fbpx
Таг: Кинотека на Северна Македонија

таг: Кинотека на Северна Македонија

Десет бесплатни европски филмови неделава во Скопје, Битола и на платформата Cinesquare.net

Во рамки на проектот „Месец на европски филм“ неделава, од 6 до 12 ноември, во Битола, Скопје и онлајн на платформата Cinesquare.net бесплатно ќе бидат прикажани вкупно десет европски филмови. Организатор на проектот е Здружението на филмски продуценти на Македонија (МЗФП) од Скопје, додека проектот се реализира со поддршка од Општина Битола. Во киното „Манаки“ во Битола денеска со почеток во...

Проекција на култниот филм „Кој тоа таму пее“ и разговор со режисерот Шијан вечерва во Кинотека

Во летното кино „Мирно лето“ во Кинотека на Северна Македонија, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде прикажан култниот филм „Кој тоа таму пее“ на режисерот Слободан Шијан. Проекцијата на филмот е во рамките на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, а по проекцијата со режисерот Шијан ќе разговара писателот и уметничкиот директор на фестивалот, Александар Прокопиев. „Кој тоа таму пее“...

„План 75“ на Чие Хајакава освои „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Со соопштување на наградите од интернационалното жири и последната проекција од програмата, синоќа во Кинотека на Северна Македонија беше затворено годинешното, 13-то издание на Филозофскиот филмски фестивал. Наградата „Златен був“ во Официјалната селекција на долгометражен филм ја доби јапонскиот филм „План 75“ (2022) во режија на Чие Хајакава. Освен жирито, овој филм ги освои и гласовите на публиката. „’План 75’ исполнува три...

Култниот серијал „(И)стории на филмот“ на Жан – Лик Годар денеска во Кинотека на Македонија

Како дел од фестивалската програма на Филозофскиот филмски фестивал (ФФФ), денеска во Кинотеката во 18.15 часот ќе бидат прикажани првите четири епизоди од вкупно осум, што се дел од култниот серијал насловен како „(И)стории на филмот“ на Жан - Лик Годар. Овие проекции се посветени на фестивалски фокус кон филмскиот великан од францускиот нов бран Жан-Лик Годар (1930-2022) од каде...

Филозофскиот филмски фестивал ќе понуди богата програма во Кинотека

Од 2 до 9 јуни во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи 13-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал – фестивалот што ја негува и промовира мисловната, филозофско-естетичката димензија на седмата уметност. Годинава ќе бидат прикажани повеќе од 40 филмови, а ќе се одржат и педесетина настани, со гости и учесници на Втората интернационална конференција „Филозофија и филм“. Годинешното издание...

Кинотека го додаде Кирил Ценевски во својата „Куќа на славните“

По повод 80 години од неговото раѓање, на 28 јануари 1943 година, Кинотеката на С. Македонија го постави портретот на филмскиот режисер и сценарист Кирил Ценевски, кој почина на 17 јуни 2019 година во Скопје, како дел од „Куќа на славните“, ѕидот на кој се поставени фото-портретите на доајените на македонската кинематографија. Кирил Ценевски првпат на игран филм професионално е...

„Триаголник на тагата“ утре во Кинотека во рамките на Скопје филм фестивал

По прикажувањето на трите филма од сагата „Кум“, програмата на 25. издание на Скопје филм фестивал продолжува со најновите европски и светски остварувања, информираат од организацијата. Утре (15 септември) со почеток во 19 часот во Кинотека на С. Македонија ќе биде промовирана најновата книга на филмската критичарка Сунчица Уневска „Дух во школка“. Веднаш потоа, во 20 часот ќе биде прикажана норвешко...

Ник Кејв во фокусот на 8. издание на „Скопје Синема Сити“

Со изложба на фотографии на Ник Кејв од белградскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ започнува осмото издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Изложбата ќе се одржи на 29 јуни, во галеријата на КИЦ-Скопје со почеток во 19 часот. Филмската програма на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, пак, ќе се отвори со проекција на документарниот филм „Ник Кејв: 20,000 денови...

Посетителите „бавно“ се враќаат во кино-салите, филмската индустрија пред големи промени [инфографик]

Бројот на посетители во кино салите низ земјава минатата година изнесувал 170.567, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). По 2020 година, кога започна ковид пандемијата и се донесе одлука за затворање на кино салите, а со тоа и годишниот број на посетители значително се намали во споредба со пред-пандемискиот период, минатата 2021 е забележано благо зголемување на...

Промоција на 60-то јубилејно издание на списанието за филм „Кинопис“

Во петокот, на 18-ти март во салата на Кинотеката на Северна Македонија започна промотивниот настан по повод одбележување на јубилјеното 60-то издание на списанието за историја, теорија и култура на филмот, „Кинопис“. Петар Волнаровски, еден од промотерите и актуелниот главен и одоговорен уредник на списанието потсети на контиунитетот на списанието како природен наследник на кинотечниот магазин „Кинотечен месечник“ (кој излегувал...

