговата емотвина прикзна за борбата со...

Објавена студијата „Стрип – деветтата уметност“ од Томислав Османли

Книгоиздателството „Бегемот“ ја издаде книгата „Стрип – деветтата уметност“, капитално дело посветена на медиумот, уметничкото творештво, општествените влијанија и естетиката на стрипот. Книгата претставува ново, изменето и опсежно, речиси двојно дополнето издание на првата македонска теоретска книга во доменот на „деветтата уметност“, првично објавена под насловот „Стрип – запис со човечки лик“, најнапред во 1987 година, на 133 страници,...

Бил Гејтс препорачува книга со 72 факти од чешко-канадскиот научник Вацлав Смил

Американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс деновиве промовира научно-популарна книга со факти на чешко-канадскиот научник Вацлав Смил, познат по неговите интердисциплинарни истражувања за енергетските политики и нивното влијание на животната околина и човечкиот род. Преку написoт „Што можат потта, виното и електрицитетот да нè научат за човештвото“ објавен во рубриката „Факти за животот“ на неговиот блог „Гејтс ноутс“ и преку...

Промоција на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ колумни од новинарката Весна Дамчевска

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје најавува промоцијата на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ од новинарката и колумнистка Весна Дамчевска. Промоцијата ќе се одржи в понеделник, 14 јуни 2021 година, со почетокот од 20 часот, на платото пред Младинскиот културен центар. Промотор на книгата ќе биде македонскиот книжевен критичар и теоретичар Александар Прокопиев. Книгата „Да ти...

Промоција на инклузивна сликовница „Буква по буква – азбука“ по повод празникот на просветителите Свети Кирил и Методиј

Во дворот на Клубот на пратеници денеска беше одбележан празникот на сесловенските учители и просветители Светите браќа Кирил и Методиј, со промоција на инклузивната сликовница-буквар со наслов „Буква по буква - азбука”. Таа е создадена во три форми на азбука, кирилица, знаковниот јазик и брајовата азбука, за луѓето без и со попреченост да можат да комуницираат меѓу себе. Во присуство...

Нова книга од Ристо Лазаров со наслов „Лилјаци“

Во издание на „Везилка 2011“, излезе од печат најновата книга на македонскиот поет Ристо Лазаров со наслов „Лилјаци“. Оваа обемна книга, на 172 страници, е структуирана како и последните десетина книги на овој автор (седум циклуси по седум песни плус една воведна песна) и интензивно комуницира со стварноста. Во поговорот на книгата, писателот Васе Манчев подвлекува дека сета поетска уметност на...

Андоновски: Некој мора да го исчисти ѓубрето, а јас сум ѓубреџија во книжевноста

Секој од нас се бори и справува на свој начин, ќе каже писателот Петар Андоновски во една прилика. Неговата извојувана борба во овој случај е книгата „Лето во кое те нема“ која веќе излезе од печат, а своја промоција ќе има вечерва со почеток во 21 часот во „ShortBus“, во склоп на Skopje Pride Weekend. Македонскиот современ писател Андоновски зад...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...