fbpx
Таг: Киријакос Мицотакис

таг: Киријакос Мицотакис

Мицотакис изрази загриженост на НАТО самитот во Вашингтон

На НАТО самитот во Вашингтон, грчкиот премиер Мицотакис ја предупреди Северна Македонија дека непочитувањето на Договорот од Преспа од 2018 година ќе го загрози патот на државата кон пристапот за членство во Европската унија. Во неговото обраќање тој се осврна на однесувањето на македонскиот премиер Христијан Мицкоски и другите високи функционери. Според него овие функционери избегнауваат да го користат уставното...

Мицотакис: Да се почитува Договорот од Преспа бидејќи Скопје е изолирано, а не Грција

Грчката влада нема да бара ратификација на трите меморандуми за соработка потпишани со Северна Македонија кои се однесуваат на прашања како што се процесот за пристапување во ЕУ сè додека Скопје целосно не го испочитува Договорот од Преспа потпишан во 2018 година, изјави денеска грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, а пренесува „Екатимерини“. „Во овој момент, ние нема да продолжиме со ратификацијата...

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Преспанскиот договор има извесна „сива зона“ која може да се толкува различно и токму затоа е направен така, со цел да се чита пошироко за да постои пристап на добра волја. Но, очигледно, во моментов, добра волја нема ниту партијата која ќе го предводи владејачкото мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ, а ниту грчките власти со оглед на тоа што премиерот Киријакос Мицотакис...

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју со грчката телевизија „Скај“ изјави дека непочитувањето на сите одредби на Преспанскиот договор може да има последици врз билатералните односи меѓу Северна Македонија и Грција, но и дека може да влијае на патот на Скопје кон Европската Унија. Оваа изјава на Мицотакис како реакција на тоа што претседателката Гордана Силјановска Давкова не го употреби...

Грчката православна црква повикува на екскомуникација на пратеници кои гласале за истополов брак

Легализацијата на истополовиот брак во Грција продолжува да предизвикува строги реакции од Грчката православна црква, која апелира да се екскомуницираат пратениците на грчкиот парламент кои ја изгласале легислативата, пренесува Гардијан. Од црквата велат дека пратениците направиле „врвна духовна и морална грешка“ со тоа што го изгласале законот за истополов брак, кој исто така им го даде правото на посвојување на...

Воздушен напад во Одеса, во близина биле Зеленски и Мицотакис

Ракетен напад во пристанишниот град Одеса таргетирал место во непосредна близина на украинскиот претседател Володимир Зеленски и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кој бил на посета во градот, пренесуваат Би-би-си и Гардијан. Нападот врз пристаништето резултирал со смртта на најмалку пет лица, соопштија украинските воздушни сили. „Слушнавме сирени како и експлозии што се случија во нашата близина. Немавме време да стигнеме до...

Грција стана првата православна земја што ги легализира истополовите бракови

Грција стана првата православна земја во светот што легализира истополови бракови откако парламентот во Атина вчера ја усвои оваа значајна реформа. Во редок приказ на парламентарен консензус, 176 пратеници од целиот политички спектар гласаа за законот. Реформата ја отрфлија 76 пратеници, додека двајца беа воздржани од гласање, а 46 не беа присутни, пренесува Гардијан. Реформата немаше да помине без поддршката на...

Мицотакис: „Истополов брак е дел од нашата стратегија“

„Истополовиот брак ќе се случи во некој момент и е дел од нашата стратегија“, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на интервју за Блумберг ТВ, кој во разговорот додал дека „грчкото општество е многу поподготвено и позрело“. Последнава деценија е обележана со позитивни легални постапки во однос на ЛГБТИК+ права во Грција. Во 2015 година се легализираа истополови граѓански заедници, под владата...

Грција ќе гласа нова власт на втор круг избори, и Ципрас го одби мандатот

Грција ќе ја бира новата државна власт на вториот круг на парламентарните избори, што најверојатно ќе се одржи на 25 јуни, откако денеска и Алексис Ципрас, лидерот на второпласираната политичка сила, коалицијата СИРИЗА, го одби мандатот за формирање влада доделен од претседателката Катерина Сакеларопулу. Вчера мандатот го отфрли и лидерот на Неа Демократиа, Киријакос Мицотакис. Неа Демократиа имаше најдобри...

Мицотакис: Предвремени избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во синоќешното телевизиско интервју рече дека предвремени парламентарни избори во Грција ќе се одржат во мај, пренесува весникот Катимерини. Четиригодишниот мандат на Мицотакис истекува во јули годинава, а очекувањата беа тој да ги распише изборите за почетокот на април. Владата е под голем притисок на грчката јавност по железничката несреќа на 28 февруари годинава, во која...