„Куќата на Гучи“ и „Мементо“ во чест на Александар Џамбазов на програма во Кинотека

Кинотеката на Северна Македонија во претстојната мартовска филмска програма носи бројни изненадувања за љубителите на филмот со проекции на десетина нови наслови од светската, европската и домашната кинематографија. Програмата започнува од утре, 1 март со проекција на популарниот „Куќата на Гучи“, кој годинава е номиниран за Оскар во категоријата за најдобра шминка и фризура. Имено, филмот што е во режија...

Шведскиот филм „Надеж“ од денеска во киносалите низ Македонија

Шведскиот филм „Надеж“ од режисерката Марија Содал, со улоги на легендарниот Стелан Скарсгард и норвешката актерка Андреа Браин Ховиг, од денеска се прикажува во киносалите низ земјава. Денес и утре филмот ќе се прикаже во Кинотеката на Северна Македонија во терминот од 15 часот, како и во Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино во терминот од 19 часот. Овој...

„Сестри“ и „Самоуништување“ на февруарската програма во Кинотека

Во филмската програма за месец февруари,  Кинотеката на Северна Македонија ни подготвува проекции на два македонски играни филмови, еден во македонска копродукција, оддава акцент на француската продукција и кинематографија,  ќе може да се проследат и неколку кратки експериментални филмови. Програмата започнува утре со првото прикажување на „Сестри“ од режисерката Дина Дума во 18:00 часот. На проекцијата ќе бидат присутни и...

Филмската програма „Кино утро“ во Кинотека продложува со продолжениот зимски распуст

Кинотеката на Северна Македонија по веста за продолжувањето на зимскиот распуст ја продолжи својата програма „Кино утро“ со репертоар за уште една филмска недела за најмладите посетители. Репертоарот е предвиден во периодот од 24 до 28 јануари. Овој пат, кон програмата е додаден филмот „СТЕЛА“ во режија на Стојан Вујичиќ што воедно е првиот македонски долгометражен филм со содржина за...

„Кино утро“ од денеска во Кинотека на Северна Македонија

Кинотеката на Северна Макеоднија од денес ја започнува својата програма на анимирани филмови и тинејџерски драми. „Кино утро“ е програма за најмладите која Кинотеката традиционално ја спроведува во првите денови од секоја Нова година. Денешното отварање на „Кино утро“ започнува со емитувањето на филмските анимирани проекции „БИБИ, БОБИ И ЕДНА СНЕШКАСТИЧНА НОВА ГОДИНА“ во 18 часот и „КАЛАМИТИ ЏЕЈН“ во...

Денеска завршува Мобил Фестивал 2021 со доделување на филмските награди

Дванаесетото издание на фестивалот кој ја вреднува уметноста на креирање филм со помош на камера од мобилен телефон „Мобил Фестивал“ завршува вечерва во 18 часот во Кинотеката на Северна Македонија со финално проектирање на селектираните филмови и доделување на наградите за нив. Годинешната програма на фестивалот ја сочинуваа 41 филм од 27 земји. Фестивалот се одржа под мотото „Филмот продолжува“,...

Премиера на краткиот филм „Пикавец“ утре во Кинотека

Краткометражниот аматерски дебитантен филм „Пикавец“ ќе биде премиерно прикажан утре во Кинотеката на Северна Македонија, со две проекции со почеток од 18 и 18:45 часот. Филмот е по сценарио и режија на Ѓорѓе Нешковиќ, а корежисер е Костадин Симовски. Продуцент е Аника Чорбеска, камерата е на Леона Јариќ и Михаил Митевски, а монтажата на Емилија Лазаревска. Музиката и аудиодизајнот ги...

Гоу Грин го организира првото соларно кино во Скопје на 22 ноември

Во Кинотека на Северна Македонија на 22 ноември ќе се одржи првото соларно кино во Скопје. Овој настан го организира Здружението Гоу Грин, а е во рамки на проектот „Соларни кина“, којшто е поддржан од Француската амбасада во Скопје. За влез во соларното кино ќе биде неопходно посетителите да донесат предмет што се рециклира, а за таа цел ќе биде...

Со промоција на книгата „Хроника на еден филмски сон“ ќе се одбележи Светскиот ден на аудиовизуелното наследство

Под мотото „Вашиот прозорец кон светот“, на 27 октомври (среда) Кинотеката на Северна Македонија со промоција на книгата „Хроника на еден филмски сон“ на македонскиот режисер и писател Антонио Митриќески ќе го одбележи Светскиот ден за аудиовизуелно наследство. Книгата е збир на монографија, биографија, мемоарска проза и критички осврти, вели Антонио. Истата е во издание на Кинотеката, а како автор...

Работилница за анимација за инклузија на деца со попреченост

Под името „Инклузивна анимација”. во просториите на Еurope House Скопје и Kинотека на Северна Македонија од 7 до 20 октомври се одржа работилница чија цел беше пред се да се обезбеди позитивна инклузивна средина, запознавање и дружење на децата со попреченост и типичните деца. Организатор на овој редок настан беше продукцијата „Фокус Покус Филмс“, со поддршка на Делегацијата на ЕУ...

Уапсен 27-годишен маж за убиство во Крива Паланка

Одделот за криминалистичка полиција-сектор за општ и насилен криминал, во содејство со СВР Куманово-ОВР Крива Паланка, лишен е од слобода С.Д. (27) од Крива Паланка, кој се сомничи дека...