fbpx
Таг: клиника

таг: клиника

Д-р Џиковски нов директор на Торакална, д-р Јовчевски на Детска клиника

Mинистерот за здравство, д-р Арбен Таравари го назначи д-р Игорче Џиковски за нов в.д. директор на Универзитетска клиника за торакална и васкуларна хирургија, а д-р Лазе Јовчевски за в.д. директор на Универзитетска клиника за детска хирургија. Покрај нив, министерот назначил нов директори и на неколку други јавни здравствени установи. „На Клиничката болница во Битола директор е Ненси Лозанче, на Институтот за трансфузиона...

Д-р Реџеп Мемеди е нов директор на Детска клиника, а со Дигестивна ќе раководи д-р Огнен Костовски

Министерот за здравство д-р Арбен Таравари во изминатите неколку дена именуваше нови в.д. медицински директори во неколку јавни здравствени установи. Како што информираат во Министерството за здравство, на Универзитетска клиника за дигестивна хирургија за директор е именуван проф. д-р Огнен Костовски, на Клиниката за пулмологија и алергологија за директор е именуван прим. д-р Оливер Зафировски, а со Клиниката за...

АНАЛИЗА Внатрешен долг од 443,5 милиони евра

Не запира трендот на пораст на внатрешниот долг. Доспеаните а неплатени обврски на институциите на централно и на локално ниво, на јавните претпријатија, општините, државните фирми, на крајот од првото економско полугодие изнесуваат над 443,5 милиони евра, пишува Порталб.мк. Долгот на јавното здравство се приближува до 100 милиони евра – со пораст и на квартално ниво, но и во однос...

Опрема во вредност од речиси 40.000 евра од Јапонија за Клиниката за кардиохирургија

Амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада, вчера потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP) со цел да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија. Грант договорот беше потпишан со ЈЗУ Универзитетска клиника за државна кардиохирургија при Клиничкиот комплекс „Мајка Тереза“ – Скопје и има за цел да набави бронхоскоп кој ќе обезбеди побезбедни здравствени услуги...

КАРИЛ го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Невремето не ја поплави клиниката

Поплавите по невремето во Скопје на 30 август не ја поплавија Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, туку предизвикаа дефект во дел од инсталациите, соопштија од Универзитетската клиника ТОАРИЛУЦ. Тие ги демантираат објавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за состојбата на оваа Јавна здравствена установа. Додаваат дека не е точно оти пациентите кои се згрижени на КАРИЛ се препраќани во...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за лекување на ковид пациенти со хемофилтрација. Kaко што информираат оттаму, по утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство денеска донело наредба за спроведување истражна постапка...

За две седмици завршен новиот монтажен објект на Пулмологија (галерија)

За помалку од две седмици е поставен новиот монтажен објект, кој ќе биде амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија, лоциран на просторот меѓу Институтот за патофизиологија и Институтот за ТБЦ, соопшти Министерството за здравство. Во новиот објект се наоѓаат четири амбуланти и кабинети со спирометрија, за дифузија и бодиплетизмографија, за бронхијална провокација, за гасни анализи во крвта, за...

Навалица од новогодишни државни тендери околу 31 декември

Министерства, агенции, здравствени установи, државни претпријатија и други буџетари очекуваат понуди по распишаните огласи за јавни набавки и на 31 декември, последниот ден од годината. Забележително е дека станува збор за јавни набавки за кои огласите се распишани во последните десетина дена од декември, а за краен рок за доставување на понудите е определен последниот ден од 2018 година. Така, неколку...

Обезбедени 40 инкубатори за интензивна нега за 12 здравствени установи

Владата на Република Македонија денеска на својата 34. седница одлучи да додели 40 инкубатори на 12 здравствени институции во земјата, соопшти владината прес-служба. „Владата ја усвоила одлуката за давање на трајно користење на осум инкубатори за интензивна нега на Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство - Скопје, како и одлуката за давање на трајно користење на уште шест инкубатори...

Серија нови именувања на директори на клиники и на здравствени домови

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од трите клучни партнери во владината коалиција. Нов директор на Институтот за трансфузиона медицина е Кочо...

