fbpx
Таг: Кина

таг: Кина

Кина забрани пушење на јавни места

Властите во Пекинг, Народна Реоублика Кина, забранија пушење на сите затворени јавни места. Забраната ќе важи и за работните места и за јавниот превоз. Овој закон ќе стапи на сила на 1 јуни, а казни од 200 јуани (32 американски долари) се предвидени за тие што ќе ја прекршат. Во Кина 300 милиони луѓе пушат, а 700 милиони се изложени на чадот од цигарите.

Кина: 24 загинати при пожар во рудник

Најмалку 24 рудари загинаа, а 52 се повредени во рудникот за јаглен во Кина, соопшти денеска агенцијата „Синхуа“. Акција за спасување во рудникот во североисточната покраина Лиајонинг е завршена, а работата во рудникот е запрена. Според првичните резултати од истрагата, причина за пожарот бил слаб локален земјотрес, со магнитуда од 1,6 отсто. Според официјалните податоци, минатата година во рударски несреќи во Кина...

Силен земјотрес регистриран во Кина

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди југозападната кинеска покраина Сечуан, соопшти Американскиот геофизички институт. Засега нема информации за штети или за жртви. Епицентарот на земјотресот бил во планинскиот дел, 25 километри северозападно од градот Кангдинг, на длабочина од 16 метри. Според податоците на Кинескиот институт за сеизмолошки истражувања, земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според...

Кинезите бесрамно го искорпираа „ренџ ровер ивок“

Британската компанија „Ленд ровер“ подготвува жалба против кинеските власти откако британската компанија „Ленд винд“ на кинескиот пазар го промовираше моделот „ленд винд X7 SUV“. Претставниците на „Ленд ровер“ се револтирани од фактот што „ленд винд X7“ според дизајнот неверојатно наликува на популарниот британски модел „ренџ ровер ивок“. Британскиот произведувач смета дека станува збор за крадење интелектуална сопственост, поради што со своите кинески партнери...

Хуманитарен турнир во мал фудбал за помош на Евица Бојаџиева

Хуманитарен турнир во мал фудбал се одржа денеска во Штип, на кој учесниците донираа средства за помош на лекарката Евица Бојаџиева, која боледува од рак. Организар на турнирот, на кој учествуваа дваесетина екипи, беше музичарот и спортски работник од Штип, Мирче Кикиритков. Со парите што досега беа собрани, д-р Бојаџиева замина на лекување во Кина, каде, како што велат од семејството,...

Кина испрати 160 здравствени работници во Либерија

Во Либерија пристигнаа вкупно 160 здравствени работници од Кина. Во земјата најпогодена со ебола, кинеските власти испратија лекари, медицински сестри, епидемиолози, инженери и техничари кои ќе работат во еден центар кој го финансира кинеската влада, за што издвои 41 милион долари (33 милиони евра). Според последниот биланс на Светската здравствена организација, повеќе од 500 лица починале од ебола.

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика во Кина

Осумнаесет луѓе загинаа во пожар во фабрика за прехранбени производи на исток во Кина. Во пожарот во фабриката „Лонгјуан фуд“ повредени се 13 луѓе, додека двајца се во критична состојба. Причината за пожарот не е позната и полициската истрага е во тек.

Кина: Жена нападна деца со нож, едното почина

Тригодишно дете денеска е убиено во Кина, а неговата деветгодишна сестра е тешко повредена кога жена со нож ги нападнала на улица, јавија кинеските медиуми. Полицијата ја привела осомничената 40-годишна жена, за која постои веројатност да е ментално болна. Во медиумските извештаи за инцидентот, кој се случил во градот Бејхај, во јужната кинеска провинција Гуангсју, не се наведува дали жената на...

„Патот на свилата“, нов проект на Кина

Кина ќе издвои 40 милијарди долари за основање инфраструктурен фонд „Патот на свилата“, соопшти кинескиот претседател Си Џипинг. Целта на фондот, како што истакнува Џипинг, е да се засили поврзаноста во Азија. Фондот „Патот на свилата“ ќе биде отворен и ги повикува инвеститорите од Азија и надвор од неа, активно да учествуваат во проектот. Финансиските и трговските иницијативи на Кина, главно,...

Кина ќе ги казни поддржувачите на далај лама

Кина остро ќе ги казни претставниците на Тибет кои го поддржуваат далај лама, прогонетиот тибетски духовен лидер и добитник на Нобелова награда. „Глобал тајмс“ објави дека кинеската антикорупциска комисија побарала од претставниците на Тибет да се фокусираат на „уништување на сепаратизмот и на одржување на социјалната стабилност“. Кинескиот дневник, цитирајќи го претставникот на инспекцискиот тим Централна комисија за дисциплина и инспекција...

Уште сто македонски компании ќе соработуваат со Кина

Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија
Во рамки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), се приклучија 100 нови компании како дел од „Асоцијација за трговија и деловни односи“ кои работат со Народна Република Кина, соопшти ССК. Компаниите во најголем дел се од секторите трговија, градежништво и индустрија, а  дел се од секторските комори на ССК. - Придобивките за компаниите-членки на „Асоцијацијата за трговија и деловни...

„Алибаба“ стана највредната компанија во светот

Кинеската интернет-компанија „Алибаба“ стана највредната трговска фирма на светот според пазарната капитализација од 247 милиони долари. Промената настана откако акциите на компанијата во вторникот достигнаа рекордна вредност од 100,5 американски долари за една акција. Кинеската компанија го престигна американскиот синџир на супермаркети „Волмарт“, компанија која ја држаше титулата најголема светска трговска компанија според приходи. „Волмарт“ посетува 11.000 продавници во 27 држави и...

Oppo R5 – новиот најтенок паметен телефон на светот

Компанијата „Опо“ го преттсави својот прв 64-битен паметен телефон андроид, под име Oppo R5. Станува збор за апарат со алуминиумско куќиште, со дебелина од само 4,85 милиметри. Телефонот доаѓа со 5,2-инчен екран AMOLED со резолуција Full HD, со густина на приказот од  423 пиксели на еден инч, а внатре се наоѓа 64-битен чип Qualcomm Snapdragon 615, кој доаѓа со осум...