fbpx
Таг: Клеменс Која

таг: Клеменс Која

Средба Грковска-Која: Мисијата на ОБСЕ е голем поддржувач на реформските процеси за добро владеење

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која, со кого разговараа за реформските процеси и за следните чекори и активности во контекст на нашето претседавање со Организацијата во 2023 година. На состанокот, вицепремиерката Грковска истакна дека поддршката и соработката со Мисијата на ОБСЕ...

Без говор на омраза во медиумите во предизборниот период, побараа ОБСЕ, СЕММ и МВР

Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Министерството за внатрешни работи (МВР) и Советот за етика во медиумите (СЕММ), повикаа на свесност за спречување на говорот на омраза во медиумите, особено во предизборниот период. „Негативните и коментарите од омраза си го наоѓаат патот до онлајн медиумите и брзо се споделуваат и се засилуваат на социјалните мрежи. Традиционалните медиуми често ги повторуваат овие...

Чулев го запозна Која со заложбите на МВР за организирање на фер и демократски избори

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадор Клеменс Која. Од МВР информираат дека на средбата, амбасадорот Која бил запознат со заложбите на Министерството за внатрешни работи за организирањето фер и демократски избори и активностите на полицијата во таа насока. „Чулев побара поддршка од Мисијата на ОБСЕ за одржувањето обуки за новите полициски...

ОБСЕ: Само два проценти од жените кои доживеале семејно насилство пријавиле во полиција

Разгледувајќи го извештајот на ОБСЕ еден податок ме загрижи - само два проценти од испитаните жени кои имаат доживеано насилство од нивните партнери во полиција го пријавиле како сериозен инцидент. Ова мора итно да го менуваме. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев, кој со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска присуствуваа на презентација на Извештајот на ОБСЕ...

Османи до Која: Инцидентот во ИВЗ ја загрозува секуларноста на земјата

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која, на која беа разменети информации и мислења за повеќе актуелни теми. „Инцидентот со упадот во Исламската верска заедница претставува срамен чин кој ја загрозува секуларноста на земјата и уставно загарантираната автономија на верските заедници во Република Северна Македонија, и...

Заев-Која: Сите учесници да преземат одговорност за кристално чисти избори

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев, денеска се сретнала со делегација на ОБСЕ предводена од шефот на мисијата во земјава, амбасадорот Клеменс Која, информираат од партијата. На средбата се разговарало околу повеќе актуелни теми, со фокус на претседателските избори. Заеднички било заклучено дека на претстојните претседателски избори сите учесници треба да покажат демократска зрелост и одговорност пред...

Османи – Која: ОБСЕ одигра важна улога во надминувањето на бројните предизвици

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со новоименуваниот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. - Мисијата на ОБСЕ одигра важна улога во надминувањето на бројните предизвици изминатиов период, особено во делот на изборните реформи, но и севкупно, во имплементацијата на принципот на владеење на правото - истакна Османи, притоа...

Поповски до Десир и Која: Опозицијата ги блокира медиумските реформи

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на вчерашната средба со претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир и со новоименуваниот шеф на мисијата на ОБСЕ во нашата земја, амбасадорот Клеменс Која, се пожалил дека опозицијата со блокирањето на новиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во собраниската процедура, ги блокира медиумските реформи. На средбата...

Лажна наградна игра: ИКЕА нема да ви даде гарнитура ако напишете во кој месец сте родени

Брендот ИКЕА во случајов е злоупотребен со цел промоција на лажна фан страница на Фејсбук, преку техника со која се сака да се промовира оваа страница односно да се...