Таравари: Пациентите се во добра здравствена состојба, ситуацијата со вирусот е под контрола

Министерот за здравство, Арбен Таравари, потврди дека двајцата пациенти што починаа на Клиниката за инфективни болести, биле жртви на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, како што претходно објави „Мета“. Тој додаде дека се шпекулација информациите за уште еден починат и дека ситуацијата е под контрола. Таравари информираше дека седумте пациенти од Гостивар кои биле во контакт со веќе починатите лица се хоспитализирани...

Милан Ристески, кој влезе во Собранието на 27 април, не е повеќе директор на Онкологија

Милан Ристески е симнат од функцијата директор на Клиниката за онкологија. Ристески, првиот директор на клиника разрешен од новиот министер, Арбен Таравари, беше дел од протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, а беше и едно од лицата што влегоа во Собранието на 27 април, кога се случија дивеењата и бруталните претепувања на пратеници и на новинари. Не неговото место доаѓа Нино Васев,...

Тодоров: Државната кардиохирургија на одличен глас кај пациентите

Бројот на хоспитализирани и на третирани пациенти на Државната клиника за кардиохирургија досега е двојно поголем од вкупниот број паценти минатата година, изјави министерот за здравство, Никола Тодоров. – Тоа докажува дека Државната кардиохирургија е на одличен глас кај пациентите и тие сè повеќе ѝ веруваат и одбираат да бидат третирани на Државната кардиохирургија на Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“ во Скопје...

Во сообраќајна несреќа на патот Штип – Радовиш едно лице потешко повредено

Вчера, во 16.10 часот, на магистралниот пат Штип – Радовиш, се случила сообраќајна несреќа при разминување на влекач „даф“ со кумановски регистарски ознаки и приклучна полуприколка „шмитз“ управувана од Н.А.(1977) од Куманово и автомобил „мерцедес Е-220“ со струмички регистарски ознаки сопственост и управуван од З. М. (1968) од Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди, кома со крварење во черепна...

Избоденото момче од Виница префрлено во Ургентниот центар во Скопје

Медицински центар во Виница утрово околу 4.20 часот пријавило во полиција дека кај нив за укажување на лекарска помош бил донесен М.А. (24) од Виница, кој со остар предмет бил прободен во пределот на стомакот. Со возило на итна медицинска помош повредениот бил пренесен во Медицинскиот центар -Кочани, од каде по укажаната лекарска помош е префрлен во Клиничкиот Центар -Штип,...

Документ потврдува дека малата Тамара ја чувале за промоција на спиналниот центар

Документ до кој дојде порталот „Либертас“ открива дека Фондот за здравствено осигурување на Македонија на 8 октомври 2014 година испратил допис со кој препорачува пациентите што боледуваат од сколиоза, кифоза или кифосколиоза да не бидат упатувани на лекување во странство бидејќи „се работи за заболувања при кои не постои итност за оперативно лекување“. „Во крајна фаза на подготовка пред почнување со...

Нападнат доктор во тетовската клиника

Дежурен доктор во детското одделение во Клиничката болница - Тетово вчера, околу 15 часот, бил физички нападнат од 25-годишниот Н.С. од село Шемшово, кој заедно со две непознати женски лица и со едно малолетно дете влегле во ординацијата за укажување лекарска помош за детето. Како што соопштува МВР, откако лекарот го видел медицинскиот извештај од хируршко одделение, побарал да му...

На Клиниката за токсикологија биле примени 30 лица

На Клиниката за токсикологија биле примени 30 лица во алкохолизирана состојба, од кои 60 проценти мажи и 40 проценти жени, а имало и шест малолетници, од кои најмалата имала 14 години. – Главно, се работеше за интоксикации со алкохол, додека во три случаи биле со марихуана и со психоактивни супстанци, како што се екстази и други разни таблети - информираше в.д....

Три бебиња родени во една минута по полноќ во Скопје

Машко и девојче близначиња и едно женско бебе се првите родени бебиња во оваа година на територијата на градот Скопје. Бебињата се родени на Клиниката за гинекологија во Скопје, во една минута по полноќ.

Детето што мајката го фрли од зграда, оперирано и стабилно

Детето што вчера беше фрлено од балкон четвртиот кат од зграда во Хиподром, од својата мајка, е оперирано и се наоѓа во стабилна состојба, информираат од Клинички центар. Мајката, која подоцна се фрли, сè уште е во тешка состојба и е на интензивно лекување на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). По падот шетгодишното дете доби скршеници на главата, по...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...