fbpx
Таг: Клиника за инфективни болести

таг: Клиника за инфективни болести

Tрет случај на конго-кримска хеморагична треска, заболен 42-годишен велешанец

Велешанец на возраст од 42 години е третиот пациент кој заболел од конго-кримска хеморагична треска, информира Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Оттаму велат дека во моментов, пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и е во стабилна општа состојба. „Заболеното лице е маж на возраст од 42 години, од Велес, трансфериран на Клиниката од општа болница...

На Инфективна хоспитализирани 15 ковид пациенти, дневно се прегледуваат по 30 лица

На Клиниката за инфективни болести во моментов има 15 хоспитализирани пациенти со ковид-19, а на дневно ниво во оваа здравствена установа се прават по триесетина ковид прегледи, информира за „Мета“ директорката д-р Милена Стевановиќ. Според неа, со растот на ковид-бројките, се очекува да расте и бројот на прегледи и хоспитализации. „Наплив на пациенти немаме, но како што тргнало, реално е...

МЗ: 15-годишна девојка почина од ковид-19 на Клиниката за инфективни болести

Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфетктивни болести и фебрилни состојби почина 15 годишна пациентка од село Селце тетовско. „Пациентката со многу тешка клиничка слика е донесена на Инфективна клиника, откако 13 дена претходно била со симптоми на болеста. Пред да биде болнички лекувана, пациентката имала тегоби 10 дена.Според медицинскиот извештај, станува збор за исклучително...

Во земјава пристигна најсовремена терапија за лекување на пациенти со ковид-19

Денеска во земјава пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со ковид-19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите „Казиривимаб" и „Имдевимаб" која што е одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА), информираат од Министерството за здравство. „Министерството за здравство по бројни преговори успеа да се приклучи кон Заеднички Договор за Рамковна спогодба на кој ексклузивно право...

Преку јапонски грант, Инфективната клиника ќе добие машина за рециклирање медицински отпад

Во рамки на јапонската грант Програма за мали проекти за човековата безбедност (GGP) во Република Северна Македонија, Клиниката за инфективни болести ќе добие машина за рециклирање на медицински отпад, со што ќе се зголеми безбедноста на медицинскиот персонал и пациентите преку итно и безбедно отстранување на инфективниот и опасен отпад. Договорот во висина од 65.801 евра, денеска го потпишаа министерот...

Д-р Стевановиќ: Дебелината претставува сериозно висок ризик за заболените од ковид-19

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ, на денешната прес-конференција заедно со министерот Венко Филипче кажа декасе покажа оти во однос на ковид-19, сериозно висок ризик е дебелината. „Ние сме таква нација, имаме вишок килограми, но луѓето кои се со поголем вишок, се поризични. Сметам дека тоа не беше сфатено сериозно“, рече д-р Стевановиќ. Според Стевановиќ,...

Нови 80 заболени во едно деноноќие, најмногу активни случаи има во Аеродром, Центар и во Карпош

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти, a вo болнички услови починати се три лица од Скопје (48г), Струга (78г) и Струмица (68г). Најмногубројни активни случаи има во Аеродром, 338, во Центар има 328 и во Карпош има...

Филипче се сретна со сестрите од Инфективна клиника кои поднесоа отказ, ќе се бара решение да се вратат на работа

Mинистерот за здравство Венко Филипче се сретна со Зорица Љубичиќ Митиќ, Силвана Рогиќ и Дивна Бојческа трите медицински сестри од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, кои во текот на вчерашниот ден поднесоа откази до управата на Клиниката. „Тие изминативе седум месеци се на првата линија во борбата со пандемијата. За нивната посветеност и неуморна работа им изразив огромна...

Министерот Филипче најави тест за корона кој ќе покажува резултати за 40 минути

На Клиниката за пулмологија и алергологија ќе се воведе тест, кој за 40 минути ќе покаже дали одреден пациент има коронавирус или некој друг вирус, изјави вчера министерот за здравство, Венко Филипче на новинарско прашање. „Тие тестови и досега ги имаше, со тоа што во палетата го немаше овој Sars-Cov-2. Таков апарат ќе биде инсталиран во амбулантата на Клиниката за...

