fbpx
Таг: клиники

таг: клиники

ГОБ „8 Септември“ чека анестезиолози за да се прават операции, на клиниките не се пуштени сите услуги

Сè уште не се достапни сите здравствени услуги на сите оддели на клиниките и во болниците во државата за граѓаните, но многу скоро сè ќе се пушти во употреба и сите услуги ќе им бидат достапни, вели за „Мета.мк“ министерот за здравство Венко Филипче. На клиниките во моментов не се прават сите операции, во ГОБ „8 Септември“ сè е...

Ребаланс: Владата го зголеми буџетот на Обвинителство, а ги преполови парите за нов клинички центар во Скопје и Штип

Имплементацијата на Законот за кривична постапка е поголем приоритет за Владата отколку изградбата на нови клиники и реконструкцијата на студентските домови, покажува предлог-ребалансот на буџетот во кој се зголемуваат буџетските средства наменети за Јавното обвинителство, а се намалуваат парите предвидени за новите објекти во здравството и за изградба и реконструкција на ученички и студентски домови. Ова го покажуваат наодите од...

Проблемот со паркингот на Клинички ќе се решава со монтажни гаражи преку јавно-приватно партнерство

Нова монтажна катна гаража ќе никне на местото на старата зграда на Клиниката за гинекологија, и уште една спроти Клиниката за трансфузиологија. Министерството за здравство отвори постапка за јавно-приватно партнерство за изградба на две катни монтажни гаражи, кои се очекува да го решат проблемот со паркирањето на клиниките. Министерот Венко Филипче за Мета.мк вели дека се очекува до Нова година...

Изградбата на монтажни гаражи на комплексот клиники денеска на седница на Влада

На својата редовна 117 седница која ќе се одржи денеска во 12 часот Владата ќе донесе одлука во врска со програма за работа и финансискиот план на Агенцијата за енергетика за 2019 година, соопштуваат од владината прес-служба. Министрите, на предлог на Агенција за млади и спорт, на оваа седница ќе ја разгледаат предлог - програмата за изградба и реконструкција на...

Тевдоски: За сегашната нова зграда на Клинички парите ќе се враќаат

Државата ќе врати 70 милиони евра во Банката на Советот на Европа што беа наменети за проектот за изградба на Клинички центар и од септември, заедно со оваа институција и експерти од Европската комисија, ќе почне да се работи на изноѓање решение за Клинички центар што ќе даде современа здравствена услуга на едно место. Тоа беше кажаното од министерот за...

Таравари: Сите јавни здравствени установи се во долгови

Сите јавни здравствени установи, без исклучок, се во долгови и треба да се направи анализа и да се види чија е одговорноста, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - Одговорноста не е само на еден директор, туку на сите директори. Се надевам дека новите директори нема да направат такви грешки и редовно ќе ги плаќаат долговите што ги имаат клиниките...

Таравари: Законот за јазиците ќе помине во првите сто дена на Владата

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати во Венецијанската комисија. Ние, како партија, тоа што сме го кажале пред да влеземе...

Ситуацијата со хеморагичната треска е под контрола, вели Таравари

Покрај двајцата починати од село Симница, инфицирани со хантаан-вирусот, другите осум пациенти што беа задржани на лекување ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - За сите осум пациенти, последните резултати на испитувањата на антитела во крв се негативни. Сите ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми на болеста. Само еден пациент кој...

Директорите на 33 клиники се сменети поради реваншизам и омраза, смета ВМРО-ДПМНЕ

Последната одлука за која денеска дозна јавноста со која биле разрешени 33 директори на клиники, болници и на здравствени домови е удар врз целокупниот здравствен систем во државата, изјави денеска Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. - Директорите се разрешени без основа и целосно спротивно на законот, што говори дека тоа не е направено врз основа на некој вредносен систем или какви...

Чакаровски: Денеска 33 здравствени установи ќе добијат нови директори

Министерството за здравство денеска ќе назначи нови директори на 33 здравствени институции, промените ќе продолжат утре, а до петок ќе се направат сите измени на директорските места во институциите под контрола на Министерството за здравство, порача денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски. -Ги работиме документите. Денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите, до петок...

Таравари: Не брзаме, ги бараме најдобрите кадри за директорските функции

Ако имаме успешни директори, ќе бидеме успешни како министри, а и како Влада, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на промоцијата на проектот „Добредојде бебе“, најавувајќи понатамошни промени на директорските функции во секторот што тој го води. - Здравството треба полека да наоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции. Затоа не брзаме, ќе најдеме најдобри...

Разрешени директорите на клиничките болници во Штип и во Тетово

Министерството за здравство донесе одлука за разрешување на медицинскиот директор на Клиничката болница во Штип, Александар Стојановски, како и за разрешување на економскиот директор во Клиничката болница во Тетово, Зоран Станковски. „По извршената инспекција во Клиничката болница во Штип, воочени се одредени нерегуларности во работењето, неетичко однесување од дел од вработените, а воедно е утврдено дека хигиената во установата не...

Таравари подготвува нови смени на директори и извод за роденчињата уште во болница

Хигиената во болниците останува главен проблем и во следните пет-шест месеци еден од моите главни фокуси ќе биде хигиената во сите болници, рече министерот за здравство, Арбен Таравари, по денешното чистење на слободниот простор меѓу клиниките во скопскиот Клинички центар. Тој истовремено најави дека наскоро ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и...

Општините Бутел и Шуто Оризари ќе добијат матични гинеколози

Oпштините Бутел и Шуто Оризари по голем број иницијативи од невладини организации конечно ќе добијат матични гинеколози, кои ќе служат во локалните клиники. Министерството за здравство проблемот ќе го решава со кофинансирана специјализација на 30 гинеколози, кои освен во скопските општини ќе бидат распоредени и во места како Арачиново, Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Јегуновце, Липково, Теарце и Демир Капија, кои првпат...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...