Грчкиот премиер Мицотакис се извини за железничката несреќа во која загинаа 57 лица

„Да почнам со тоа што е очигледно. Како премиер, им должам на сите, но пред сè на роднините на жртвите, огромно извинување, и лично и во името на сите кои управуваа со земјата низ годините. Затоа што, навистина, не може во Грција во 2023 година, два воза да се движат во спротивна насока по иста пруга и никој да...

Ковачевски: Договорено е Грција да обезбеди непречен извоз на јаглен и мазут за производство на струја

Премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со шефот на грчката влада Киријакос Мицотакис во Атина изјави дека на состанокот е договорено Грција да обезбеди непречен извоз на мазут и јаглен како суровини за производство на електрична енергија во Македонија. „Снабдувањето со јаглен ќе се одвива непречено во четвртиот квартал од 2022 и првиот квартал од 2023 во РЕК Битола и...

Почна изградбата на терминалот за природен гас во Грција, Србија сака гасно поврзување со нашата земја

Со свечена церемонија, денеска во грчкиот град Александруполи започна изградбата на терминалот за течен природен гас (ЛНГ). На настанот присуствуваа претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, премиерите на Грција Киријакос Мицотакис, на Северна Македонија Димитар Ковачевски и на Бугарија Кирил Петков, како и српскиот претседател Александар Вучиќ. Терминалот ќе претставува нова енергетска порта, која што ќе им помогне на Балканот...

Ковачевски се сретна со Мицотакис, во фокусот економските релации меѓу двете земји

За време на работната посета на Грција по повод учеството на Економскиот форум Делфи, претседателот на Владата на Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари билатерална средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис, информираат од Владата на РСМ. На средбата, на која присуствувале и заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и директорката на УЈП...

Пендаровски: Имплементацијата на Преспанскиот договор е клучна за севкупен напредок во билатералните односи

Претседателот Стево Пендаровски е во официјална посета на Грција, каде што оствари средби со претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Киријакос Мицотакис. „Остварив средби со претседателката и со премиерот. Најважно од двете средби да издвојам е дека двете страни искажаа дека Преспанскиот договор ќе го почитуваат, дека важи и дека сакаат целосно почитување. Јас потенцирав дека тој Договор е врата на...

Претседателот Пендаровски дводневната посета на Грција ја почна со средба со грчката колешка Сакеларопулу

Својата дводневна посета на Грција претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски ја зпочна претпладнево, со положување венец пред Споменикот на незнајниот војник на платото пред грчкиот парламент. Тој потоа пред Претседателската палата во Атина, на официјална церемонија со државни и воени почести, беше пречекан од претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу. Засега нема подетални информации што разговарале двајцата претседатели на нивната средба. Подоцна...

Пендаровски во посета на Грција, ќе се сретне со претседателката Сакеларопулу и премиерот Мицотакис

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ја започнува официјалната дводневна посета на Грција. Тој во Претседателската палата во Атина, ќе биде пречекан на официјална церемонија со државни и воени почести од претседателката Катерина Сакеларопулу, по што ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу претседателот Пендаровски и претседателката Сакеларопулу и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Пендаровски во Атина ќе...

Заев-Мицотакис: Договорот од Преспа донесе решенија кои значат пријателство, прогрес и економија

Премиерот Зоран Заев денеска оствари работна средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис во Владата во Атина. На средбата присуствуваа и вицепремиерите за европски и за економски прашања, Никола Димитров и Фатмир Битиќи. Премиерите на двете земји констатираа напредок во досегашното спроведување на обврските од Договорот од Преспа од двете страни и изразија посветеност за целосна и непречена натамошна имплементација. Беше...

Мицотакис му понудил на Заев, Македонија да биде дел од набавката за Грција на вакцини против ковид-19

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, на неговиот колега Зоран Заев му понудил Македонија да биде дел од набавката на вакцини, кажа пред малку во изјава министерот за здравство Венко Филипче. - Имаме понуда која доаѓа од премиерот Мицотакис, кој на нашиот премиер Заев за време на нивната последна средба на Самитот во Солун, покажал добра волја да бидеме дел од нивната...

Премиерот Зоран Заев на 15 и 16 септември на работна посета во Грција

Премиерот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев со владина делегација на 15 и 16 септември ќе оствари работна посета на Грција. Како што соопштуваат од владиниот кабинет, Заев ќе учествува на „24-та тркалезна маса со грчката Влада”, во организација на угледниот магазин „Економист“, а ќе оствари средби и со премиерот Кирјакос Мицотакис и претседателката на Република Грција, Катерина...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...