fbpx
Таг: Кинотека на Македонија

таг: Кинотека на Македонија

Вечерва почнува 4. издание на Фестивалот на грчки филм во Скопје

Со проекција на филмовите „Тишината на рибата што умира“ на Василис Кекатос (краток филм) и црната комедија „Не би сакал да сум непристоен, но мораме сериозно да разговараме“ на Јоргос Георгопулос, вечерва, 7 април, во Кинотека свечено ќе биде отворено 4.издание на Фестивалот на грчки филм во Скопје. Филмот на Јоргос Геогопулос, ја раскажува приказната на Арис кому сè му...

„Филозофија и филм“ – меѓународна конференција во Кинотека на Македонија

„Филозофија и филм“ е името на втората меѓународна конференција која ќе се одржи во рамките на 13. издание на Филозофскиот филмски фестивал. На конференцијата која ќе се одржи денеска и утре во онлајн формат од 14 до 20 часот, ќе учествуваат 24 реномирани истражувачи на филм-филозофијата од целиот свет меѓу кои Дејвид Стерит и Луси Болтон. Истражувачите кои ќе зборуваат...

„Годар: Човекот-филм“ вечерва ќе се прикажува во Музејот на современа уметност

Филозофскиот филмски фестивал информира дека вечерва со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде прикажан филмот „Годар: човекот-филм“, како најава на 13. издание на фестивалот кој ќе се одржува од 2 до 9 јуни во Кинотеката на С. Македонија. „Годинешниот фокус на фестивалот е посветен на францускиот филмски великан Жан-Лик Годар. Проекцијата воедно ја акцентира максимата...

В понеделник започнува 23-тото издание на Неделата на италијански филм

Неделата на италијанскиот филм ќе се одржи по 23-ти пат во периодот од 15 до 21 мај во Кинотека на Република Северна Македонија, информираат од Амбасадата на Италија во Скопје. Ревијата на италијански филмови годинава е посветена на темата „Бајки“, интерпретирана како фантастични приказни кои нè поттикнуваат да размислиме за реалноста. Фестивалот е организиран од Амбасадата на Италија, во соработка со...

Ќе имаме помалку пари за уметност ако Македонија го изгуби пристапот до европските фондови

Евроамбасадорот Дејвид Гир на 25 јануари годинава предупреди дека Македонија има опасност да го изгуби пристапот до програмите за финансирање на продукција на содржини на ЕУ, доколку до 31 мај 2023 година земјава не ја усогласи својата законска регулатива со медиумската директива на Европската Унија. Помина месец и половина од ваквото предупредување на Гир, но македонските институции засега си...

„Филмски ден на млада публика“ утре во Кинотека

Три филмови од кои два долгометражни и еден документарен се селектирани од страна на филмските експерти и тинејџери од цела Европа кои ќе бидат во трка за Наградата за најдобар Европски филм за млада публика за 2022, соопштува Агенцијата за филм. Наградата е посветена на европските филмови за публика помеѓу 12 и 14 години и претставува официјална категорија уште...

Со проекција во Кинотека, вечерва се отвора 11-от Филозофски филмски фестивал

Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм ТОЛПАТА (THE CROWD), вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Годинава, за разлика од лани, хибридниот фестивал почнува со мини-концерт во дворот на Кинотеката на С. Македонија, односно во летното кино „Мирно лето“, информираат организаторите на фестивалот. Покрај филмската проекција, вљубениците на добриот звук ќе имаат...

Во петок се отвора летното кино „Мирно лето“ во Кинотека, разновидна програма во мај и јуни

Со проекција на документарниот филм ФОРТЕ (Forte) од програмата на фестивалот „Вечери на женски права“ на режисерот Дејвид Донели (David Donnelly), на 14 мај (петок), со почеток во 20:30 часот, започнува со работа летното кино под отворено небо „Мирно лето“ – во дворот на Кинотеката, информираат од Кинотека на Северна Македонија. Во рамките на фестивалот „Вечери на женски права“ ќе...

Кинотеката со повик до средношколците да учествуваат на „Филмска училница“

Кинотеката на Македонија отвори повик за учество во нивниот проект Филмска училница наменет за средношколците. Овој проект е замислен како интерактивна училница со цел едукација на младите од средните училишта во сите области на филмот. Идејата е да се поттикне и да се подигне свеста за значењето, влијанието и вредноста на аудио-визуелната уметност. Целта на проектот е учесниците да ги...

Утре започнува „Џифони Македонија“ на кој ќе учествуваат 300 млади од 13 земји

Утревечер во 19 часот во Кинотеката на Македонија, со проекција на италијанскиот филм „Мојот брат брка диносауруси“, кого Европската филмска академија го избра за најдобар филм за млада публика за 2020 година, ќе биде отворен фестивалот „Џифони Македонија 2020“. Овогодинешната тема на фестивалот е Земја (Earth) како дел тригодишниот циклус посветен на животната средина (2018 г. – Вода, 2019...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...