На првата линија на фронтот се води битка со корона-вирусот до последен здив

Меѓу ѕидовите на Клиниката за инфективни болести во Скопје е тивко. Убаво е осветлено, површините се дезинфицирани и чисти, нема врева и нема врвулица. На прв поглед, човек не би рекол дека така изгледа првата линија на фронтот во битката против невидливиот непријател кој го покори светот и целосно го смени начинот на живот - новиот корона вирус. Ова е...

Здравствените работници кои се борат со Ковид-19 ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција информираше за нова мерка, со која владата ќе им изрази благодарност на здравствените работници кои директно се борат против Ковид-19 во земјава. Тие ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци, која ќе им биде исплатена преку домашна платежна картичка. - Здравствените работници во битката со Ковид-19 се во првите редови и тие...

Нови 46 лица со Ковид-19, вкупно регистрирани 430 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Првиот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој од коморбидитети имал хипертензија и срцева слабост, а неговиот резултат на Ковид-19 сѐ уште не е готов. Другиот е пациент на возраст од 68 години, од село во околината на Тетово, кој имал...

Следната недела ќе проработи мобилната болница на АРМ (галерија)

Целосното ставање во функција на мобилната болница на АРМ ќе биде во текот на следната недела. Овој капацитет со дополнителни 130 кревети е сместен во кругот на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Министерот за здравство Венко Филипче, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и скопскиот градоначалник Петре Шилегов денес ја посетија оваа локација. - Тука е центарот на експертизата, специјалистите...

80-годишна штипјанка со Ковид-19 пренесена на Инфективната клиника во Скопје

Жената со потешка клиничка слика, три дена откако била примена на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип, синоќа е пренесена на Инфективната клиника во Скопје. Како што потврди инфектологот Дијана Шишкова, на пациентката ѝ било потврдено присуството на корона вирусот. На Инфективното одделение во Штип се наоѓа уште еден пацинет, кој беше хоспитализиран во текот на викендот. Д-р Шишкова...

Вирусот не ги штеди младите, почина 31-годишник, 18 се новозаболени и 259 заразени лица

На Клиниката за инфективни болести денеска за жал починаа две лица, еден пациент на 91 години и тоа осум дена откако бил хоспитализиран, како и уште еден млад човек на 31 годишна возраст чија клиничка слика беше тешка, соопшти на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Вкупниот број на новодијагностицирани лица е 18, па сега вкупниот број е 259...

Пациентите болни од корона од утре ќе се лечат со азитромицин и хидроксихлорокин

Ќе се укине целосно меѓуградскиот превоз меѓу Куманово и другите градови, како и градскиот превоз во тој град. Сите продавници кои се од полуотворен тип, а не се трговски центри, има препорака да бидат затворени, а дополнително има и одлука со која задолжен е Институтот за јавно здравје да работи поинтензивно и во Куамново и во регионот, информира на...

Втора жртва од корона вирусот, почина 63-годишен пациент од Дебар

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од корона вирус. Се работи за маж на 63-годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на состојбата. „Пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби на 17 март, без покачена температура, но со наод на...

Седуммина со симптоми се тестираат за корона вирусот, најголем дел повратници од странство

Седум нови пациенти од Тетово, Кичево, Штип, Куманово и од Охрид кои денеска се јавиле со симптоми на покачена телесна температура се тестирани за корона вирус и во текот на денот ќе ги соопштиме резултатите, информира министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави примена на нови заклучоци и мерки кои биле договорени со директорите на скопските клиники, како и...

Тројца нови заболени од морбили, до сега вкупно 493

Согласно најновите податоци од Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, во текот на вчерашниот ден биле прегледани тројца пациенти со симптоми на морбили, од кои двајца возрасни пациенти биле пуштени на домашно лекување, а една 29 годишна пациентка со непознат вакцинален статус била хоспитализирана на клиниката информираат од Министерството за здравство. „На Инфективната клиника во моментот се хоспитализирани 19...

Епидемија на морбили ќе има до летото

Секој ден на Клиниката за инфективни болести се пријавуваат во просек од седум до 10 лица заболени од морбили, а тоа темпо укажува дека епидемијата ќе трае до летоска, проценуваат во Министерството за здравство. За да биде прогласен крај на епидемија, треба два пати по 12 дена да нема пријавено ниту еден заболен. На Клиниката вчера имало седум нови случаи, од...

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...